• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayrımcılık yapmak isteyen karşısında bizi bulur
24 Eylül 2015 Perşembe 12:50

'Ayrımcılık yapmak isteyen karşısında bizi bulur'

Başbakan Davutoğlu, "Diyarbakırlı dostlarım, biliniz ki kim bu ülkede Diyarbakırlı'yı Konyalı'dan ayırmak isterse, kim ne gerekçeyle ayrımcılık yapmak isterse karşısında bizi bulur" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu "Diyarbakırlı dostlarım, biliniz ki kim bu ülkede Diyarbakırlı'yı Konyalı'dan ayırmak isterse, kim ne gerekçeyle olursa olsun 'sizin etnik kökeniniz, sizin mezhebiniz şu, diğerlerinin mezhebi bu' diye ayrımcılık yapmak isterse karşısında bizi bulur. Bir an bile zihnimizden Diyarbakırlı ailelerinin acılarını, şehit ailelerinin acısından ayırırsak, bir an bile zihnimizde böyle bir ayrımla yaklaşırsak bu mevkiler bu makamlar bize haram olur. Biz bütün bir milletin birliği, beraberliği için hiçbir bir aileye evlat acısı, baba acısı, kardeş acısı düşmesin diye çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Çözüm süreci ile hedeflediğimiz 30 yıldır süren bir kavgayı bitirmekti"

"Çözüm süreci ile hedeflediğimiz 30 yıldır süren bir kavgayı bitirmekti" diyen Davutoğlu,  "Bütün bu süreçlerde tek hedefimiz, herkesin kendi ana dilinde, lehçesinde özgürce, istediği şekilde düşüncelerini ifade edebilmesi, kimsenin ait olduğu mezhep yada etnik köken dolayısıyla ayrımcılığa tabi tutulmamasıydı. Bunu için de son derece kapsamlı reformlar yaptık, yapmaya devam edeceğiz ama Kürt kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın meselelerinin istismarı üzerinden terör ile en başta Kürt vatandaşlarımıza baskı ve zulüm oluşturan, bugün zikrettiğim iki kardeşimiz gibi, Diyarbakırlıları katleden terör örgütüne karşı da biliniz ki her türlü tedbiri aldık, almaya da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Bu kardeşlerimiz böylesi ırkçı yayın yapan o gazetenin yazarlarından çok daha milli"

Başbakan Davutoğlu, dün bir gazetede bazı bakanların ve milletvekillerinin fotoğrafları yayımlandığını ve "Bunlar mı milli?" denildiğini hatırlatarak, "İşte Cevdet Bey'in, Mehdi Bey'in, Galip Bey'in birçok arkadaşımızın, işte ben burada cevap veriyorum Diyarbakır'da; Bu kardeşlerimiz böylesi ırkçı yayın yapan o gazetenin yazarlarından çok daha milli, bu toprakların, bu ülkenin, bu devletin en asli sahipleridir. Millilik, yerlilik zihniyetle olur, gönül bağıyla olur. Bu milletin her ferdi için ter dökmekle olur" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA