• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydınlar Ocağı’ndan Veyis Ersöze Vefa
14 Ocak 2016 Perşembe 12:05

Aydınlar Ocağı’ndan Veyis Ersöz'e Vefa

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, hizmetlerinin 70. yılında kültürümüzün 90’lık çınarı yazar Veyis Ersöz’ü, düzenlenen Vefa Gecesinde teşekkür ederek hayırlı ömürler diledi.

Yaygın ve yerel gazetelerde 70 yıl yazarlık yapan Veyis Ersöz; 90. yaşına girmenin ve Konya'nın dini, kültürel yazı hayatına yaptığı hizmetlerinden dolayı Konya Aydınlar Ocağı tarafından "Vefâ Gecesi" düzenlenerek ödüllendirildi.

Konya İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, çok farklı bir atmosfer altında hayatından kesitler sunan yazar Veyis Ersöz, 19 eser ile 25 binin üzerinde makaleye imza attığını söyledi. İmam-Hatip Mustafa Erol’un Kur’an tilavetiyle başlayan Vefâ Gecesi’nde sırasıyla söz alan Veyis Ersöz’ün oğulları Ömer ile Salih Sedat Ersöz ile yeğeni Ömer Lütfi Ersöz, hatıralarını dile getirdiler. Konya İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Ersöz, çocukluk ile gençlik yıllarında futbola meraklı olduğunu ve devamlı top oynamak için sahalara kaçarken her defasında babasının, kulağından çekip okul veya evin yolunu tuttuğunu hatırlatarak “Ev ve okul hayatımda manevi eğitim açısından çok güzel bir süreç yaşadım. Aileden aldığım manevi terbiyenin yanında böylesine güzel bir babaya sahip olduğum için çok mutlu ve huzurluyum” dedi. Amcası Veyis Ersöz’ü anlatırken “Amcamın İslâm merkezli ideali ve insan merkezli hizmet aşkı vardı” diyen Ömer Lütfi Ersöz de, amcasının Kur’an’ı, okulun hizmetlisinden öğrendiğini ve devamlı olarak “İslâm merkezli yaşamanın gayreti içinde” olduğunu söyledi. Ersöz, konuşmasını “İki yıl önce gözleri görmemeye başlayınca esprili bir şekilde “artık ben okur değil, yazarım” demişti.  Buna rağmen yine de bir müddet yazı yazmaya devam etti. Amcama hayırlı, bereketli uzun ömürler diliyorum” şeklinde tamamladı.

“Teşekkürler Aydınlar Ocağı”

Toplumumuzda vefalı insanların var olduğunu ortaya koyduğu ve hayattayken vefayla andıkları için Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye teşekkür ederek konuşmasına başlayan Salih Sedat Ersöz ise, Hz. Mevlâna’nın “Dostlarını daima vefa ile hatırla can/Arayan sen ol, bulan sen/Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen/Kula vefası olmayanın Hakk'a vefası olmaz” rûbaîsini okuyarak “Konya Aydınlar Ocağı, bugün Hz. Mevlâna’nın bu sözünün uygulamasını yerine getirdi ve devamlı ölümünden sonra değeri bilinen zevatın sağlığında da değerinin bilinmesi gerektiğini bu programla ortaya koymuş oldu” dedi. “Veyis Ersöz çocukluğumuzdan beri bizim hem babamız, hem herşeyimizi paylaştığımız arkadaşımız, çok yakın bir dostumuz, sırdaşımız ve gönüldaşımızdır” diyen S. Sedat Ersöz, babasının, bütün çocuklarını hem dünyaya müteallik hem de ahirete müteallik olarak yetiştirme gayreti içerisinde olduğunu söyledi. 7-8 yaşlarında iken bizleri namaz, oruç ve kitapla tanıştıran babasından “kitap okumayı bir haslet olarak kazandığını” ifade eden Ersöz, siyasi şuuru da babasının kendisini bisiklete bindirerek 12-13 yaşlarında 1968’lerde Erbakan Hoca’nın Konya’dan bağımsız aday olduğunda kahvehanelerde düzenlenen bütün konuşmalarını dinleyerek kazandığı kaydetti. Ersöz, babasının karakter olarak Mehmet Âkif’e aynen benzediğini sözlerine ekleyerek şunları dile getirdi: “Kendisinden daha çok ailesini, çocuklarını, çevresini ve ihtiyaç sahiplerini düşünen, sözünde duran bir yapısı var. Akif’e benzer bir diğer yanı da 60 yıl önce o zor dönemlerde yazılarıyla ve sözleriyle İslâm diye haykıran, kitaplarıyla Hak diye haykıran bir Veyis Ersöz’den söz ediyoruz.” Ersöz, babası için yeni yazdığı “İşte bu adam benim babam” başlıklı 8 kıtadan oluşan şiiri okuyarak konuşmasına son verdi.

“Yazan insan okuyan insan demektir”

Beşeriyetin ikinci atası olarak kabul edilen Hz. Nuh Aleyhisselam’ın “Dünya iki kapılı bir handır. Birinden girilir, öbüründen çıkılır” buyurduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Veyis Ersöz, “Dünyanın neresinde olursak olalım hayatta olan hepimiz birinci kapıdan içeriye girdik. Artık ikinci kapıdan hangi saat, hangi dakika ve hangi gün çıkış sıramızı bekliyoruz” dedi.

Ömrünün hülasasını iki ana başlıkta toplayan Ersöz, çocukluk, gençlik ve tahsil hayatı olmak üzere 20 yıl, ikinci ana başlığını da 1945’te 3 kıtalık bir şiirle başlayan ve aralıksız olarak 70 yıl süren yazarlık hayatı olduğunu söyledi. “31 yıl öğretmenlik yaptım. 1,5 yıl da yedek subay olarak askerlik dönemim, evlilik ve aile hayatım var. Ondan sonra da emekliliğimle beraber 29 yıl çeşitli vakıf, dernek ve kuruluşlarda devam eden hizmet yıllarım var” diyen Ersöz, 7-8 senesini de 9 kitap daha yazarak 19 esere imza attığını ve 25 binin üzerinde makale yazdığını belirtti. Ersöz, “Yazan insan okuyan insan demektir. Okumadan yazılmaz. Okuyacaksın dolacaksın, yazacaksın boşalacaksın. Bu bir kaidedir” dedi. Ersöz ayrıca, jandarma ve zaptiyenin namaz kılan çocuklara ve sureleri okutan hocalara yaptıkları zulmü insanın bir türlü hazmedemediğini dile getirdi. İplikçi Camisinin 1951’e kadar Taş Eserler Müzesi yapıldığını ve Şerafeddin Camii’nin de askeri depo olarak bir dönem kullanıldığını sözlerine ekledi.

 

Ersöz’e Teşekkür Plaketi

Programın teşekkür ve hediye taktim kısmında Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Veyis Ersöz’e üzerinde “Hizmetlerinin 70. Yılında Kültürümüzün 90’lık çınarı Sn. Veyis ERSÖZ Beyefendiye teşekkür eder, sıhhat, afiyet ve hayırlı ömürler dileriz” yazılı camdan teşekkür plaketi takdim etti. Kitap hediyesini de Konya İlim Yayma Cemiyet Başkanı Mehmet İncili verdi. Evlatları da, üzerinde mealen “Kalpleri birbirine sevgiyle bağlayan ancak Allah’tır” yazılı bir tablo takdim ettiler. Program ise gecenin anısına çekilen toplu resimle son buldu. Vefa gecesine Ersöz ailesinin yanı sıra çok sayıda dinleyici katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Progesteron Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?
  • Başkan Altay açıkladı! Konya'nın en büyük önceliği
  • Başkan Kavuş: Bu çalışmaları bir ekip ruhuyla başardık
  • Bakan Nebati ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı
  • Konya'nın ilçesi 2024'te doğal gaza kavuşacak
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA