• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atilla Kartda İstifa Dedi
20 Şubat 2009 Cuma 12:32

Atilla Kart'da İstifa Dedi

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen'in partideki görevinden ayrılması gerektiğini söyledi.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen'in partideki görevinden ayrılması gerektiğini söyledi. "Bana göre de bir etik ihlal sözkonusu" diyen Kart, CHP milletvekillerinin çıkıp yüreklice bu konudaki görüşlerini ifade ettiklerini belirtti.
 
CHP Konya Milletvekili Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 59 ve 60. hükümetler döneminde önemli ve kritik yargı kararlarının uygulanamaz hale getirildiğini, milli iradenin mabedi Meclis'in kanun kaçaklarının sığınma mercii haline getirildiğini savundu. Son olarak Kızılay'ın yasal başkanı merhum Ertan Gönen'le ilgili iade ve iptal kararlarının Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği tarafından kararlı bir şekilde uygulanmaması üzerine ilgili kurumlar aleyhine açılan davada Danıştay 10. Dairesi'nin, 30 bin TL'lik manevi tazminatın davalı idarelerden tahsiline karar verdiğini belirtti. Ertan Gönen'in bu konuları görüşmek üzere 1 Ağustos 2008 günü kendisini telefonla aradığını ve 4 Ağustos 2008 günü için randevulaştıklarını anlatan Kart, Gönen'in biraraya gelecekleri gün geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybettiğini söyledi. Bu nedenle bu sürecin kendisi için özel bir anlamı bulunduğunu söyleyen Kart, sözü edilen tazminatın masraflarıyla birlikte İçişleri Bakanlığı Ankara Dernekler Müdürlüğü'nden 46 bin TL olarak tahsil edildiğini açıkladı. Bu 46 bin TL'nin davalı idareler bünyesinde kamu yetkisini kötüye kullanan kişilerden tahsilinin gerektiğini ifade eden Kart, bu kişilerin Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Atalay ve Ankara Valisi Kemal Önal olduğunu söyledi. Kemal Önal bürokrat olduğu için bu konunun asıl muhataplarının Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Atalay olduğunu kaydeden Kart, şöyle konuştu:  "Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı ve İçişleri Bakanı görevlerini ve yetkilerini kötüye kullanmaya devam etmektedir. Ertan Gönen olayında sözü edilen rakamın Başbakan için hiç de önemli bir meblağ olmadığı açıktır. Bu rakam Başbakan için cüzi bir rakamdır. Ancak başta merhum Ertan Gönen'in anısına ve hukuka olan saygımız sebebiyle bu meblağın Başbakan ya da İçişleri Bakanı tarafından şahsen ödenmesi sağlanacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın."
Kart, Başbakan Erdoğan'a bu parayı İçişleri Bakanlığı Ankara Dernekler Müdürlüğü'ne ödeyip ödemeyeceği sorusunu yöneltti.
 
Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Kart, CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen'le ilgili parti içinde yaşanan tartışmalara ilişkin bir soru üzerine bu olayda CHP'nin farkının ortaya çıktığını söyledi. "Bana göre de bir etik ihlal sözkonusu" diye konuşan Kart, CHP'li milletvekillerinin bu etik ihlali görmezden gelmediklerini vurguladı. Kart, "Çıktılar yüreklice görüşlerini ifade ettiler. CHP'yi AK Parti'den ayıran fark budur. Bu etik ihlal nedeniyle süreç işleyecektir. Mehmet Sevigen'in partideki görevinden ayrılması gerektiğini dün de ifade etmiştim" şeklinde konuştu.
 
Kart, Doğan Grubu'na verilen 826 milyon TL'lik vergi cezasına ilişkin bir soru üzerine artık Türkiye'de devlet yönetiminde kamu görevlileri, devlet memurları bulunmadığını, parti memurları bulunduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın zaman zaman bazı medya gruplarına karşı 'benden ne istediklerini açıklarım ha' şeklinde şantaj ve tehdit içeren ifadeler kullandığını kaydeden Kart, bu vergi cezasının da bu şantajların bir sonucu olduğunu öne sürdü. Kart, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin dün yaptığı basın toplantısını da eleştirerek, bu toplantının parti devleti anlayışının geldiği son aşamayı ortaya koyduğunu ifade etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA