• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atıkları enerjiye dönüşüyor
09 Mart 2014 Pazar 16:05

Atıkları enerjiye dönüşüyor

İnegöl Arıtma Tesisi Türkiye'ye örnek oldu. 40 milyon dolarlık yatırımla kurulan arıtma tesisinden çıkan kurutulmuş çamur çimento fabrikasına yakıt oluyor.

Bursa İnegöl ilçesinde, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve İnegöl Belediyesi'nin desteği ile 2000 yılında kurulan arıtma tesisi Türkiye'ye örnek oldu. Hem fabrikaların, hem de ilçe merkezindeki evlerin atıklarının arıtıldığı tesisten çıkan çamur çimento fabrikasında yakıt olarak kullanılırken, ayrıca arıtma tesisi kendi enerjisini de atıklardan karşılıyor. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile Alanyurt arasında Kalburt deresinin kenarında kurulu bulunan genel arıtma tesisi, yapılan kapasite ilavesi ile İnegöl'ün sıvı mesken atıkları ve OSB'deki fabrika atıklarını tamamen arıtıyor. 2010 yılında kurulan çamur kurutma tesisi ile Türkiye'de bir ilke imza atan arıtma tesisi, 40 milyon dolar maliyetle İnegöl'ün en büyük yatırımı olarak görülüyor. Aylık 700 bin lira gideri olduğu bildirilen genel arıtma tesisindeki çamur kurutma bölümüne bir yenisinin daha ekleneceği bildirildi.

SANAYİCİ VE BELEDİYENİN KATKISIYLA KURULDU

İnegöl OSB Müdürü Erol Eruğur, genel arıtma ve çamur kurutma tesisinin Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi. Eruğur, 'Tesisimizi sanayicilerimizin ve belediyenin katkısıyla kurduk. Kuruluşta tesisin kapasitesi günlük 55 bin ton atık su arıtma kapasiteliydi. Tesis çalışmaya başladı. Su arıtılırken günde 50 ton çamur dediğimiz ölmüş, yaşlanmış bakteri çıkmaya başladı. Biz bu çamurları, belediyemizin izniyle İnegöl'ün katı atık alanına 7 yıl boyunca taşıdık. Ancak fabrika gibi 24 saat çalışan tesisten sürekli çamur çıktığı göz önünde bulundurularak, bu çamurların bertarafı için çareler aramaya başladık. Bursa'da çimento fabrikasında her gün 16 ton kurutulmuş çamur işlemden geçirilerek enerjiye dönüşüyor. Böyle bir kurutma tesisi ülkemizde yok denecek kadar az" ifadelerini kullandı.

40 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

2000 yılında yapılan arıtma tesisinin 10 milyon dolara mal olduğunu bildiren Müdür Eruğur, 'Şehrin nüfusunun hem de sanayi kuruluşlarının kapasitelerinin artması neticesinde, genel arıtma tesisimizin kapasitesi 55 bin tondan 130 bin tona çıkarıldı. Yani şu anda 40 milyon dolarlık bir tesisin sahibiyiz' dedi. Bu tesisten gelir elde edilmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Eruğur, 'Bu tesisler, gelir elde edilen tesisler değil. Vatandaşlar su faturalarına bakarlarsa, her ay belli bir miktar atık su bedeli ödüyorlar. Tesisin aylık 700 bin lira gideri var' diye konuştu.

KENDİ ENERJİSİNİ KENDİSİ ÜRETİYOR

Aynı tesis içerisinde doğalgazdan elektrik üretildiğine de vurgu yapan Eruğur, 'Doğalgazdan elektrik üreten iki adet gaz motoru var. Akıllı bir yatırım. Biz Türkiye'ye örnek bir tesisin sahibi durumundayız. Bu yatırımlar, hem OSB yönetim kurulunun ve hem de sanayicilerimizin sağ duyulu yaklaşımları ile yapıldı" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA