• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayrımcılık kadar insanın içini acıtan bir şey yok
08 Ekim 2010 Cuma 12:17

Ayrımcılık kadar insanın içini acıtan bir şey yok

Cumhurbaşkanı Gülün eşi Hayrünnisa Hanım, 'Biz ayrımcılığın acılarını yaşadık' dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’na 2009’daberi yürüttüğü “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyasına tanıtacak olanCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül  Strasbourg’a  giderken kendisinin de mağduru olduğu başörtüsü konusunda önemli açıklamalaryaptı. YÖK’ün “başörtülü öğrencisi dersten atmayın, tutanak tutun”yazısı ertesinde ortaya çıkan durumu kendi deneyimleri ışığında şöyledeğerlendirdi:

BİZLER AYRIMCILIĞIN ACISINI YAŞADIK 

“Biliyorsunuz bizim nesil bu olayı yaşadı. Bu gerçekten acı. Ayrımcılık kadar insanın içini acıtan bir şey yok. Bizler gerçekten bunun acısını yaşadık. Şimdi bırakalım da bir sükunet olsun diyorum. Bakın kendi kendine bu işhallolabiliyor. Gelecek nesillere gerçekten çok yazık. Benim bütün duamgelecek nesiller bunu yaşamasın. Hep beraber, iç içe birbirimizi severek hoşgörüyle bunu aşalım. Birbirimizi seversek hiçbir sorun kalmayacakTürkiye sıçrama yapacak. Geriye dönüp bir bakalım neleryaşandı...Türkiye her alanda çok saygı duyulan bir ülke haline geldi.Yeni Amerika’daydık, gerçekten herkes Türkiye’yi konuşuyor. Gururduyuyorsunuz. E biz enerjimizi boşa harcamışız. Böyle konular, lüzumsuzkonular olmasa daha neler yapılacak. Herkes birbirine hoşgörülü davransa bunların hiçbiri aslında yaşanmayacak.

ÇEŞİTLİLİK BİZİM ZENGİNLİĞİMİZ 

Bence ötekileştirmeyi sadece bir kısım insan yapıyor. Artık onlar dayapmayacak. Hepimizin ailesinde her türlü insan var, hepimiz iç içeyaşıyoruz, hepimiz ailemizi çok seviyoruz. Bir parçasından vazgeçebilirmiyiz? Vazgeçemeyiz. Ben bunların zenginlik olduğuna inanıyorum vehayran oluyorum. Anadolu bunu böyle hallediyor. Çeşitlilik bizimzenginliğimiz...”

Cumhurbaşkanı’na ‘dede’ demeyin!

Hayrünisa Gül son Trabzon gezisinden hareketle “dede, anneanne” konusunda da“sırlar” verdi: “Torunu göremedim son zamanlarda. 7 aylık oldu. Çok azvakit ayırabiliyorum. Ben anneanne olmaktan memnunum ama Abdullah Bey’edede dedirtmeyebilirim. Bilmem ne diyecek? Her gittiğim ilde yuvaları da ziyaret ediyorum. Önceki gün gittiğim Trabzon’daki yuvada ‘abla’dediler. Onlarla oynayınca Cumhurbaşkanı eşi gibi değil de içlerindenbiri gibi gördüler. Ben de onlara dedim ki ‘Size bir sır vereyimçocuklar Cumhurbaşkanınız gelince de ona ağabey deyin olur mu’. Çokhoşumuza gidiyor. Kendimizi genç hissediyoruz.”

CENK’E HAYRAN OLDUM

•  “Şehir Üniversitesi’ndeki çocuk... Hayran oldum. Maşallah. O kadarhoşuma gidiyor ki, bizim neslimizde bu yoktu, ama yeni neslin buözgüvenini gerçekten çok takdir ediyorum ve bunu kırmamız lazım, onlarıkonuşturmamız lazım. Ben de alkışladım.”

• “Emekli öğretmenlerigönüllü öğretmenliğe davet etme projesini genişletmeyi düşünüyoruz.Sosyal Hizmetler yuvalarında kalan çocuklara akademik anlamda destekiçin.”

Okula giden engelli çocuk sayısı arttı

“Herkes bir gün engelli olmaya aday. Sizin kapınızı ne zaman çalacağınıbilmiyoruz. Hepimiz engelli olmaya adayız” diyen Gül, yürütülen projeyle ilgili şunları söyledi: “Bir yıl içinde 14 engelli okullu açıldı. Okula giden engelli çocuk sayısı yüzde 30 arttı. 24 bin eve gidildi. Ekiplerbizzat ikna ettiler aileleri. İkinci etapta düşündüğüm bütün şehirleribir engellinin evinden çıkıp ihtiyacını görebileceği hale getirmek.Valilikler bize projenin yürütülmesinde yardımcı oluyor. En büyükgururumuz Lokman Bey. Bize çok yardımcı oluyor. Engellinin nelerbaşarabileceğinin en güzel, en somut örneği Lokman Ayva. Amerika’dakahvaltıda New York Valisi bizi ziyarete geldi, görme engelli. Böylebirini seçebiliyor Amerika. Esas bu kampanyanın amacı insanlarınbilincini yükseltmek. Evlere gidince anlıyoruz ki haklarından haberleriyok. Hakkının farkında değil.”

Sümeyye’nin azmine övgü 

Hayrünnisa Gül, olağanüstü yeteneklerinden söz ettiren engelli Sümeyye’den debahsetti: “Sümeyye... İki kolu yok... Ben o çocuk için dünyanın heryerine yazdım bir imkanı varsa tedavi ettirelim diye. Hiç kökü olmayınca organın yapılabilecek bir şey yok. O çocuğun azmi, ayağıyla resimyapıyor, ebru yapıyor, kurabiye yapıyor. Şimdi okula başlamış Sümeyye,ilk defa ağladığını gördüm. Öbür çocuklara da bunu öğretmemiz lazım.Kaynaştırmalıyız. Ailelere çok görev düşüyor. Sevgiyi aşılamakgerekiyor. Milli manevi değerlerine sahip bir nesil sağlamak lazım.”

AKPM’ye ‘Eğitim her engeli aşar’ı anlattı

Avrupa ortak evimiz 

Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül başta engellilere karşı ayrımcılık olmaküzere her türlü ayrımcılığa karşı mücadelenin öncelik olduğunubelirterek “Ancak bu şekilde temel değerlerimiz olan insan hakları,demokrasi,hukukun üstünlüğü ilkelerini, ortak evimiz olan Avrupa’da vetüm dünyada hakim kılabilir” dedi.

YENİ DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRDİK

AKPM sonbahar dönemi çalışmaları çerçevesinde, ‘Hasta ve Engelli ÇocuklarınEğitiminin Güvence Altına Alınması’ konulu raporun tartışılmasısırasında genel kurula hitap eden Hayrunnisa Gül konuşmasında ‘EğitimHer Engeli Aşar’ kampanyası’nı anlattı.

Son anayasadeğişikliğiyle çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi mağdur gruplarıntemel hak ve özgürlüklerini en üst düzeyde kullanmaları için pozitifayrımcılık hakkını veren yeni düzenlemelerin hayata geçirildiğine işaret eden Gül, bugün insanlığın karşılaştığı en önemli sorunlardan birininayrımcılık olduğuna işaret etti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA