• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydınlar Ocağında islamda yenilikçilik konuşuldu
10 Mayıs 2012 Perşembe 12:37

Aydınlar Ocağı'nda islamda yenilikçilik konuşuldu

Aydınlar Ocağında İslâmda yenilenme ve yenilikçiliği ele alan eğitimci Hasan Özer, İslâmın ilk yenilikçisi Efendimiz Aleyhisselatı Vesselamdır.

Aydınlar Ocağı’nda İslâm’da yenilenme ve yenilikçiliği ele alan eğitimci Hasan Özer, “İslâm’ın ilk yenilikçisi Efendimiz Aleyhisselatı Vesselam’dır. Kendinden önceki  şeriatların itikat kısmına dokunmadan muamelattaki hükümleri değiştirmiştir” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde İslâm’da fıkıh, şeriat ve yenilikçilik üzerinde duran Selçuk Dini Yüksek Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Hasan Özer, “İslâm’ın ilk yenilikçisi Peygamber Efendimiz’dir” dedi. Sille Kültür Evi’ndeki sohbette “İslâmî Gelenekte Ulemanın Tavrı” konusunu ele alan İlâhiyatçı-Eğitimci Hasan Özer, fıkıhı “keskin görüş, derin anlayış” olarak tanımlayarak kişinin haklarını ve görevlerini bilmesi anlamına geldiğini söyledi. Özer, usul-ü fıkıhın önemini ise; “Usul-ü Fıkıh’ı bilen bir insan hem zamandan, hem maldan, hem paradan ve her yönden tasarruf eder. Çünkü daha isabetli kararlar vermesini sağlar” şeklinde vurguladı. İslâm’da namaz, ibadet ve itikatle ilgili hükümlerin değişmediğini belirterek bunların ilk peygamber Hz. Âdem’den beri devam ettiğini belirten Özer Hoca, “Taa Hz. Adem’den beri İslâm’ın değişmeyen kuralları vardır. Bu hükümler itikatla ilgilidir. Bugün Hz. Adem neye inanıyor ve nasıl inanıyorsa gelen peygamberler de hiç değişmeden aynı esas üzerine devam etmişlerdir. Biz de itikat ve inanç olarak aynı esas üzerine devam ediyoruz.”

İtikat ve salih ameller olarak İslâm’ı ikiye ayıran Özer Hoca, itikat ve ibadette Hz. Adem’den bu tarafa değişikliğin olmadığını, muamelat kısmında değişmelerin olduğunu belirterek şunlara dikkati çekti: “Ben bu sohbetimde daha çok İslâm’da yenilikçilik ve yenilenmeden bahsetmek istiyorum. İslâm’ın ilk yenilikçisi kimdir? Efendimiz Aleyhisselatı Vesselam’dır. Niye? Çünkü kendinden önceki gelen şeriatları itikat kısmına dokunmadan muamelattakı hükümleri değiştirmiştir. Nedir bunlar? Daha önceki peygamberler, elbiselerinde herhangi bir kirlenme olduğu zaman orayı keser atarlardı. Peygamberimiz ise; kolaylık olarak “yıkamakla temizlenir orası” demiştir.” Değişikliğe bir diğer örnek olarak Peygamber Efendimiz’in “Yeryüzünün her tarafı benim için mescid kılındı” sözünü hatırlatan Özer Hoca, ganimetlerin helâl kılınması konusunu da buna ilave etti. Efendimiz’den iki sene sonra yenilikçiliği Hz. Ömer’in devam ettirdiğini kaydeden Özer Hoca, “Hz. Ömer öyle yenilikler yapmış ki, insan şaşırıyor. Hz. Peygamber’den sonra ilk yenilikleri yapan Hz. Ömer’dir. Bu döneminde yeni fetihler olmuştur, yeni şehirler kurulmuştur. İslam çölün dışına çıkmıştır. Yeni problemlerle karşılaşılmıştır. İnsanların karşılaştığı bu problemleri Hz. Ömer çözmeye çalışmıştır” diyerek bu dönemde 45 yeni hüküm konulduğunu söyledi.

“USUL-Ü FIKHI BİLECEK ÂLİMLERE İHTİYAÇ VAR”

Posta teşkilatının ve düzenli ordunun Hz. Ömer döneminde teşkil edildiğine dikkati çeken Özer Hoca, yenilikçi fikirlerin temelinde maslahatçılığın yattığını ve Hz. Ömer’in de yeni hükümleri kitap ve sünnetten çıkardığına işaret etti.  İslâm’ın ve Kur’an-ı Kerim’in bir sistemi olduğunu belirten Özer Hoca, “Felsefik mânada İslâm bir sistemdir. Hz. Ömer yenilikçi fikirlerinin tamamını maslahata dayandırmıştır” dedi. Hz. Ömer’den sonra yenilikçiler arasında Ebu Hanife’yi sayan Özer Hoca, “Fıkıhta en büyük açılımı bizim imamımız olan Ebu Hanife yapmıştır. Problemleri çözerken işkembe-i kübra’dan atmamıştır. Küfe’de yetişen Ebu Hanife, Hammad bin Süleyman’dan 18 yıl fıkıh dersi alıyor. 800’e yakın talebesi olan Ebu Hanife, yenilikçi olduğu için teorikten çok pratik yeni çözümlere gidiyor. Sonra teorik kısmını ortaya koyuyordu. Hz. Ebu Hanife de, problemleri istihzan kaidesiyle çözüyordu. Verdiği hükümlerin muhakkak bir dayanağı vardı” dedi.

Günümüz Müslümanlarının karşılaştığı yeni problemleri çözen âlimlerin neredeyse yok hükmünde olduğunu ifade eden Özer Hoca, sözlerine “Bugün bizim hayatta karşılaştığımız problemlerimiz çözülmüyor. İhtiyacımız nedir? Bugün bizim hayatta karşılaştığımız dini problemleri çözecek usul-ü fıkıh’ı iyi bilen âlimlere ihtiyacımız var” şeklinde son verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA