• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa ve Asya üçüncü kez birleşti
06 Mart 2016 Pazar 20:44

Avrupa ve Asya üçüncü kez birleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temeli attığımız gün birileri 'Olmaz canım' diyordu. Biz dedik ki 'Hayır, Avrupa ile Asya'yı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle birleştireceğiz.' Ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne son tabliyenin yerleştirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul için yıldız olan projenin son tabliyesini koymanın onurunu yaşadıklarını söyledi.

ic-galeri-042.jpg

Köprünün yapımına başlandığı dönemde çeşitli eleştiriler yapıldığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"29 Mayıs 2013'te temeli attığımız gün birileri 'Olmaz canım' diyordu. Hele hele Gezi olayları başladığı zaman bu iki tane beton yığınıyla kalır diyorlardı. Bunlar yazıldı, çizildi. Hatta, hatta ta buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. Onlar onu yaparken biz dedik ki 'Hayır, biz Avrupa ile Asya'yı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak.' İşte hemen sağ tarafımız Karadeniz ve Boğaz'dayız, Marmara'ya açılıyoruz. Böyle bir yerde ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirir."

3.-koprude-tarihi-an-7.jpg

"Ağustosta hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz"

Köprünün açılışının ağustos ayında yapılacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ağustos ayında bütün viyadükleriyle her şeyiyle tamamlanıp hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Gerek Marmaray projesindeki başarı ve şu ana kadar 130 milyon yolcu Marmaray'dan geçmiş bulunuyor. Yine önümüzde Avrasya tüneli var, Avrasya tüneli bu arada inşallah tamamlanıyor, onun da bitişi bu yıl sonu. Böylece bizim Avrupa-Asya arasındaki gidiş gelişlerimizde bir rahatlama şüphesiz ki meydana gelecek. Bütün zorluklara rağmen, bu zorları kolay kılıcı adımlar atılıyor."

yavuz-sultan-selim-koprusu.jpg

"Ülkemiz için bir iftihar projesi"

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise İstanbul'un, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile üzerindeki yüklerden önemli bir kısmını atmış olacağını belirtti.

Tarihi dokuya ve İstanbul'un merkezi hattına herhangi bir trafik yükü olmadan transit geçecek araçların, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanarak yollarına devam edeceğini ifade eden Davutoğlu, "Böylece İstanbul, yeryüzünün üstünde 3 köprüyle yerin altında da Avrasya ve Marmaray tünellere ayrıca Melen projesini de dahil ederek, 6. kez iki kıtayı birleştiren bir şehir olacak. Bu İstanbul'un geleceği açısından, gelecek nesilleri açısından önemli bir proje" dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün, Türkiye için bir iftihar projesi olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Ülkemiz için bir iftihar projesi. Çünkü dünyada büyük yatırımlar, ekonomik kalkınmanın düşüşe geçmesiyle dururken bu yatırımlara ara vermeden istikrar içinde sürdüren tek ülke Türkiye. Bugün Türkiye her açıdan yükselen ekonomisi, şehirlerine kattığı yeni boyutlar ve dünya çapında gerçekleştirdiği projeleriyle, bu projelerin bir numunesi olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile dünya gündemine pozitif şekilde bir kez daha mührünü vuruyor."

Yıldırım son tabliyenin yerleştirilme çalışmalarını önceden denetledi

Törenden önce köprüye gelen Yıldırım, beraberindekilerle köprü üzerinde yürüyerek son tabliyenin yerleştirildiği köprü ortasına geldi. Son tabliyenin yerleştirilme sürecini denetleyen Yıldırım, burada kendisi de çalışmalara katıldı.

Erdoğan, Davutoğlu ve Yıldırım kaynak yaptı

Konuşmalar sonrası hemen kürsünün arkasındaki son tabliyenin bulunduğu bölgeye geçildi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yerleştirilen son tabliyesine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Bakan Yıldırım kaynak yaptı.

Erdoğan, projede çalışan personele ikramiye verilmesini sağladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ile konuşarak, köprü inşaatında çalışan işçilere 3'er bin lira ikramiye verilmesini sağladı.

Börekten köprü maketi ilgi çekti

Tören alanına getirilen ve Bursalı bir börek ustasının hazırladığı "börekten üçüncü köprü maketi" büyük ilgi gördü.

Ana açıklık bin 408 metre

Dünyada "kuleler arası açıklığı en fazla" köprü özelliğine sahip mega projede, bin 408 metre uzunlukta ana açıklığı bulunuyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığıyla üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun, 320 metreyi aşan yüksekliğiyle ise dünyanın en uzun kulesine sahip asma köprüsü olacak. 4,5 milyar lira yatırım maliyeti bulunan proje, Güney Koreli ve Türk mühendislerin gayretiyle yükseliyor.

Köprünün üzerinde 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş, 2 şerit de hızlı tren olmak üzere toplamda 10 şerit olacak.

Köprü, çağdaş Türkiye'nin simgelerinden olacak

İstanbul'un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunu azaltarak güvenli ve konforlu trafik akışı sağlamak amacıyla inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 60 kilometresi otoyol, 35 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 95 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alıyor. 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye'yi, bu hedefine daha da yaklaştıracak ve çağdaş Türkiye'nin simgelerinden biri olacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA