• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydınlar Ocağında Yazıcıoğlu konuşuldu
24 Mart 2010 Çarşamba 14:42

Aydınlar Ocağı'nda Yazıcıoğlu konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı tarafından 1. Vefat Yıl Dönümünde BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlunu Anma Toplantısıkonulu bir program düzenlendi.
Konya Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen “1. Vefat Yıl dönümünde BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nu Anma Toplantısı”konulu sohbette,  BBP eski Genel Başkanı  Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasıyla ilgili şüpheler bir kez daha dile getirildi.
 
Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen ve konuşmacı olarak BBP Aksaray eski Milletvekili İsmet Gür ile BBP Kahramanmaraş eski milletvekili Ökkeş Şendiller’in katıldığı toplantıda konuşan Ökkeş Şendiller, millet ve kamu vicdanında bunun bir kaza olmadığı düşüncesinin hâkim olduğunu belirterek “Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatıyla ilgili kamu ve millet vicdanında kaza diye bir şey yok. Bu konuda bizim vicdanımız da mutmain değil. Benim vicdanımda da bu olayın bir kaza olmadığını çağrıştırıyor. Gittik gördük ve helikopter bir yere veya dağa çarpmamış, kızağı üzerine düşmüş” şeklinde açıklama yaptı.
 
Konuşmasına “Muhsin başkan bu dönemde birileri için olmaması gerekiyordu. Son açılım hikâyesinden ve Türkiye’nin şark meselesinden bu tarafa ülkemizde tabanda ayrışma hiç bu noktaya gelmemişti” diye devam eden Şendiller, kanı durduracak projenin sonunun görülmediği ve bir türlü ortaya konulmadığına dikkat çekerek “Bu açılıma giden yol Habur’da bozulmuştur. Nevruz kutlamalırnda taşınan pankartlarda “İşgalci T.C. Kürdistan’dan defol!” diye yazıyordu. Yetkililer ve savcılar bu konuda harekete geçti mi? İşte bunun için millet vicdanından yükselen sesi haklı buluyorum” diye sordu.
 
Helikopterin düşmesiyle ilgili olarak “Bu işin ilk sorumlusu Sivil Havacılık Kurumu’dur. İkincisi ise, telefonlarımıza mesaj olarak çekilen ve televizyonlardan duyurulan Kayseri Valisi’nin “Muhsin Başkan bulundu. Bir ayağında kırık ve kaburgalarında kırıklar var. Hastaneye yetiştirilmeye çalışılıyor” şeklindeki açıklamalarıyla arama çalışmalarının sekteye uğratılmasıdır. Bu haber Kayseri Emniyeti’nden yayıldı. Bu haberler üzerine arama bilerek geciktirilmiş, sekteye uğratılmıştır. Gazeteci İsmail Güneş telefonuyla 2 saat konuşa konuşa öldü. Gittik gördük ki helikopter bir yere veya dağa çarpmamış, kızağı üzerine düşmüş” şeklinde açıklama yapan BBP’li Ökkeş Şendiller, şimdiye kadar ne Sivil Havacılık Kurumu hakkında ne de Kayseri Emniyet Müdürü ve sorumluları hakkında bir işlem yapılmadığına dikkat çekti. Şendillen ayrıca, “Muhsin Başkanımızın helikopter kazasıyla ilgili şüphelerimiz devam ediyor. Bu kazayla ilgili hukukî takibi sonuna kadar götürecek ve peşini bırakmayacağız” diye konuştu. 
 
BBP’li Şendiller, gerek 28 Şubat’ta ve gerekse onu takip eden süreçlerde Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Namlusunu millete döndürmüş tankları selamlamam” diyerek milletin yanında olduğunu ve “Türkiye Cezayir olmayacak, Türkiye İran da olmayacak, ama etnik meshep kökenine bağlı Suriye Baas rejimi gibi de olmayacak” demek suretiyle Türkiye’nin kaderinde etkili olabilecek bir çıkış yapmıştı” dediğini hatırlatarak “ O yamukluk yapmadı. Kahramanlık zor zamanlarda ve sözün bittiği yerde söylemeye bağlıdır” dedi. 
 
BBP Aksaray eski Milletvekili İsmet Gür de, Muhsin Yazıcıoğlu’nu anlatmanın zor olduğuna işaret ederek bazı hatıralarını dile getirdi. İsmet Gür, “Biz Muhsin Yazıcıoğlu ile 1973 yılında Veteriner Fakültesinde güreş takımında tanıştık. O bıçkın bir gençti. Çok haraketli fakat yaşına göre çok daha ciddi bir tavrı vardı. Gerek düşünce alanındaki birlikteliğimiz ve mesleki birlikteliğimiz bugüne kadar arkadaş ve dost olmamızı sağladı. Muhsin Yazıcıoğlu ile dost olmak gerçekten çok güzel bir duyguydu. O milleti “Birlikte yaşama azim ve kararlılığı gösteren topluluğa millet denir” şeklinde tanımlardı.  O hakikaten türkiye sevdalısı, dünyadaki bütün mazlumların sevdalısı idi. Siyasette vefayı, tevazuyu ve feragâtı da rahmetli Muhsin Bey’le birlikte ve çok derinlemesine biz yaşadık” dedi.
 
1992’de vuku bulan Bizim Dergâh olayından sonra gerginlik meydana geldiğini ve bunun üzerine Muhsin Yazıcıoğlu’nun, gazetelerde ayrılmaya karar verdiği yönünde beyanlarının  çıktığını hatırlatan BBP’li Gür, o konu hakkında da şu açıklamada bulundu: “Muhsin Bey, 7 Temmuz 1992 tarihinde ayrılmaya karar verdiğini ilan etti. Pazartesi günü Türkeş Bey, partinin ileri gelenleriyle birlikte bazı milletvekillerini öğleden sonra bir toplantıya çağırdı. Muhsin Bey neden ayrılmak istiyor? Rahatsızlıkları nedir? gibi bir tartışma ve istişare oluşturuldu.  Uzun süre konuştuktan sonra Türkeş Bey, Rıza Müftüoğlu’na git Muhsin’i bul, konuş. O da çağrısı kapalı ve nerde olduğunu bilmiyorum, bulamıyorum dedi. Bunun üzerine Türkeş Bey, gideceksin bulacaksın ve ayrılmasın dedi. Ve orada da masadan kalkarken “Ayrılırsa da hain der, işini bitiririz” dedi ve toplantıyı o şekilde sona erdirdi.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA