• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avusturyada Muhsin Yazıcıoğlunu Anma programı
03 Nisan 2016 Pazar 10:26

Avusturya'da "Muhsin Yazıcıoğlu'nu Anma" programı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Muhsin Yazıcıoğlu'nun bütün darbelere direndiğini belirterek, "Muhsin Yazıcıoğlu, 28 Şubat darbecilerine asla boyun eğmedi." dedi.

Özdağ, Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avrupalı Tük Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen "Muhsin Yazıcıoğlu'nu Anma Programı"nda yaptığı konuşmada, herkesin ümitsizliğe düştüğü anlarda kahramanların ortaya çıktığını ve milletlerin kahramanlarıyla yaşadıklarını söyledi.

Muhsin Yazıcıoğlu ile 1976 yılında tanıştığını anlatan Özdağ, 1980 darbesine birlikte yakalandıklarını ve birlikte mücadele verdiklerini aktardı.

Viyana'da başlayan çöküşün Cumhuriyet'in kurulmasıyla son bulduğunu kaydeden Özdağ, "Önce milleti sağa sola bölüp dövüştürdüler, sonra gençlerin omuzlarına basarak, darbe yaparak iktidar oldular." dedi.

Yazıcıoğlu'nun Mehmet Akif Ersoy hayranı olduğunu dile getiren Özdağ, her yıl Taceddin Dergahı'na giderek törenlere katıldığını ve en son konuşma yaptığı yere defnedildiğini söyledi.

Muhsin Yazıcıoğlu ve kendisinin 1980 darbesinden sonra 7 yıl cezaevinde kaldıklarını ifade eden Özdağ, "Muhsin Yazıcıoğlu cezaevinde büyük işkenceler çekti. Ama o hiçbir zaman arkadaşlarını, fikirlerini ve değerlerini satmadı. Cezaevinde günlerini ibadet ederek, Kur'an okuyarak geçirdi." diye konuştu.

Yazıcıoğlu'nun her zaman milletin iradesine inandığını anlatan Özdağ, onun siyasiler, askerler ve medya patronları ve sermaye çevrelerinden gelen tehditlere hiçbir zaman boyun eğmediğini belirtti.

- "Niye 5 sene sustunuz?"

Özdağ, Yazıcıoğlu'nun 28 Şubat sürecinde darbecilere direndiğini ve baskılara rağmen Erbakan hükümetine destek verdiğini anlatarak, "Muhsin Yazıcıoğlu, 28 Şubat darbecilerine asla boyun eğmedi." ifadelerini kullandı.

Paralel medya organlarının "Muhsin Yazıcıoğlu'nu Recep Tayyip Erdoğan öldürttü" diye propaganda yaptığına işaret eden Özdağ, şöyle devam etti:

"Peki bunu niye 17-12 Aralık öncesinde söylemediniz? Siz yiğit Müslümansanız niye o zaman söylemediniz? Yazıcıoğlu 2009'da vefat etti. Arada 5 sene var, niye 5 sene sustunuz? Türkiye'de halen darbeci vesayetçiler var, egemen güçlerin uzantıları var." 

- "Şahsiyetinden, karakterinden ve ahlakından taviz vermezdi"

Yazıcıoğlu'nun bindiği helikopterin düşürüldüğüne inandığını vurgulayan Özdağ, şunları söyledi:

"Ben helikopterin düşürüldüğüne inanıyorum. Çekiç Güç'e oy vermemiş, Erbakan'ı tercih etmiş, darbelere ve 28 Şubat'a kafa tutmuş, milli iradenin ve demokrasinin yanında yer almış, Kürtlere kardeşim demiş, PKK ile mücadele etmiş bir liderdir. Yüzde 2 oy aldı ama bir ıslığı ile yüzbinleri ve milyonları sokağa çıkaracak kadar güçlüydü kendisi. Bugün yaşasaydı bugünkü sıkıntılara karşı Güneydoğu'daki sıkıntılara karşı, bu Paralel Yapı'ya karşıda ben tahmin ediyorum ki hükümetin yanında yer alırdı, meclis iradesinin, millet iradesinin yanında yer alırdı. Muhsin Yazıcıoğlu şahsiyetinden, karakterinden ve ahlakından taviz vermezdi."

Eski AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı ise Yazıcıoğlu'nun iki dönem genel sekreter yardımcılığı görevini yaptığını belirterek, "İnsanlar vardır isimleri büyüktür, uzaktan yaklaştıkça o büyüklük küçülür, sonra bakırsınız hayalinizdeki insan kaybolur. Muhsin başkana ne kadar yaklaşırsanız o kadar büyür, ne kadar yakın olursanız, muhabbetiniz o kadar artardı." dedi.

Kabakcı, Yazıcıoğlu'nun herkese insan merkezli baktığını ve irfan kaynaklarından beslenen bir mantığa sahip olduğunu kaydetti.

Oyuncu Ahmet Yenilmez de Yazıcıoğlu'nun Mehmet Akif aşığı olduğunu ve ikisinin birçok ortak noktaları olduğunu söyledi. Programda Yazıcıoğlu'nun "Üşüyorum" şiirini okuyan Yenilmez, "Başkan'ı anlatan en güzel kelimelerden bir tanesi inanmışlığıydı. İnanmadığı hiçbir şeyi yapmadı, inanmadığı hiçbir şeyi bizimle paylaşmadı." ifadelerini kullandı.

Muhsin Yazıcıoğlu için yapılan hatim duasının ardından anma programında, Özdağ, Kabakcı ve Yenilmez, vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA