• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYM YSKnın kararını inceleyemez!
11 Nisan 2014 Cuma 13:10

AYM YSK'nın kararını inceleyemez!

AYM Başkanı Kılıç'ın 'YSK'nın kararlarını değerlendirebiliriz' sözlerinin ardından büyüyen tartışmada Prof. Dr. Ersan Şen, Anayasa'nın 79. maddesini hatırlatarak 'YSK'nın kararları incelenemez' dedi.
Yerel seçimlerin ardından çıkan tartışmalar ve itirazların ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözleri büyük tartışma başlattı. Kılıç, 'YSK'nın kararlarını değerlendirebiliriz' sözlerine ise İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Şen, Anayasa'daki 11. madde, 79. madde ve 138. maddeyi hatırlattı. Şen, 'YSK'nın kararlarını incelemez. Hukukun ve yargının gündemi bu kadar meşgul etmemesi lazım' dedi.
İşte Ersan Şen'in Haber7'ye yaptığı o açıklama...
ANAYASA YSK'NIN KARARLARINI İNCELEYEMEZ!
YSK'nın kararını AYM inceleyebilir mi?
Hayır inceleyemez. Tartışmasız budur. YSK'nın kararları doğrultusunda AYM'ye bireysel başvuru yapılamaz. Anayasa'nın 79. maddesi var. Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın üstünde değildir. Anayasa'nın 138. Maddesi ve Anayasa'nın 11. Maddesi, Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerini de bağlar. Üstünde olamaz. Anayasa, YSK'nın kararlarını inceleyemez. AYM'nin 'YSK'nın kararlarını değerlendirebiliriz' çıkışı kabul edilebilirliği yok. Anayasa'nın bu başvuruyu usul yönünden reddetmesi gerekir.
HUKUK VE YARGI GÜNDEMİ BU KADAR MEŞGUL ETMEMELİ
Prof. Dr. Erşan Şen, hukukun ve yargının sürekli gündemde olmasını böyle eleştirdi; "Türkiye'de hukuk maalesef çok siyasete alet ediliyor. Hukukun ve yargının bu kadar gündemi meşgul etmemesi lazım. İşimize bakmalıyız. Yani ülkenin ekonomisi, siyaseti, sosyal tarafı bunlar sanki birileri gündemlerle meşgul ediyor gibi. Yani rahat bırakalım herkes işini yapsın. Ama işinin yetkisinin de dışına çıkmasın. Anayasa Mahkemesi de bir vesayet makamı değildir. Anayasa Mahkemesi kişi hak ve hürriyetlerinin bekçisidir."
BU KURUMLARIN KARARLARI İNCELENEMEZ!
YSK'nın kararı kesindir. Bu bir Anayasa'nın 79. Maddesinde, iki Seçim Kanunu'nda üç Anayasa Mahkemesi Kanunu'nda bizzat kendi kanunlarında var zaten.
YSK'nın kararına karşı, HSYK'nın kararına karşı, Askeri Şura'nın kararına karşı, Tahkim Kurulu'nun kararına karşı Anayasa Mahkemesi'ne gidilemez. Bazı yerlerin kararlarının kesin olduğu yerler için bunlara ayrıcalık tanınmış. İhlal olursa sadece AİHM gidilir. O da ulusüstü bir yerdir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA