• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağımsız bakanlar yemin etti
03 Eylül 2015 Perşembe 18:29

Bağımsız bakanlar yemin etti

Geçici Bakanlar Kurulunda yer alan 11 bağımsız bakan, TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP'nin, "8 bakanın taraflı olduğu, bağımsız kişilerden bakan atanması için işlemin durdurulması" istemiyle açtırdığı usul tartışması üzerindeki görüşmelerden sonra bağımsız kontenjanından atanan bakanlar yemin etmeye başladı.

Genel Kurul'da, aranın ardından tekrar açılan birleşimde, AK Parti Grup Başkanvekili Doğan Kubat, yerinden ayağa kalkarak konuştu.

TBMM Başkanvekili Aydın, "Usul tartışması açıyorum" deyince, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, hızlı adımlarla Başkanlık Divanına yürüdü ve bu karara itiraz etti. Altay'dan sonra CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Levent Gök, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Divanın önüne geldi.

Başkanvekili Aydın, itirazlarını sürdürdükleri sırada, birleşime tekrar ara vererek, grup başkanvekillerini Divan arkasındaki odaya görüşmeye çağırdı.

Koray Aydın, birleşim tekrar açıldıktan sonra, usulle ilgili oylamada katip üyeler arasında anlaşmazlık çıktığı için oylama işlemini elektronik cihazla tekrarlayacağını söyledi.

'Seçim hükümeti güven oylamasına dahil değil'

Bu karara itiraz eden AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bu hükümetin seçim hükümeti ve güvenoylamasına dahil olmadığının Anayasa'da açık olduğunu belirtti.

Başkanvekili Aydın, oylama isteme hakkının İçtüzükte olduğunu belirterek, "Benim de bu hakkı kullandırma yetkim var, ben de o yetkiyi kullanarak oylamayı yaptırdım. Yarım kaldı, katip üyeler arasında anlaşmazlık çıktı. Şimdi oylama işlemini elektronik cihazla tekrarlayacağım. 5 dakika süre veriyorum ve oylama işlemini başlatıyorum. Benim yetkimin olup olmadığı konusunda açtığım usul tartışmasını oylarınıza sunuyorum" dedi.

Oylama devam ederken, bir çok milletvekili Başkanlık Divanının önünde toplandı.

Başkanvekili Aydın, yapılan oylama işari olduğu ve çok sayıda da pusula geldiği için, taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığını, işari oylamanın gereği olan sonucun elde edilemediğini belirterek, birleşime tekrar ara verdi, oylamanın ne şekilde yapılması gerektiği konusunda görüş almak üzere grup başkanvekillerini, Başkanlık Divanı arkasındaki bölüme davet etti.

Verilen aranın ardından HDP'nin İdare Amiri, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder söz aldı. Önder, yemin etmeyen bakanların, Genel Kurul faaliyetlerine katılamayacağını savunarak, bu durum açıklığa kavuşana kadar bakanların dışarı çıkarılmasını istedi.

TBMM Başkanvekili Koray Aydın, bakanların, anayasa gereği bakan olarak Genel Kurul'da bulunduğunu belirtti.

Aydın, daha sonra tutumunu oylamaya sundu. İşari oylama sürerken, HDP'li katip üye, Mardin Milletvekili Erol Dora kürsüden inerek AK Parti sıralarına geldi ve burada başkanın tutumu lehinde el kaldıran milletvekillerini saydı.

Daha sonra aleyhte oy veren milletvekilleri el kaldırdı. Bu arada bazı MHP milletvekillerinin bozkurt işaretiyle el kaldırdığı görüldü.

Aydın, el kaldıran muhalefet milletvekillerini telefonlarıyla görüntüleyen AK Parti'lileri, "Sayı olarak algılanıyor, oturun" diye uyardı.

Daha sonra Aydın, bağımsız bakanları yemin etmek üzere kürsüye davet etti. İlk yemini İçişleri Bakanı Selami Altınok yaptı.

11 bağımsız bakan yemin etti

Genel Kurul'da yemin eden bakanlar şöyle:

"İçişleri Bakanı Selami Altınok, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kudbettin Arzu, Adalet Bakanı Kenan İpek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Milli Savunma Bakanlı Vecdi Gönül, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin."

İçişleri Bakanı Altınok'un yemini sırasında HDP'li milletvekilleri Genel Kurul'dan çıktı.

Adalet Bakanı İpek'in yemini sırasında da CHP sıralarından "Adaletin nerede" diye bağrılması üzerine AK Parti ve CHP grupları arasında sözlü tartışma çıktı. Diğer milletvekillerinin araya girmesiyle tartışma büyümeden sonlandırıldı. TBMM Başkanvekili Koray Aydın, birleşime ara verdi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili İhsan Özkes, görüşmeler sırasında komisyon sıralarında yalnız oturdu.

"Oylama sağlıklı yapılmadı"

Öte yandan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis kulusinde gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "oylamanın sağlıklı yapılamadığını" öne sürerek, "Ne elektronik sistem ne açık oylama sağlıklı yapılamadı. Normalde muhalefetin sayısı fazla gibi görünüyordu ama bir oldu bittiyle yemin törenine geçildi. Ama bu şunu gösterdi, bu bakanlar kabul görmüyor. Parlamento bu Bakanları kabul etmiyor. Hepsi AKP'li, bağımsız filan değiller. Anayasa suçu işledi hem Cumhurbaşkanı hem Davutoğlu. Hani diyeceksiniz ki 'ilk defa mı işlediler', yok, zaten varlıkları anayasaya aykırı" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA