• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın Doğana bir ceza daha!
06 Mart 2009 Cuma 01:03

Aydın Doğan'a bir ceza daha!

Maliye Bakanlığı'nın vergi şokuyla sarsılan Doğan Grubu ile BP'ye bir ceza da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) geldi
MaliyeBakanlığı'nın vergi şokuyla sarsılan Doğan Grubu ile BP'ye bir ceza daEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) geldi.
Kurum, POAŞ ve BP'ye depolarındaki akaryakıtın 'teknik standartlarauygun'olmaması nedeniyle 250'şer bin TL'lik ceza kesti. EPDK'nın, akaryakıtdağıtım şirketlerinin depolama tanklarına yönelik yaptığı denetimlerinsonuçları ortaya çıkmaya başladı. Kurum, bir süre önce dağıtımşirketlerinin depolarından benzin, motorin gibi petrol ürünlerindenörnekler aldı. Bu örnekler, akredite laboratuvarlarda analiz edildi.Bazı dağıtım şirketlerinin tanklarındaki ürünlerin, 'teknik kriterleri'(kükürt, oktan gibi) karşılamadığı, standartlara uygun olmadığıbelirlendi.

GEREKÇE KRİTERLERE AYKIRILIK

Kurum, aralarında POAŞ, BP ve Shell'in de bulunduğu çok sayıdadağıtımşirketine, "teknik kriterlere aykırı' akaryakıt ikmali yaptıklarıgerekçesiyle 250'şer bin TL ceza kesip, adreslerine gönderdi. Kurumyetkilileri, sektöre yönelik denetimlerin aralıksız süreceğine işaretederek, daha iyi işleyen bir piyasa için sektörün disipline edilmesininönemine vurgu yaptı. Bazı dağıtım şirketlerinin cezaları yargıyataşıdıkları bildirildi. Maliye de, Doğan Grubu'na 1 milyar TL, BP'ye474 milyon TL vergi cezası kesmişti.

BP'YE CEZA İNGLİİZ BASININDA

British Petroleum'a (BP) çıkartılan vergi cezası, İngiltere'de dikkatçekti. Financial Times gazetesi, BP'nin "Bizim için tam birsürprizoldu" dediği 474 milyon liralık cezayı değerlendirirken, "Bir aydaikinci defa Türkiye'nin Maliye Bakanlığı yüz milyonlarca lira tutarındabir vergi cezasını empoze ediyor" diye yazdı. Gazete, bu cezanınDoğan'a 862 milyon TL'lik cezanın hararetli tartışmaları sürerkengeldiğine işaret etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA