• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlettir
27 Eylül 2013 Cuma 15:33

'Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlettir'

Azerbaycan Kafkas Üniversitesi ile Selçuk Üniversitesi arasından Mevlana Değişim Programı protokolü imzalandı.
Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saniç, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’i makamında ziyaret etti. Ziyarette iki üniversite arasında Mevlana Değişim Programı protokolü imzalandı. Protokolle üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapılacak.
Kendisinin de Selçuk Üniversitesi’nden mezun olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Saniç, “20 yıl sonra tekrar Konya’da olmaktan çok mutluyum. Selçuk Üniversitesi’nin diplomasını aldım ve asistanlığımı da yine burada tamamladım. Bu benim için büyük bir şereftir. Mezun olduğum üniversiteye gelip bu anlaşmayı yapmaktan da büyük bir onur duyuyorum” dedi.
Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin köklü olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Saniç, “Sayın Haydar Aliyev’in de söylediği gibi Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlettir. Biz aynı milletin insanlarıyız. Bu iki milletin bir arada tutulması ve beraber iş yapması çok önemli. Türkiye’den Azerbaycan’a ya da Azerbaycan’dan Türkiye’ye ne kadar çok öğrenci gelirse bu birliktelik o kadar artacaktır. Aynı zamanda Mevlana Değişim Programı Türkiye’nin de önünü açmıştır. Türk öğrencilerin Azerbaycan’da daha geniş iş olanaklarına sahip olacaklarına inanıyorum ve bu anlaşmanın da bu yüzden çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.
İki üniversite arasındaki ilişkilerin daha iyi seviyelere geleceğine inandığını söyleyen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise, “Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saniç’i burada görmekten çok memnunum. Kendisiyle zaten 35 yıllık bir dostluğumuz var. Aramızdaki dostluğun iki üniversitenin arasında imzalanan bu güzel projelerle devam etmesinden ayrı bir memnuniyet duyuyorum. Kendileriyle aramızda daha önceden imzalamış olduğumuz anlaşmanın devamını Mevlana Değişim Programı ile daha da geliştireceğiz. İki üniversite arasındaki ilişkilerin öğrenciler ve akademisyenler seviyesinde de en iyi şekilde devam etmesini dilerim” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA