• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Babaoğlu:Santraller tarım dışı alana kurulmalı
05 Ağustos 2013 Pazartesi 11:12

Babaoğlu:Santraller tarım dışı alana kurulmalı

KOP Bölgesinde yer alan Karapınar ilçesinde 6 bin hektar arazinin güneş enerjisi yatırımlarına ayrıldığını belirten KOP İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, tarım alanlarının heba edilmemesini istedi.

KOP Bölgesi’nde yer alan Karapınar ilçesinde 6 bin hektar arazinin güneş enerjisi yatırımlarına ayrıldığını belirten KOP İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, tarım alanlarının heba edilmemesini istedi. Babaoğlu, bu güneş enerjisi santrallerinin tarım dışı alanlara kurulmasının verimi artıracağını ifade etti.
KOP Bölgesi’nde yer alan Konya Karapınar Güneş Enerjisi İhtisas Bölgesi ve Termik Santrali yatırımları bölgeyi geliştirmeye ve tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Karapınar’daki tarıma elverişli olmayan alanlarda kurulacak olan güneş enerjisi ve termik santral için yerli ve yabancı yatırımcıların bilgi talepleri de artmaya başladı.

‘‘GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİYLE TÜRKİYE KAZANACAK’’
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulan Güneş Enerjisi İhtisas Bölgesi ve Termik Santrali yatırımların tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle Türkiye’nin enerjisine 7 bin 500 megawat ek kurulu güç kapasitesi kazandıracağını ifade etti.
“TARIM ALANLARI HEBA EDİLMESİN”
KOP Bölgesi’nde yer alan Karapınar ilçesinde 6 bin hektar arazinin güneş enerjisi yatırımlarına ayrıldığını belirten KOP İdaresi Başkanı Babaoğlu, tarım alanlarının heba edilmemesini istedi. Karapınar’da mevcut ayrılan yerin 3 katı kadar tarım dışı alanı olduğunu vurgulayan Başkan Babaoğlu şunları söyledi: “Karapınar'da mevcut ayrılan yerin en az 3 katı kadar daha tarım dışı alan var. Gerekirse bu alanlar da aynı amaçla tahsis edilebilir. Son zamanlarda yatırımcıların bölgede gerek tarım, gerek mera sahalarında şahıs veya hazine arazisi satın alma veya kiralama yoluna gittikleri duyumunu almaktayız. Bu sakıncalı bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Tarımsal üretim amaçlı arazilerin bu yolla işgal edilmesine, güneşten elektrik üretimi için şahıs arazileri veya meraların kullanılmasına izin verilmemelidir. Bu konuda kanunen yetkili olan İl Toprak ve Mera kurulları gerekli izinlerin verilmesi konusunda hassas davranmalıdır.” Başkan Babaoğlu, KOP İdaresi olarak yerli ve yabancı yatırımcılara bilgi ve yönlendirme konusunda yardımcı olduklarını da sözlerine ekledi. SAMİ GEDİZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA