• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atık Su Yönetimi Sempozyumu Başladı
26 Ekim 2010 Salı 11:29

Atık Su Yönetimi Sempozyumu Başladı

Belediye Başkanı Tahir Akyürek: 'Kaçak kuyular kapatılınca su tüketimi yüzde 20 azaldı'
Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(KOSKİ) tarafından düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Su ve AtıksuYönetimi Sempozyumu başladı.

Dedeman Otel'de 3 gün sürecek olansempozyumun açılış törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, BüyükşehirBelediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk ve KTO-Karatay Üniversitesirektörleri, merkez ilçe belediye başkanları ile çok sayıda yerli veyabancı akademisyen, bilim adamı ve davetli katıldı. Sempozyumun açılışkonuşmasını yapan tertip komitesi başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Aysın,Türkiye'nin karasal bir iklime sahip olduğunu ve bu nedenle suihtiyacının gün geçtikçe arttığını belirterek, "Konya bölgesi Türkiye'nin en az yağış alan bölgesi olmasına rağmen en geniş tarım arazilerinesahip bölgesi. Bu nedenle hem bölgemizde hem de ülkemizde sürdürülebilir su ve atık su yönetimi ayrı bir önem kazanıyor. Bu konuyla ilgilidüzenlediğimiz 3 gün sürecek sempozyumumuz, iki ayrı salonda paralelsunumlarla gerçekleşecek. 3 gün içinde 13 ülkeden gelen bilim adamları70 sözlü ve 217 poster sunum gerçekleştirilecektir" dedi.

"KAÇAK KUYULAR KAPATILINCA SU TÜKETİMİ YÜZDE 20 AZALDI"

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, insanoğlununyaşayabilmesi için 3 temel maddeye ihtiyacı olduğunu hatırlatarak,"Bunlar temiz su, temiz hava ve temiz topraktır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği bir komplo teorisi değil artık bunu anladık. Yeryüzündekikaynaklar giderek azalıyor. Gün geçtikçe bu 3 madde giderek kirleniyorve azalıyor. Bütün dünyanın el ele verip çözümler üretmesi gerek. Bukonuda hükümetler kadar yerel yönetimlere de büyük görevler düşüyor.Başta toplu ulaşım araçlarının denetimi olmak üzere şehirlerdekikirleticilerle ilgili tedbirler alma gibi çalışmalara hız vermek gerek.Konya, yer altı suları bakımında Türkiye'nin en zengin ili sayılabilir.Ancak bölgede açılan 60 binden fazla kaçak kuyu nedeniyle buzenginliğimizi giderek kaybediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bukonuda şehir içinde denetimlerimizi artırdık ve belirlediğimiz kaçakkuyuları tek tek kapattık. Bu sayede Konya'da su tüketimiz yüzde 20oranında azaldı. Bir başka çalışma da Tuz Gölü Havzası'nı kirleten atık suları arıtan Atık Su Arıtma Tesisi'ni faaliyete geçirmemiz oldu.Buradaki tebliğler ve sempozyum sonunda açıklanacak sonuç bildirgesiningerek bizim, gerekse diğer belediyeler için bir yol haritası olacağınainanıyorum" şeklinde konuştu.

"ÖNEMLİ OLAN ÇEVREYE SAYGI DUYMAK"

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, dünyadaki nimetlerin insanlığınhizmetine sunulduğu gibi yanlış bir düşünceye sahip olunduğunu dilegetirerek, "Ancak son zamanlarda bunun yanlış bir düşünce olduğunu bilim adamları yüksek sesle konuşmaya ve asıl önemli olanın çevreye saygıolduğunu ifade etmeye başladı. İnsan çevreyi kendisi için bencilcekullanırsa ortaya çıkacak tablonun insan varlığı için bir tehdit halinegeleceği artık apaçık ortada. Bu nedenle bu tür sempozyumlar, çevreselsorunların dile
getirilmesi ve ortak bir karar alınması konusunda önem arz ediyor" diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından 3 gün sürecek sempozyumun ilk oturumu yapıldı. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA