• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ateşkesin devamlı olmasını temenni ediyoruz
19 Ekim 2012 Cuma 13:39

'Ateşkesin devamlı olmasını temenni ediyoruz'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kurban Bayramı nedeniyle Suriyede olası bir ateşkesin devamlı olmasını temenni ettiğini söyledi.
Konya’da özel bir üniversitenin akademik yıl açılışı ile kendisine doktora unvanı verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tören sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye’de Kurban Bayramı süresince ateşkes sağlanması yönündeki girişimlerin hatırlatılması üzerine Çiçek, “Önümüzdeki günlerde İslam dünyası bir bayram yaşayacak. Bayramın acılarla dolmaması lazım. Biz bayramda kurban keseriz ama bir süredir İslam dünyasında Müslüman kanı akıyor. O kadar çok kan aktı ki, herkesin aklını başına alması lazım. Bu bayramın en azından bir barış içerisinde, huzur içerisinde geçmesi gerekir diye düşünüyorum. Onun için bir ateşkes olabilecekse inşallah bu devamlı olur. Sadece bayrama mahsus olmaz. Devamlı olmasını temenni ederiz. Hiç olmazsa oradaki insanlarda bir nebze olsun nefes alabilsinler, sevdiklerine kavuşabilsinler kaç kişi kaldıysa” dedi.
YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI
Yeni anayasa çalışmalarından tıkanıklık yaşandığı yönündeki değerlendirmelerin sorulması üzerine TBMM Başkanı Çiçek, “Sadece takvimde biraz geride kaldığımızı söyledim. Daha yoğun bir çalışma yaparak aradaki farkı kapatmaya çalışacağız” dedi.
Çiçek, “Bizim yeni anayasa yapmak gibi bir mecburiyetimiz var. Bir toplumsal talepti birkaç yıl öncesine kadar, şimdi bir mecburiyet haline geldi. Dolayısıyla bu dönem parlamentoda görev yapan siyasi partilerimiz yeni bir anayasayı milletimize armağan etmek gibi bir sorumlulukla, bir onurla da karşı karşıyadır. Gereğini yaparsak bu çok onurlu bir iş olacaktır. Halkımızın beklentilerini karşılamış olacağız. Tabii anayasa yapmak gerçekten zor bir iş, bu çalışmalar sürüyor. Biraz daha hızlandırmamız gerekiyor. Yavaş gitmesinin sebeplerinden bir tanesi bu anayasayı yapacak partilerimizin tam da çalışma ortamında kongrelerinin olmasıdır. Her bir kongre hepsi aynı anda yapılmadığı için ister istemez bazı aksamalar oluyor. Biraz da bizim gayret etmemiz gerekiyor. Dün akşam sayın üyelerle arkadaşlarımızla bir toplantı yaptık. Daha yoğun bir çalışma yaparak aradaki farkı kapatmaya çalışacağız. İnşallah hedeflediğimiz istikamette bu çalışmayı sürdüreceğiz. Olumsuz olmak için bir sebep yok. Ama daha çok gayret etmek gibi bir sorumluluğumuz var” diye konuştu.
BDP MİLLETVEKİLLERİYLE GÖRÜŞME
TBMM Başkanı Çiçek, mecliste BDP milletvekilleri ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Ben meclisin başkanıyım. Mecliste grubu bulunan partilerimiz veya meclis dışında olanlar zaman zaman beni ziyarete gelirler. Düşüncelerini söylerler, beklentilerini söylerler. Varsa talepleri bunları konuşuruz. Barış ve Demokrasi Partisi de TBMM’de bir gruptur. Zaman zaman ziyarete gelir gündemdeki konular neyse ki gündemdeki konularda bellidir; terör başta olmak üzere toplumu ilgilendiren meclisçe katkı verilmesi gereken konuları konuşmasından daha tabii bir şey yoktur. O çerçevede yapılan bir konuşmadır” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA