• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayakkabı boyacıları sitemli
03 Temmuz 2010 Cumartesi 16:06

Ayakkabı boyacıları sitemli

Kayalıpark alanında yıllardır ekmek paralarını kazandıkları çınar altından alınarak PTT yanındaki ara sokağa baraka içerisine alınan ayakkabı boyacıları,
Baraka borçlarını bile ödemekte zorlandıklarını söyleyen ayakkabı boyacılarından Hasan Nişancı, “Kayalıpark Merkez PTT ile Hacı Hasan Camii arasındaki dar alanda ekmek parası kazanmak için çalışıyoruz. Ancak kazandığımız para ile bırakın kira veya borçlarımızı ödemeyi ekmeğimizi bile alamıyoruz. 2 metrekarelik işyerlerinde çoğu zaman siftah yapamıyoruz. Bu yüzden belediyeye olan kira borçlarımız yüzünden icralık olduk” dedi.
Kayalıpark alanında ayakkabı boyacılığının mazisinin çok uzun yıllara dayandığını da dile getiren Nişancı, “Kayalıpark kenarındaki çınar altı bizim mekanımız idi. Ancak hiçbir gerekçe göstermeden bizi bu dar alana ittiler. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile defalarca görüşmek için gittik ama yüzünü bile göremedik. Bizler Kayalıpark alanındaki eski yerimizi istiyoruz. Kira bedeli ne ise ödemeye hazırız. Burada 20 tane baraka vardı yavaş yavaş hepsi kapanıyor. Çınar altının olduğu bölgeye eski nostalji görüntüsünü andıran bir proje ile bizim yerimiz yapılabilir. Bu o kadar zor değil. Seçimlerden önce bizlere her türlü sözü veren başkanımızı bir daha görmek nasip olmadı. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha seslenmek istiyoruz; Allah rızası için sesimizi duyun. Bizi eski yerimize verin. Çoluk çocuk hepimiz duacı oluruz” diye konuştu.
Kayalıpark alanındaki yerlerinden alındıktan sonra günlerce siftah yapamadıklarını söyleyen esnaflardan Yılmaz Bakırsini ise, “Daha önce Kayalıpark kenarında bulunan iş yerleri sayesinde ekmek paramızı kazanıyorduk. Şimdi bizi Merkez PTT ile Hacı Hasan Camii arasındaki kimsenin geçmediği bir yere attılar. Yıllardır feryat ediyoruz bizi buradan alın diye ama sesimizi duyuramadık. Bizi oraya almamalarının mazereti ise Kayalıpark alanında çevre kirliliği olurmuş. Bizim istediğimiz çınaraltı bölgesine çok ucuza mal olacak bir proje ile bize yer yapılabilir. Kaldı ki bizi o bölgeye görüntü kirliliği diye almayanlar, Kayalı parkın her noktasını neredeyse istila eden seyyar satıcılara hiç ses çıkarmıyorlar. Seçimlerden önce bizleri buradan kaldırıp eski yerimize vereceklerini söyleyenler şimdi yanımıza bile gelmiyor. Burada belediyeye verecek kiramızı bile alamıyoruz. Bunun yüzünden belediye ile icralık olduk. Günlerce siftah yapmadığımız oluyor, evimizin elektrik su parasını ödemek için çırpınıyoruz. Belediye başkanımız tüm bunları bilmesine rağmen bizimle görüşmeyi kabul etmedi. Bizleri burada unutan Başkanlara bizimde seçimlerde söyleyecek bir sözümüz mutlaka olacak” diye konuştu.
İşyerlerinin güneş bile görmeyen tenha bir sokakta olması nedeniyle müşterilerin bulmakta zorlandığını belirten Bakırsini, “Buradaki işyerlerinden yaklaşık 200 kişi ekmek yiyordu. Şimdi bırakın 200 kişiyi 10 kişi bile karnını doyuramıyor. Kışın bu sokağın içerisi güneş görmediği için buz gibi oluyor. Bu nedenle kaç tane arkadaşımız hastalandı. Kışın küçücük kutulara yaktığımız odun ateşi ile ısınmaya çalışıyoruz. Burası böyle olumsuz olunca haliyle müşteri de gelmiyor. Biz sadece eski yerimizin yeniden düzenlenerek belirlenecek olan makul bir kira karşılığı yapılandırılmasını istiyoruz. Kayalıpark alanına uygun, nostalji bir görünümde düzenlenecek olan iş yerlerinin hayata geçirilmesi için üzerimize düşen ne ise yapmaya hazırız. Hatta inşaatında bile çalışmaya razıyız. Yeter ki bizleri burada unutmayın” diyerek isteklerini dile getirdi.
 
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da yürek burkan olay! Kazada ölen babaya son bakış
  • Vali'ye selam veren polise otomobil çarptı!
  • Ilgın Şeker Fabrikası rekor bedelle satıldı! İşte yeni sahibi...
  • Seydişehir’de trafik kazası: 2 yaralı
  • Hasan Angı: Türkiye, yeni bir döneme yürüyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA