• Konya18 °C

Rabia Taşcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Babam böyle pasta yapmayı...

19 Mart 2012 15:02
(Bu yazı; bilmeyenler öğrensinler, öğrenenler utansınlar, utananlar kendilerini sorgulasınlar diye yazıldı.)
 Güzel insanların atlarına binip gittikleri bu artıklar dünyasında, “insan olmak” cümlesinin içi hâlâ boşalmadıysa, bunda Rachel Corrie gibi isimlerin çok önemli payı var. Haydut devlet tarafından buldozerle iki kez çiğnenerek katledilen Rachel’in ölümü üzerinden dokuz yıl geçti. Masumlar için canını ortaya koyması önemliydi, karşısına dikildiğinin İsrail kadar kendi tarihi olması da.
 “Zulüm bizdense ben bizden değilim” mealindeki sözleri, kalbi olanları rahatsız etmeye devam ediyor. Amerika/Olimpia’da orta seviye bir aile, sigortacı baba ve ev hanımı bir annenin kızı Rachel. Çok değil henüz sekiz yaşında iken bile “bizler başka çocuklar için endişelenen çocuklarız” sözleriyle, ilkokul kürsüsünden dünyaya  seslenen vicdanlı bir yüreğin sahibiydi. Filistinli masumlara verdiği desteği canı pahasına korudu ve yirmi üç yıllık kısa hayatında herbirimize uzun dersler vererek ayrıldı aramızdan.

Bizler hâlâ özbeöz Türk çayırlarımızda güven içinde otlanırken, aynı din aynı millet birliğinde bile birbirimizin gözlerini oymayı maharet bildik.  Hindistan, Kamboçya, Afrika, Sudan, Andora, Filipinler, Suriye, Irak, Filistin ve dünyanın birçok yerinde çocuklar ölmeye devam etti.

Size ne oldu da Allah yolunda; "Rabbimiz! bizi, halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı yolla" diyen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz? " (Nisâ 75)

Bu mesajın muhatabı olamamışken, mahcubu olmak da neyin nesi?  Mazlumun yanında olmanın bir muhteşemlik değil bir gereklilik olduğunu, “insan olma” ortak paydasında dinlerin ve milletlerin üstünde bir anlam taşıdığını idrak etmemiz daha kaç asır sürecek? Neyi bekliyoruz? Biz ne yana, Rachel Corrie gibiler Efendimizin (s.a.v.) ne yanına düşer ahirette?

Pek aşina olduğumuz “babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi” sorusunu da ekleyelim ve sevdiğimiz basitlikle reklamlar hayat vermeye devam etsin miskinliğimize !

    

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuklu'da teravih buluşmaları devam ediyor
  • Konya'da kahvehane kurşunlandı
  • Konyalılar dikkat!
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan düğmeye bastı!
  • Konya'da fuhuş operasyonu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA