• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağımlılığın başlangıcı sigaradır
28 Şubat 2011 Pazartesi 17:38

'Bağımlılığın başlangıcı sigaradır'

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, madde bağımlılığının başlangıcının sigara olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, ''Sigara kullanımını teşvik eden sosyal çevrenin değişmesi, altı çizilmesi..
     Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, madde bağımlılığının başlangıcının sigara olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, ''Sigara kullanımını teşvik eden sosyal çevrenin değişmesi, altı çizilmesi gereken en önemli tedbirdir'' dedi.
     Doğan, Yeşilay Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını yok eden, ölümlere sebebiyet veren uyuşturucu maddelerle mücadele etmenin, çocukları bu maddelerden uzak tutmanın herkesin vazifesi olduğunu belirtti.
     Dünya Sağlık Örgütü'nün de madde kullanımı, alkol ve sigara konuları üzerinde hassasiyetle durduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti:
     ''Bağımlılığın başlangıcının sigara olduğu unutulmamalıdır. Sigara kullanımını teşvik eden sosyal çevrenin değişmesi altı çizilmesi gereken en önemli tedbirdir. Şüphesiz Anayasası ile gençliğini güvence altına almayı vaat eden bir devletin yasal ve diğer tedbirlerle bağımlılıkla mücadele etmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi ülkemiz 'dumansız hava sahası', 'kapalı mekanlarda sigara içiminin engellenmesi', 'alkolde reklam yasağı' belirli bir yer grubundaki gençlerin alkol ve sigaraya erişiminin kurala tabi kılınması gibi yasal altlıklarla dünyaya örnek teşkil etmektedir. Ne var ki, sosyal çevreyi değiştirmek için yalnızca devletin tedbir alması yetmemektedir. Erişkinlerin, aile büyüklerinin ve toplum önderlerinin gerek davranışlarıyla örnek olması gerekli.''
     Doğan, Yeşilay Haftası nedeniyle tüm vatandaşlara bağımlılıktan uzak sıhhatli günler diledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA