• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupanın tek camisiz başkenti
29 Nisan 2010 Perşembe 18:11

Avrupa'nın tek camisiz başkenti

Atina Avrupa'da cami bulunmayan tek başkent olarak biliniyor.
Atina Avrupa'da cami bulunmayan tek başkent olarak biliniyor. Yıllar boyunca cami yapımı tartışılmış ama kimi zaman din adamlarına kimi zaman da hükümet yetkililerine takılmış.
 
Yunanitan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis, başkent Atina'da 500 kişi kapasiteli bir cami yapımının kararlaştırıldığını söyledi.

Yunan medyasının haberine göre Petalotis, caminin, kentin Votanikos semtinde inşa edileceğini belirtti. Deniz Kuvvetleri'nin mülkiyetindeki bir arsaya yapılacak olan cami için devlet ödeneklerinden faydalanılacağı vurgulandı.

Cami inşaası projesinin ayrıntılarının, Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos'un başkanlığını yapacağı, Din İşleri ve Eğitim, İçişleri, Dışişleri, Savunma ve Kamu Güvenliği Bakanları'nın katılacağı bir heyet tarafından belirleneceği açıklandı.

Öte yandan, basın - yayın organları, Atina'da cami yapımı işlemlerinin "hızlandırıldığına" dikkat çektikleri haberlerinde, söz konusu proje tamamlandığında caminin, başkentte iki asır sonra faaliyete geçecek Müslümanlara ait ilk resmi ibadet yeri olacağını vurguladılar.

Hükümetin amacının, ister Yunan vatandaşı isterse göçmen olsun, binlerce Müslüman ile ilgili toplumsal bir sorunu ele almak olduğu değerlendirmesinde bbulunulan haberlerde, bu çerçevede son dönemde ilgili makamların konuyu daha sık ele aldıkları ve cami için ayrılan alanla alakalı hukuki konuları inceledikleri
belirtildi.

Eğitim Bakanlığı ile Atina Çevre Planlaması Organizasyonu arasında varılan anlaşma sonucunda caminin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tedarik edeceği 17 dönümlük bir alana inşa edilmesine karar verildiği kaydedildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı üst düzey yetkililerinin konuya ilişkin açıklamalarında ise, "Cami için ayrılan bölgenin, halkın kolayca ulaşabileceği bir yer olması nedeniyle tercih edildiğini" vurguladıkları belirtildi.

Yetkililerin ayrıca, "Biz ülkemizin karşılaştığı toplumsal sorunların farkındayız ve mekanın kullanımı için elimizden geleni yapacağız. Kısa bir süre içinde cami, Müslüman vatandaşlarımızın hizmetinde olacak" ifadesini kullandıkları bildirildi.

Haberlerde, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak masrafın 2,5 milyon Avro tutarında olacağı belirtilirken, cami inşası ve çevre düzenlemesiyle birlikte yapılacak toplam harcamaya ait ise net bir değerlendirme bulunmadığının altı çizildi.

Harcamaların, Devlet Yatırım Programı'ndan karşılanacağı kaydededilirken, caminin toplam 840 metrekarelik bir alanı kaplayacağı belirtildi.

Haberlerde, hükümet değerlendirmelerinde, "Caminin Yunan
inşaat şirketleri tarafından yapımının hedeflendiğini ve yapının İslami gelenek ile Akdeniz ülkeleri kültürünü birlikte barındırmasının ümit edildiğini" söyledikleri kaydedildi.

Yunanistan'da son 12 yıldır başkent ve çevresinde yaşayan Müslümanların ibadetleri için bir cami inşası ve mezarlık yapımı konusu tartışılıyor.

Parlamentonun karar alması ve Kilise'nin de desteklemesine rağmen şu ana kadar bu konuda ilerleme kaydedilmedi.

Avrupa'da cami olmayn tek başkent

Avrupa'da camii olamayan tek başkent konumundaki Atina'da onbinlerce Müslüman ibadetlerini evlerde veya salonlarda yerine getirebiliyor.

Bazen kilisenin tepkisi, bazen de hükümetlerin karar vermekte çekinmeleri cami inşası konusunu yıllardır askıda tutuyordu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA