• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupayla ticaret yapmak istiyoruz
29 Eylül 2011 Perşembe 17:21

'Avrupa'yla ticaret yapmak istiyoruz'

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgili ziyaret etti.

Yerel Yönetimler Strateji Belgesi Çalıştayı’na katılmak üzere Konya’ya gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’i ziyaret etti. Kıbrıs meselesinden iş adamlarının vize sorununa değin pek çok konunun konuşulduğu ziyarette KSO Başkanı Büyükhelvacıgil, artık Türk iş adamları için Avrupa’ya vize engelinin kaldırılması gerektiğini vurguladı

Türkiye’nin bugün dünya barışına önemli katkıları olan, ekonomisi ve iş adamlarıyla büyüyen bir ülke olduğunun altını çizen Büyükhelvacıgil, “Türk insanı artık Avrupa’ya gidip, oralarda yaşamak istemiyor. Türk ürünleri Avrupa’da beğeniliyor ve Avrupa ile ticaret yapıyoruz. Bu yüzden iş adamlarımız artık Avrupa’ya vizesiz girmelidir” dedi.

İş adamlarının ortak bir noktada buluşmadığı, küresel ticaretin gelişmediği bir dünyada barışı sağlamanın mümkün görünmediğini ifade eden Büyükhelvacıgil, “Amaç barış olursa herkes anlaşabilir.  Bugün Türkiye dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir. Avrupa Birliği; tam üyelik, Kıbrıs meselesi, vize gibi konulara çözüm odaklı yaklaşmalıdır” şeklinde konuştu.

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi ise, uluslar arası siyasette Kıbrıs meselesinin çözülmesi noktasında bir beklenti olduğunu, ancak Güney Kıbrıs Rum Kesiminin Akdeniz’de petrol aramasının iki ülke arasındaki ilişkilere olumsuz yansıdığını söyledi. 

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’le görüşmesinin ardından Konya Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi’ni ziyaret etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA