• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa batıyor Türkiye yükseliyor
25 Kasım 2010 Perşembe 15:10

Avrupa batıyor Türkiye yükseliyor

Ekonomik kriz İngiltere, İrlanda, Fransa ve Portekiz'de insanları sokağa döktü. Türkiye'nin ise kredi notu yükseliyor.

Önce Yunanistan şimdi İrlanda derken Avrupa Birliği’nde (AB) çanlarborç batağında boğuşan ülkeler için çalmaya başladı. Yakın gelecekteUluslararası Para Fonu (IMF) ve AB Komisyonu’nun kapısını kredi için çalacak ülkelerin başında Portekiz’in de geleceği belirtiliyor.Ancak rakamlara bakıldığında kapının önünde sadece Portekiz’inbeklemeyeceği anlaşılıyor.

AB ÜLKELERİ KEMER SIKIYOR
AB genelinde kamu borçlarının hızla artması ve bütçe açıklarının gayri safi yurtiçi hasılası oranlarının dramatik şekilde yükselmesi çanların sadece bu yıl değil 2011 ve 2012 boyunca da sürekli çalacağına işaret ediyor. Çoksayıda AB ülkesi iflas noktasına gelmemek için peş peşe kemer sıkmapolitikaları duyuruyor. Bu adımlar piyasalara yönelik olumlu işaretlerverse de tasarruf politikaları Avrupa’nın hemen her ülkesinde protesto ve grevlere neden oluyor.

İŞÇİLER - ÖĞRENCİLER SOKAKLARDA
Kemer sıkma politikalarının yaklaşık 5 aydan beri uygulanmaya çalışıldığı Yunanistan’da neredeyse çatışmasız gün geçmiyor. Son olarak kamu çalışanlarının maaşlarına yönelik kısıntıları protesto etmek içingreve giden Yunanlı çöpçüler polisle çatıştı. Başta Atina ve Selanikolmak üzere ülkenin birçok kentinde çöp dağları oluştu. İngiltere’de ise hükümet, Hazin’ye yeni kaynak oluşturmak için yüksek öğrenim harçlarına yüzde 300 zam yapacağını duyurdu. Londra’dasokaklara dökülen öğrenciler düzenledikleri gösterilerde hükümeti yerden yere vurdu. Fransızlar ise Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin emeklilik yaşını 60’tan 62’ye çıkarma planını protesto için sokaklardaydı.

TASARRUF PLANLARI İŞE YARAMAYACAK 
İtalya ve Portekiz’de de hükümetlerin duyurdukları kemer sıkma politikalarına yönelik çok sayıda gösteri gerçekleştiriliyor. Borçyükünün artmasıyla AB genelinde çatışmalı protestoların yaşanmasıbekleniyor. Ancak piyasaların asıl korkusu kemer sıkma politikalarınınuygulanıp uygulanmamasından ziyade küresel ekonominin durumuna yönelik.Zira küresel ekonominin yeniden duraklaması halinde ülkelerin tasarruf planlarının başarıya ulaşması da düzelmeye katkı sağlamayacak. 

PAKET AÇIKLARKEN KREDİ NOTU DÜŞTÜ
Uluslararası krediderecelendirme kuruluşu S&P, İrlanda'nın kredi notunu iki kademebirden indirdi. S&P, kredi notunu düşürmesi ve görünümü “negatif” olarak belirlemesine neden olarak ülkenin bankacılık sisteminin kurtarılmasının kamunun borçlanma ihtiyaçlarını artıracakolmasını gösterdi. Diğer İrlanda hükümeti, bütçe açığını AB'ninbelirlediği seviyeye indirebilmek için 4 yıllık tasarruf planının ayrıntılarını açıkladı.

ASGARİ ÜCRET DÜŞÜRÜLECEK
Plan çerçevesinde, İrlanda 4 yıl içinde 15 milyar Euro tasarruf edecek. Plan, 10 milyar Euro harcama kesintileri, 5 milyar Euro vergi artırımlarından oluşuyor. 4 yıl için öngörülen toplam tasarrufun yüzde 40'ının gelecek yıl için düşünüldüğü belirtiliyor. Sağlık harcamalarından 1.4 milyar Euro kesinti öngören planda, katma değer vergisi standart oranının 4 yıl içinde kademeli olarak yüzde 21'den, yüzde 23'e yükseltilmesi öngörülüyor. Asgari ücretin dedüşürüleceği plan çerçevesinde, İrlanda'nın ''kırmızı çizgisi'' olarakbilinen yüzde 12.5'lik kurumlar vergisi oranının değişmeyeceğibildiriliyor.

TÜRKİYE'NİN NOTU YÜKSELDİ
Dünya sokakları kaynarken, ülkeler kemer sıkma politikalarıyla cebelleşirken Türkiye'ye Beklenen not kararı geldi. Uluslararası kredi kuruluşlarından Fitch Ratings Türkiye'nin görünümünü durağandanpozitife çevirdi. Görünümün revize edilmesinde iyileşen kamu finansmanıetkili olduğu açıklandı.

Fitch, "Türkiye 2011'de 53 milyar dolar cari açık verir" açıklamasını yaptı. Fitch Raitngs, "TCMB 5 yıldır yılsonuenflasyon hedefini kaçırıyor. Enflasyon hedeflerinin üzerinde kalmariski var, bu finalsal oynaklık yaratabilir" şeklinde bir açıklamada dabulundu.

NOTU NEDEN ARTTIRILDI
Kuruluşun Yükselen Avrupa Bölümü Başkanı Ed Parker, yaptığı açıklamada, kredi notuna bağlı görünümün revize edilmesinin, güçlü ekonomik toparlanmayı, kamu maliyesindeki iyileşme ve artan güvenin bir yansıması olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA