• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydınlar Ocağında İslamda kardeşlik konuşuldu
25 Nisan 2012 Çarşamba 15:55

Aydınlar Ocağı'nda İslamda kardeşlik konuşuldu

Prof. Dr. Mehmet Akgül: Hz. Muhammed bütün insanlığın peygamberidir.

Prof. Dr. Mehmet Akgül: “Hz. Muhammed bütün insanlığın peygamberidir. İhtiyaçların karşılanabilirliği ölçüsünde kardeşlik vardır ve insanların sorunlarını çözdüğümüz ölçüde kardeşliği yaşayabiliriz.”

Konya Aydınlar Ocağı’nın geleneksel “Salı Sohbetleri” çerçevesinde, Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle 24 Nisan Salı günü “İslam’da Kardeşlik” konusunu  ele alan Necmettin Erbakan Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Din Sosyolojisi ve Temel Bilimler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akgül; Hz. Muhammed’in bütün insanlığın peygamberi olması nedeniyle, İslam’ın evrensel bir kardeşlik mesajının olması gerektiğini belirtti. Günümüzde ailede ve toplumda eksik olan ülfet ve sevgi anlayışının peygamberimizin hayatını ve öğretilerini örnek alarak geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bütün insanların “Adem’in çocukları” üst bakış acısıyla, kardeşliğin geliştirilmesi gereğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Akgül, “ İhtiyaçların karşılanabilirliği ölçüsünde kardeşlik vardır ve insanların sorunlarını çözdüğümüz ölçüde kardeşliği yaşayabiliriz” dedi. “Bu bağlamda kardeşliğin birinci şartı ulaşabilirliktir.  Çünki Ashab, sorunlarının çözümünde direk peygamberle yüzyüze gelmişlerdir” diyen Akgül, kardeşliğin diğer şartlarını cömertlik, sürekli iletişim, kişisel özellik, fiziksel çekicilik olarak sıraladı. Bunların geliştirilmesi ve iyi anlaşılması için duygu temelli eğitimin olması geriktiği, böylelikle müslümanlığı ve kardeşliği temsil edebilen bir prototip olması gerektiğini dile getiren Akgül, Mahatma Gandi’nin şu söleriyle konuşmasını tamamladı: “ Eğer insanlara zarar verirsem, tanrım bana onlardan özür dileme gücü ver. Eğer insanlar bana zarar verirse onları affetme ve hoşgörme gücü ver.” 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA