• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağış: G.saraylılar F.bahçeli olmuyor
24 Mart 2012 Cumartesi 19:04

Bağış: 'G.saraylılar F.bahçeli olmuyor'

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Asırlardır ne Kürtler Türkleştirilebildi, ne de Türkler Kürtleşti. Ne Aleviler Sünni, ne Sünniler Alevi oldu.
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Asırlardır ne Kürtler Türkleştirilebildi, ne de Türkler Kürtleşti. Ne Aleviler Sünni, ne Sünniler Alevi oldu. Birbirinizi değiştirmeye çalışmayın. Ben arkadaşlarımı doğru yola çok sokmaya çalıştım. Onları Fenerbahçeli yapayım dedim; başaramadım. Galatasaraylılar Fenerbahçeli olmuyor" diye konuştu.
Brüksel temasları çerçevesinde yurda dönüşünden önce Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenecek Belçika-Türk İşadamları Buluşması toplantısında konuşan Bağış, "Hedefimiz belli; Türkiye'yi ilk 10'a sokacağız. Kişi başına düşen geliri 2023'ey kadar 25 bin doları yaparız, 30 bin kilometre daha yol yaparız. Depreme dayanıklı dünya başkenti yapmayı başarırız. Eskiden Konya git-gel 6 saatti, biz atasözlerini bile değiştirdik; artık 2.5 saat. Rahmetli Özal'ın bir sözü vardı; İyi ki petrolümüz yok, rehavete düşmemişiz" dedi.  Avrupa'daki Türklerin başarılarına değinen Bakan Bağış, Avrupa'da 5.5 milyon Türk vatandaşını olduğunu, bunların 140 bininin iş adamı olarak 640 bin kişiye iş verdiğini ve Almanya'daki yeni işyerlerinin yüzde 27'sini Türklerin açtığını belirterek, "Türk işadamlarının gözü kara" diye konuştu.
Estonya'da açılan bir Güllüoğlu şubesinin dahi Başbakan seviyesinde yatırım anlamında teşekkür getirdiğini ifade eden Bağış, "AB de bu krizi aşacak. Güçlü bir Avrupa ancak Türkiye ile mümkün olacak. Güneş balçıkla sıvanmaz" dedi.
Bu gücün devlet-millet kaynaşmasından ileri geldiğini anlatan Bağış, terörle ilgili de önemli mesajlar verdi. Bağış, "Türkiye'nin teröre harcadığı para 300 milyar dolar. Bu parayla 150 köprü yapardık. İnadına kardeşlik, inadına demokrasi diyeceğiz. Bizi bölmek isteyene sapık zihniyetlere geçit vermeyeceğiz. Haddini aşanlara haddini bildirecek bin yıllık devlet tecrübemiz vardır. Türkiye'nin üzerine oyun oynamak, operasyon yapmak kimsenin haddine değildir" ifadelerini kullandı.
Bağış, "Asırlardır ne Kürtler Türkleştirilebildi, ne de Türkler Kürtleşti. Ne Aleviler Sünni, ne Sünniler Alevi oldu. Birbirinizi değiştirmeye çalışmayın. Ben arkadaşlarımı doğru yola çok sokmaya çalıştım. Onları Fenerbahçeli yapayım dedim; başaramadım. Galatasaraylılar Fenerbahçeli olmuyor" diye konuştu.
Öğrencilere dağıtılan tablet bilgisayara değinen Bakan Bağış, "Yeni nesil artık bilgi sahibi olup fikir sahibi olacak" ifadesini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA