• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydınlar Ocağında Türkçe konuşuldu
24 Mayıs 2012 Perşembe 14:05

Aydınlar Ocağı'nda 'Türkçe' konuşuldu

Aydınlar Ocağında Türkçe Dünya Dili Olmalı diyen Türkçe okutmanı Uyaroğlu, Batı ve Amerikan kökenli kelimelerin düşünce ufkumuzu daraltıp yozlaştırdığını söyledi.
Aydınlar Ocağı’nda “Türkçe Dünya Dili Olmalı” diyen Türkçe okutmanı Uyaroğlu, Batı ve Amerikan kökenli kelimelerin düşünce ufkumuzu daraltıp yozlaştırdığını söyledi.
Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Salı Sohbetleri’nde konuşan Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türkçe Okutmanı Şakir Tuncay Uyaroğlu; 650.000 kelimelik zengin söz varlığına sahip olan dilimiz Türkçe’nin, 1970’li yıllardan itibaren bizde kullanılmaya başlanan uydurma kelimeler için dönemin Türk Dil Kurumu tarafından “Öztürkçe Kelimeler Sözlüğü” adlı bir sözlük hazırlandığını ve bu sözlükte bulunan 3850 adet uydurma kelime ile zengin ve güzel dilimizin 3850 kelimeye mahkum edildiğini söyledi.

Bu sözlükte yer alan çoğu uydurma kelimenin hiçbir Türk lehçesinde olmadığını ve kullanmadığını anlatan Uyaroğlu, 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yayınlanan Karşılaştırmalı Türk Lehçeleri Sözlüğü’nden örnekler vererek ispat etti. 1933 yıllarında Atatürk’ün de bu Öztürkçe akımına itibar ettiğini ve iki yıl sonra bu görüşünden vaz geçtiğini belirten Uyaroğlu; “İngilizce’den aldığımız  dört harfli Tren yerine güya TDK’nun kültürlü ve seviyeli hocaları diyesilermiş ki (önden çektirgeçli, arkadan ittirgeçli, üstten düttürgeçli, çok oturgaçlı götürgeç), bunu söyleyinceye kadar Hızlı Tren Konya mücavir alanını geçmiş olur. Çocuklara bıraksak yakıştırdıkları “çuf çuf” ile bunlardan daha güzel karşılıklar bulurlardı.  Hatta İstiklal Marşımız için “Ulusal Düttürü” diyecek kadar seviyesizleşen ucubeler uydurmuşlar” diyerek dilimizdeki Arapça ve Farsça kelimelere karşı oldukları kadar, batı kökenli kelimelere de hassas davranmadıklarını belirtti.  Dünyada hiçbir dilin ‘öz’ü üveyi olmadığını, bunun sadece uydurmacıların kılıf olarak ortaya attıklarını ileri süren Uyaroğlu, son yıllarda dilimizi işgal eden Batı ve Amerikan kökenli kelimelerin düşünce ufkumuzu daraltıp yozlaştırdığını, bunları kullanırken bile gülünç duruma düştüğümüzün altını çizdi. Osmanlı döneminde aşırı Arapça ve Farsça kelimeler kullanılıp aşırıya kaçmanın da yanlış olduğunu söyleyen Uyaroğlu, “Çin’li mütefekkir Kun’a sormuşlar, “Bir ülkeyi yönetmeye çağırsalardı ilk işiniz ne olurdu?” diye. Kun’un cevabı âleme ibret olacak nitelikte: “Önce Dil’i gözden geçirmekle işe başlardım, dil kusurlu olunca düşünceler iyi anlatılamaz. Düşünceler iyi anlatılamazsa yapılması gereken işler doğru yapılamaz, işler doğru yapılmayınca ülkenin töresi ve kültürü bozulur, adalet yanlış yola sapar. Halk şaşırır ne yapacağını bilemez, bunun içindir ki hiç bir varlık dil kadar önemli değildir.” Uyaroğlu konuşmasının sonunda. kendi yazdığı ve Türkçe’nin sorunlarını dile getirdiği “Türkçe konuşacaksak, Türk'çe konuşalım” adlı kitabını imzaladı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA