• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşe abla Bank Asyada ortak çıktı
08 Ekim 2014 Çarşamba 10:06

Ayşe abla Bank Asya'da ortak çıktı

Banka Asya, kanundaki 'gerekli mali güç' şartına aykırı davranarak, ev kadını ve hayatta olmayan kişileri banka ortağı yapmış. Gözler usulsüz işlemlere göz yummakla suçlanan BDDK'nın üzerinde.

Bank Asya için yapılan incelemelerde banka için 'gerekli mali güç' şartına ilişkin bazı usulsüzlüklere rastlandı. Asya Katılım Bankası A.Ş'nin resmi ortaklık yapısının incelenmesiyle birlikte geriye dönük 10 yıl işlemleri mercek altına alındı. İncelemelerde Bankacılık Kanunu'na uymayan birçok uygulama ile karşılaşıldı. Yapılan incelemelerde Bank Asya'nın ortaklık yapısında bankacılık sisteminin aradığı şartları taşımayan kişilerin bulunduğu ortaya çıktı. Bankacılık Kanunu'ndaki bir bankanın sahip olması gereken 'gerekli mali güç' şartına aykırı davranarak, ev kadını ve hayatta olmayan kişileri banka ortağı yapmış olduğu tespit edildi. Şimdilerde gözler usulsüz işlemlere göz yuman BDDK'nın üzerinde.

EV KADINLARINI BANKA ORTAĞI GÖSTERMİŞLER

Bu incelemeler sonrasında Asya Katılım Bankası A.Ş'nin sermaye vasfı olmayan 'ev kadını', 'şu anda hayatta olmayan' gibi 50 civarında banka ortaklığı şartlarını taşımayan kişileri ortaklık yapısında bulundurduğu belirlendi.

Ortaklık oyunu

Bank Asya'daki fiktif ortaklıklarının (Gerçekte olmayan ortak) olduğunun inceleme birimlerince tespit edil-mesinin ardından Bank Asya yetkilileri bu durumdaki hisseleri alarak diğer ortaklara geçirmeye çalıştıkları da ortaya çıktı.

Abiler işbaşında

BDDK'nın neden araştırma yapmadığı sorusu için sektör temsilcileri bazı anımsatmalarda bulunuyor. Gülen ile telefonda görüşen bir kişinin konuşmalarında BDDK içerisinde kendilerine yakın şahısların isimlerini verdiği konuşmalar hatırlatılıyor. 'Abi'lerin devreye girerek incelemenin önüne geçtiği belirtiliyor

Kanunu hiçe saymışlar

Bankacılık çevreleri, Bank Asya'nın sayıları 50 civarında olan ev kadını ve hayatta bulunmayan kişilerden oluşan ortaklığındaki 'gerekli mali güç ve itibara sahiplik' şartını taşımadıklarını belirtiyor. Benzer şekilde söz konusu ortakların bankacılıkla ilişkileri olmadığı için 'işin gerektirdiği dürüstlük ve yeterlilik' şartına aslında 'sorun' oluşturduklarını belirtiyor.

ÖZGÜN KAYNAK

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA