• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atık sular geleceğimiz
28 Ekim 2010 Perşembe 11:11

Atık sular geleceğimiz

İçme suyunun önemini ve atık suların temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Zdravka Lazarova, insan yaşamının devamı için temiz su kaynaklarının önemine dikkat çekti
Dedeman Otel’de Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Sürdürülebilir Su ve Atık Su Yönetimi Sempozyumu’ çerçevesinde etkinliğin ilk gününde “İçme Suyu” oturumu yapıldı.
 
Oturumda, içme suyunun önemine dikkat çekildi. İçme suyunun gerekliliği ve atık sularının temizlenmesi hakkında; Avusturya’dan katılan Prof. Dr. Zdravka Lazarova ve Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Görevlisi Türkan Altun tebliğ sundu. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için atık suların temizlenmesi gerektiğini anımsatan Prof. Dr. Zdravka Lazarova, atık suların temizlenmesi ve kullanılabilirliğinin denenmesi için Avusturya’nın Linz şehrinde araştırma yapıldığını söyledi.
 
 Sarı, siyah ve gri olmak üzere üç farklı atık su kategorisinin oluşturulduğunu aktaran Prof. Dr. Lazarova, “Linz Projesi üç kategoride oluşturulan atık suları temizlemek ve kullanılmasını sağlamak için yürütüldü. Bu şekilde yapılan araştırma ve projeler, insan hayatını devam ettirebilmesine alternatif oluşturmaktır. Yapılan çalışmalarda bu üç su tipinin temizlenmesinde yüzde 90 başarı elde edildi. Şu an itibariyle temizlemede en iyi sonuçları elde ediyoruz. Amacımız ayrıca kimyasal maddeler kullanılmadan atık sularını temizleyerek içme suyu haline getirmektir. Çalışmalarımızda gördük ki içme suyu olarak kullandığımız birçok suların bile temizlenmeye ihtiyacı var. Kaynak suyu olarak kullanılan her su temiz değil” dedi. Çalışmalarının Gama Işınlaması denilen bir teknoloji ile yapıldığını da dile getiren Prof. Dr. Lazarova, sözlerine şöyle devam etti: “Gama Işınlaması teknolojisi suda ki organik bileşenleri çok iyi ayırtmadığını da belirledik. Organik bileşenlerin sudan ayrılması için daha pahalı ve yeni teknolojilere ihtiyaç var. Şu an en iyi sonucu bu teknoloji ile elde ettiğimiz için bunu kullanıyoruz.”
 
‘DAHA ULAŞILABİLİR VE EKONOMİK BİR YÖNTEM’
 
Su çözeltilerinde, ceviz ve badem kabuklarının kullanıldığı Adsorption Projesi hakkında dinleyicilere bilgi veren Türkan Altun ise, “Atık suların temizlenmesi ve kullanılabilmesi için birçok yöntem denenmekte. Ceviz ve badem kabukların kullanıldığı Adsorption Projesi üzerinde gerekli çalışmalar tamamlanmış ve bu projenin daha ekonomik olduğu görülmüştür. Ceviz ve badem kabukları, karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşmakta. Bu da ceviz ve badem kabuklarının zararlı olmadığını gösteriyor. ayrıca ceviz ve badem kabuklarının organik olmaları bu yöntemin kullanılması gerektiğini gösteriyor” dedi. Ceviz ve badem kabuklarının suları temizlemede tekrardan kullanılabileceğini de ifade eden Altun, “Adsorption Projesi suda zararlı maddeleri bertaraf etmede çözüm olacaktır. Bu projenin kullanılmasının önerilmesinin en önemli sebebi ise; ceviz ve badem kabuklarına ulaşılabilirliğinin kolay ve alımının çok ekonomik olmasıdır” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA