• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydınlar Ocağında Bediüzzaman konuşuldu
03 Mart 2010 Çarşamba 13:37

Aydınlar Ocağı'nda Bediüzzaman konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı Salı Sohbetlerinde Yazar Cemil Paslı Bediüzzaman Said Nursinin mücadele hayatı, fikirleri ve takipçilerini anlatttı.
Konya Aydınlar Ocağı Salı Sohbetlerinde Yazar Cemil Paslı Bediüzzaman Said Nursi’nin mücadele hayatı, fikirleri ve takipçilerini anlatttı.
 
Sohbete, Uğur Mumcu’nun “Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz!” şeklindeki sözleriyle başlayan Cemil Paslı, bilgiye ulaşmadan çeşitli fikirler ortaya atıldığını ve bunun insana zarar verdiğini söyledi.
 
Bediüzzaman’ın 1876’da Bitlis’in Hizan İlçesine bağlı Nurs köyünde doğduğunu, 23 Mart 1960 tarihinde de bir otel odasında vefat ettiğini kaydeden yazar Paslı, “İstanbul’un İngilizler tarafından işgali üzerine Hutuvât-ı Sitte adlı bir eser yayınladı. Bu eser yüzünden işgal kuvvetleri tarafından gıyabında ölüm cezasına mahkûm edildi” dedi.
 
1922’de Ankara’ya çağrılarak TBMM’de merasimle karşılanan Bediüzzaman Hazretleri’nin, kendisine yapılan Şark Umumi Vaizliği, milletvekilliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı tekliflerini reddederek 1923 senesinde Ankara’yı terk ettiğini söyledi. Bediüzzaman’ın 1925’deki Şeyh Said İsyanı’ndan sonra Burdur’a, 1926’da Barla’ya, 1934’de Isparta’ya sürüldüğünü sözlerine ekleyen Paslı, Eskişehir’de; Tesettür Risalesi’nden dolayı 11 ay hapse mahkûm edilen Bediüzzaman’ın tecrit ve sürgün hayatının vefatına kadar devam ettiğini kaydetti.
 
Bediüzzaman’ın fikir hürriyetine büyük önem verdiğini ve “Din nasihattir, din samimiyettir” hadisi şerifinin gereğini yerine getirdiğini belirten Paslı, 600 bin nüsha olan Risale-i Nur’ların 1925’de ispirto ile çoğaltılarak yazıldığını ve yazıcılar kolunun buradan geldiğini ifade etti.

Bediüzzaman’ın takipçilerinin üstadın vefatından sonra ilk olarak 1962 yılında yazıcılar-okuyucular olarak ikiye ayrıldıklarını dile getiren yazar Paslı, sonra 1975’lerde Yeni Asya, 1980’lerden sonra da Fethullah Gülen, Mehmet Kurdoğlu, Mehmet Kırkıncı, Sıddık Dursun (med-zehra), İzzettin Yıldırım (Zehra ), Muşlu Molla Muhammed gibi farklı gruplara ayrılarak yollarına devam ettiklerini hatırlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA