• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Azeri heyetten Başkan Kalaycıya ziyaret
16 Mart 2012 Cuma 15:10

Azeri heyetten Başkan Kalaycı'ya ziyaret

Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde eğitim almak üzere şehrimize gelen Azerbaycanlı uzmanlar, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycıyı ziyaret etti.
Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’nde eğitim almak üzere şehrimize gelen Azerbaycanlı uzmanlar, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı’yı ziyaret etti.
 
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehmet Fuzuli Enstitüsü’nden gelen uzmanlar Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin ile birlikte Başkan Kalaycı’yı makamında ziyaret ettiler. Azerbaycanlı uzmanların Konya’daki 15 günlük eğitimlerini tamamladıklarını belirten Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, “Bölge Müdürlüğümüz ile Muhammed Fuzuli Enstitüsü arasında düzenlenen, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA)’nın desteklediği ‘Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehmet Fuzuli Enstitüsü’nün modernizasyonu ve Türkiye’deki El Yazmaları Merkezleri ile Doğrudan İlişkilerin Kurulması Projesi’ kapsamında, Fuzuli El Yazmaları Enstitüsü’nde bulunan el yazmaları eserlerin dijital kopyalarının karşılıklı olarak değişimi ile kataloglanması, Azerbaycan’da mevcut el yazması eserlerin uluslararası kullanıma sunulması düşünülmektedir.” dedi
 
Azerbaycanlı heyeti misafir etmekten büyük onur duyduğunu söyleyen Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehmet Fuzuli Enstitüsü’nden gelen kütüphane uzmanları, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’nde “Dijitalleştirme ve Arşivleme” ile “Klasik ve Dijital Katalog Kullanımı” konularında eğitim almışlardır. Bu işbirliğinin Azerbaycan ile Türkiye arasındaki var olan ilmi, kültürel ilişkilerin daha da güçlendirilmesine ve ortak kültürel mirasın korunmasına katkı sağlayacağını umut ediyorum” diye konuştu.
 
Başkan Kalaycı, Azeri kütüphanecilere ‘Sırçalı’ ismiyle tescilledikleri kravat ve şal hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA