• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atılacak en iyi adımları attık
29 Eylül 2012 Cumartesi 21:11

'Atılacak en iyi adımları attık'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bizimle ilgili eskiden oluşmuş değer yargılarını kırmak için en iyi adımları attık ve başarılı olduk" dedi.

TV'de bir programa konuk olan Atalay, soruları yanıtladı. AK Parti'nin Türkiye'nin en büyük ekonomik krizi yaşadığı 2001 yılında kurulduğunu hatırlatan Atalay, siyaseti iyi analiz etmeleriyle büyük bir oluşuma yer açıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, ''Bizimle ilgili eskiden oluşmuş değer yargılarını kırmak için doğrusu kendimiz en iyi adımları attık ve bunda da başarılı olduk'' diye konuştu.

''Laiklik konusunda neleri yapıp neleri yapmadığınızı düşünüyorsunuz?'' sorusunu yanıtlayan Atalay, laikliğin düzenlemeden çok toplum genelinde algılara ve yaşamaya yönelik olduğunu dile getirdi.

Atalay, şöyle devam etti:
''Bizim laiklikle ilgili çok özel düzenlemeler yapmamız gerekmiyor zaten. Ama biz neye gayret ettik. Laikliği mümkün olabildiğince din özgürlüğü olarak algılasın herkes. Bütün etnik yapılar, inançlar, dinler kendilerini daha iyi ifade etsin, daha rahat yaşasın. Bunu her alanda sağlamaya çalıştık. Cumhuriyet döneminin reflekslerinden dolayı endişelerden birisi laiklikle ilgilidir daha çok. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nin 6 okundan biridir laiklik, onların endişelerin de yerinde olmadığı görüldü."

Sadece çekilmiş mağduriyetler olarak algılanmamalı

Kürt açılımına ilişkin soruyu yanıtlayan Atalay, Kürtler ile ilgili yaşananların, sadece çekilmiş mağduriyetler olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
''Geçmişte insan hakları açısından bakarsanız pek çok acılar var, yanlışlıklar var, felaketler var. Ama Türkiye açısından baktığımızda da böyle bir devlet olamaz. Yani kendi vatandaşını, kendi eliyle, kendine düşman eden bir devlet olamaz. Hiçbir devlet bunu yapmaz. Devlet vatandaşını kazanmak için çalışır, hele bugünün dünyasında. Her devlet bunu yapmaya çalışıyor. En büyük devletler bunu en çok yapmaya çalışıyor. Aksi takdirde Türkiye'yi büyütemezsiniz, küçülür gidersiniz.'' AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA