• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYMden tuhaf karar
03 Ekim 2014 Cuma 09:23

AYM'den tuhaf karar

Anayasa Mahkemesi, torba yasanın bazı maddelerini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi yine çok tartışılacak bir karara imza attı. 99 günde çıkarılan Torba yasa olarak da bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı maddeleri Yüksek Mahkeme tarafından iptal etti. AYM'nin iptal ettiği düzenlemeler arasında; TİB'in 4 saat içinde internet erişimini engellemesi, özelleştirmeye ilişkin iptal kararının 5 yıllık süre sonunda uygulanamayacağına ilişkin idari yargı kararı, memurların atanmasında Danıştay'ın verdiği kararın iki yıl sonra uygulanmasına ilişkin düzenlemeler bulunuyor.

PARALELE NEFES ALDIRDI

CHP'nin başvurusunu esastan görüşen Yüksek Mahkeme'nin iptal ettiği düzenleme ile paralel yapı mensubu memurlar rahat bir nefes aldı. Yüksek Mahkeme Danıştay'in idari kararlar ve atamalar konusunda verdiği kararı 2 yıl sonra uygulanmasını içeren Kanunun ilgili maddesini iptal etti. Böylece paralel yapının özellikle emniyet ve yargı içindeki unsurlarına yeniden görevlerine dönme ihtimali ortaya çıktı.

BÜROKRASİDE KAOS

AYM aynı zamanda yürütmenin durdurulması kararı da verdiği için paralel yapıyla ilişkili olan devlet görevlilerinin Danıştay tarafından iptal edilen atamaları geçerli olmayacak. Danıştay tarafından atamalarına ilişkin idari kararları iptal edilen memurlar yeniden iptal edilen atanmaları öncesi makamlarına geri dönecekler. Bu durumda bu atamaların yerine yapılan atamalar da yeniden bir kargaşaya neden olacak. Bu durumda yeni bir atama furyası olacak.

TİB'in 4 saatte site kapatma yetkisine iptal

Yüksek Mahkeme torba yasadaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) "Millî güvenlik", "kamu düzeninin korunması" ve "suç işlenmesinin önlenmesi" gibi nedenlerle ve "gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde" bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini anayasaya aykırı gördü ve iptal etti. Bu iptal ile TİB'in 4 saatte site kapatma ve internet trafik bilgilerini toplama yetkisi yargı kararıyla kaldırılmış oldu. TİB, artık, internete müdahale edemeyecek. Yüksek Mahkeme yine bu konuda da yürütmenin durdurulması hükmettiği için bu mahkeme kararı olmadan TİB internet üzerinde bir müdahalede bulunamayacak. Hükümetin özelleştirmeler konusunda attığı adımları engelleyen idari davalarda da AYM iptaline takıldı. Hükümet'in özelleştirme kararını müteakip devir teslim üzerinden 5 yıl geçtikten sonra daha önce iptal verilmiş olan mahkeme kararları uygulanmayacağı şeklindeki, idari yargı kararlarına uyulmamasına yasal güvence de anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA