• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Av tüfekleri tarz değiştiriyor
19 Ocak 2010 Salı 12:32

Av tüfekleri tarz değiştiriyor

Konyanın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu beldesinde üretimi yapılan av tüfekleri hafifliyor.
Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu beldesinde üretimi yapılan av tüfekleri hafifliyor.
Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Başkanı Ömer Kızılkaya, bu yıl Avrupalı av tüfeği tutkunlarından gelen yoğun talep üzerine yeni modelleri daha hafif ağırlıkta üretmeye başladıklarını söyledi. Yeni modellerin bu yıl piyasada görülmeye başlayacağını belirten Kızılkaya, alüminyum alaşımlı bir süper pozze ürettiklerini, bu modelin çok yoğun bir satış rakamına ulaşacağını tahmin ettiklerini kaydetti.
Dünya markası Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi olarak bu yıl piyasaya iki yeni modelde üretilen av tüfeği kazandıracaklarını anlatan Kızılkaya, “Bunlardan biri diğer otomatik tüfeğe göre bir üst sınıf diyebiliriz. Avrupa ülkelerindeki yabancı avcılardan gelen yoğun talep üzerine çalışmaları başladı. Alüminyum alaşımdan imal ettik. Yurtdışının yanı sıra, iç piyasaya da vermeyi düşünüyoruz. Farklı bir sistemle çalışan otomatiğimizi ise yurtdışından bir müşterimiz talep etti. Onun numune çalışmasını yeni bitirdik. İnşallah yeni sezon açılışına kadar da iç piyasaya vermiş oluruz” dedi.
Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi olarak 40 ülkeye av tüfeği ihracatı gerçekleştirdiklerini anlatan Kızılkaya, 30 civarında modelde üretim yaptıklarının altını çizerek, “Kalite açısından Huğlu av tüfeğinin sürekli yukarıya doğru seyreden bir ivmesi var. Kalite konusunda sürekli yenilikler yapıyoruz. Esas hedefimiz kaynaksız ve vidasız bir tüfek imal etmek. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca, hafif gramajlı tüfekler konusunda çalışmaları tamamladık. Bundan sonra imalattan çıkacak süper pozze av tüfeklerimizin ağırlığı normalinden hemen hemen 250-300 gram daha aşağı olacak. Bu ağırlık bizim için ciddi bir sorundu. Çünkü ağırlığın sıkıntısı genelde yurtdışı fuarlarında bizlere konuyu intikal ettiren yabancı avcılar tarafından sürekli dile getiriliyordu. Avların azaldığını, dağlarda avlanıldığından buralara yürüyerek gidilmesi gerektiği için tüfeklerin ağır olmasının dezavantajlarından yakınmalar oluyordu. Avcılar ağır av tüfekleri nedeniyle kol ve vücutlarının çok yorulduğundan şikayet ediyorlardı. Av tüfeğinin ağırlığının en az 200-300 gram daha düşmesi gerektiğini belirtiyorlardı. Bu talepleri dikkate alarak, biz de alüminyum tüfek çıkardık. Alüminyum tüfek bir yandan çıkarılırken, çelik tüfeklerimizde de biraz hafifletme yönüne gittik ve ciddi manada bir hafifleme gerçekleşti.
Bunu yaparken çeliğin kalitesinden asla taviz vermedik. Yani kaba bölgelerinin işçiliklerini biraz daha hassas şekilde imal ettik. Av tüfeğinde 250-300 gram önemli bir rakamdır. Tüfekte hafifletmeye giderek başarılı olduk. 2 aydır da seri üretime başladık” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA