• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Babaoğlu: Yeni Anayasa konusunda AK Parti olarak kararlıyız
01 Şubat 2016 Pazartesi 11:08

Babaoğlu: "Yeni Anayasa konusunda AK Parti olarak kararlıyız"

AK Parti MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya İl Başkanlığı’nda kameralar karşısına geçerek Konya ve ülke gündemini değerlendirdi.

AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ünüvar ile Mehmet Tekin’in eşlik ettiği basın toplantısında Mehmet Babaoğlu, ülke gündemindeki yeni gelişmeler, Konya yatırımları, projeler ve gazetecilerin söz konusu alanlar hakkındaki sorularının yanıtları ele alındı.

İşte Babaoğlu’nun basın toplantısından o önemli başlıklar ve ayrıntıları;

Bildiğiniz gibi Meclis çalışmalarımız devam ediyor. AK Parti olarak seçim döneminde milletimize verdiğimiz 250’ye yakın vaadi hayata geçirmek için 2016 yılı Eylem Planımızı açıklamıştık. Eylem Planımızı vaatlerimize göre takvimlendirmiş ve bu sayede milletimizin bizi takip edebileceği, sorgulayabileceği bir yaklaşımı ortaya koymuştuk. Sizlere verdiğimiz sözleri tutabilmek için gece gündüz çalışıyoruz. Muhalefetin göstermelik önergelerle Meclis gündemini engelleme çalışmalarına rağmen, gerekirse sabahlara kadar çalışıp bir bir yasal düzenlemeleri yapıyoruz İnşallah.

Bu kapsamda geçen haftaya kadar gerçekleştirdiğimiz yasal düzenlemelerden bazıları şu şekilde;

Gençlerimize 50 Bin TL’ye kadar nakdi destek vermeye başladık.
Gençlerimizin çeyiz hesabında biriktirdikleri paranın %20’si kadar destek vermeye başladık.
Gençlerimize 100 Bin TL kredi vermeye başladık.
Lisans öğlencilerinin bursunu 330 TL’den 400 TL’ye çıkardık.
Esnafımıza 30 Bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği vermeye başladık.
Seracılarımızı tarımsal sulama abone grubuna dahil ettik.
Çiftçilerimize destek vermeye devam ediyoruz. Gübre ve yemde KDV’yi kaldırdık.
Asgari ücreti 1300 TL’ye yükselttik.
Askerlik kanununda değişiklikler yaptık.

Son olarak geçtiğimiz hafta içerisinde;

İlk defa iş kuran genç girişimcilere, üç vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmına gelir vergisi muafiyeti getirdik.
Ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak.
25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı alınmayacak.
Memurların, doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek.
Uzman erbaşlar ile uzman jandarmaların 2 bin 200 olan ek göstergeleri 3 bine çıkarıldı.
Muhtarların net 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükseltildi.

Sizlere gerçekleştirdiğimiz önemli bazı yasalardan bahsettim fakat bunların yanı sıra birçok konuyu daha yasalaştırarak vaatlerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz. Reform süreci devam ediyor. AK Parti olarak 7 Haziran’da milletimizin bize verdiği mesajın ve 1 Kasım’da yeniden tek başına iktidar olma teveccühünün bilincindeyiz ve bu doğrultuda verdiğimiz vaatleri belirli bir zamana yaymak yerine ivedilikle hayata geçirerek daha fazla ne yapabiliriz konusuna çalışıyoruz.

Yakında 2016 yılı bütçe görüşmeleri başlayacak. Meclis 20 güne yakın süreyle aralıksız çalışacak.

konya-milletvekili-prof.-dr.-mehmet-babaoglu-gundemi-degerlendirdi-1.jpg

Değerli basın mensupları, bildiğiniz üzere Meclis gündemimizdeki bir diğer önemli konu ise Yeni Anayasa süreci. 1980 darbesiyle birlikte darbeci zihniyetin ortaya koyduğu 82 Anayasası’nı AK Parti iktidarları olarak 2002’den bu yana çağa ayak uyduran reformcu adımlarla hep iyileştirmeye, çağdaş dünya ülkeleriyle rekabet edebilen bir Türkiye için güncellemeye çalıştık. Fakat asıl olması gereken 82 Anayasasını kökten bir reformla değiştirmek.

Meclis Başkanımız Sn. İsmail Kahraman önemli bir adım atarak tüm partilerin temsilcileriyle birlikte Yeni Anayasa çalışmaları için bir Komisyon oluşmasına öncülük ettiler. Şimdi tüm siyasi partilere düşen bu Anayasa sürecinde milletimizin ihtiyaçlarına cevap veren ve beklentilerini karşılayan bir Anayasa için müzakere etmek uzlaşıya varmak ve ülkemizin önünü tıkayan engelleri ortadan kaldırma noktasında buluşmaktır.

AK Parti olarak Yeni Türkiye düşüncesini ortaya koyduğumuzda milletimizin gerçek manada heyecanını hep birlikte hissettik. Bu heyecanın özünde vatandaşlarımızın Yeni kavramına olan özlemleri ve eskinin özellikle 80 darbesinin izlerinden kurtulmaya yönelik hasretlikleri var. Eğer biz bunu görmez milletimizin bu beklentisine karşılık veremezsek o vakit siyasetin dar çerçevesine sıkışıp kalırız.

Yeni Anayasa konusunda AK Parti olarak kararlıyız, üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz. Yeni Türkiye sürecinin reformcu, demokrasimizi geliştiren, hukuk sistemimizi güçlendiren, kalkınmanın toplumun tüm kesimlerine eşit bir şekilde yayılmasını sağlayacak bir Anayasa ile yoluna devam etmesini sağlayacağız.

Türkiye olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Gelişen ülkemize karşı çok yönlü saldırılar var. Bu saldırılarda başka ülkeler taşeron örgütleri kullanıyor.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanımız olduğu dönemde büyük bir irade göstererek terörü bitirmek için başlattığı süreci Başbakanımız Sn. Ahmet Davutoğlu Bey görevi devraldığı tarihten itibaren kararlılıkla devam ettirdi. Gelinen noktada çözümün gelmesini istemeyenler Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizde oluşturdukları çatışma ortamıyla ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak adına her şeyi yapıyorlar. Hükümetimizin terörün bitmesi noktasında iradesi çok sağlam bir şekilde devam etmektedir. Devletimiz terörü alt edebilecek güce sahiptir burada temel mesele oynanan oyunlara gelmemek ve millet olarak birlik ve beraberliğimizle terörün karşısında durmamızdır. Seçimde biz sizlere söz verdik. Teslim olana, silahlarını bırakana kadar terörle ve terör örgütleriyle mücadeleye devam edeceğiz İnşallah. Bu vesileyle bu mücadele sürecinde şehit olan tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor yakınlarına ve tüm milletimize sabır diliyorum.

konya-milletvekili-prof.-dr.-mehmet-babaoglu-gundemi-degerlendirdi-2.jpg

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi çalışmaları nedeniyle bulunduğum Fransa’da bir kez daha şahit oldum. PKK aslında Türküyle, Kürdüyle bu milletin milli manevi değerlerine kasteden taşeron bir terör örgütüdür. Nerede Türkiye düşmanı ülke, örgüt ve grup varsa onlarla işbirliği yapıyor.

Değerli Basın Mensupları, Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta içerisinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kuruluna katılmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden Türkiye adına18 milletvekili olarak Fransa’nın Strasbourg şehrindeydik. Bir hafta boyunca konsey meclis genel kurulu, komisyon ve siyasi gruplarda ülkemizi ve ilimizi temsil ettik. İlimizden Leyla Şahin Usta Mv.’miz de heyetimizde yer almaktadır.

Genel Kurul çalışmalarında hazırlanan raporlar üzerine görüşlerimizi ifade ettik, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a destek verdik. Şahsım olarak, Bosna-Hersek Parlamentosu’ndan Raportör Milica Markoviç tarafından hazırlanan ve genel kurulda kabul edilen "Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water" (Azerbaycan'ın sınır bölgelerinde yaşayanların Ermenistan tarafından sudan kasten mahrum bırakılması) adlı raporu destekler yönde bir konuşma yaptım. Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ'da bulunan Sarsang Barajı su kaynaklarından sınırda bulunan Azeri yerleşim yerlerinin faydalanmasını kasten engelliyor’’ vurgusu yaparak ülkemizin rapora desteğini dile getirdik. Ermenistan’ın PKK ve temsilcileri dahil Ermeni Lobileri ile karşı çalışmalarına rağmen rapor kabul edildi. AK Parti İstanbul Milletvekilimiz Markar Esayan da Azeriler lehine oy kullanarak ne kadar milli ve yerli bir vekil olduğu bir kez daha gösterdi.

Konsey çalışmaları kapsamında 1 hafta boyunca oldukça verimli bir çalışma dönemi geçirdik. Farklı ülkelerden gelen Parlamenterlere ülkemizin yaptığı çalışmaları aktardık ve farklı uygulamaları dinleme fırsatı bulduk. Onlara ülkemizin terörle mücadelesini anlattık. Kara propagandalara karşı gerçek durumu anlattık. Bu temsiller oldukça önemli ve çalışmalarımıza devam edeceğiz İnşallah.

Değerli Basın Mensupları, 1 Kasım seçimleri sonrasında bir taraftan TBMM çatısı altında çalışmalarımızı yürütürken diğer taraftan ise milletimizle olan bağımızı daha güçlü bir şekilde sağlamak için saha çalışmalarımıza devam ediyoruz. Esnafımızı, STK’larımızı, Basınımızı ziyaret ederek yaptığımız çalışmaları aktarıyor ve beklentilerini dinliyoruz.

Bunun yanı sıra geçmişten gelen bir kültürle projeler üretiyor ve bu projeleri Partimizin ilgili mercileriyle paylaşıyoruz. Özellikle 7 Haziran seçimlerinde aday olmamızın temel nedenlerinden biri Konya ili merkezli, Aksaray, Karaman ve Niğde illerini de içine alan KOP Bölgesinin Türkiye'nin yeni bir cazibe merkezi, Yeni Marmara'sı olması için çalışmaktı.

 

Buna yönelik ortaya koyduğumuz KOP Eylem Planında yer alan yol haritamızdaki projeleri takip ediyor ilgili kurum ve kuruluşlarımızla koordinasyonu sağlayarak yatırımların gerçekleşmesi noktasında gerekli adımları atıyoruz.

Konya Milletvekilleri olarak neredeyse her hafta Meclis’te bir araya gelerek kendi içimizdeki istişareleri gerçekleştiriyor, milletimizden gelen talepleri değerlendiriyor ve koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Milletvekili görevini yürüteceğimiz 4 yıl uzun bir süre görünse de aslında çok kısa bir zaman dilimi. 10 Şubat itibariyle KOP İdaresi Başkanlığı görevinden istifa etmemizin üzerinden tam bir sene geçmiş olacak. Gerçekten zaman hızlı bir şekilde akarken bizlerin bu zamanı milletimizin verdiği sorumluluk bilinciyle en etkin şekilde kullanmak adına gerekli olan çalışmaları yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bugün sizlerle buluşmamızın hemen akabinde Nöbetçi Milletvekili olarak gün boyunca hemşerilerimizin sorunlarını, taleplerini dinleyeceğiz ve çözüm önerilerini ortaya koyacağız.

Son olarak, Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda, rakibi Antalyaspor’u kendi evimizde muhteşem seyircimizin de desteğiyle mağlup eden Torku Konyaspor’u tebrik eder ve bu başarıların devamını dilerim. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA