• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri başladı
20 Eylül 2016 Salı 17:53

Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri başladı

Konya’da Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımıyla başladı.

Hz. Mevlana’nın 809. doğum yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen program, Mevlana Müzesinin ziyareti ile başlayarak Ateşibaz-ı Veli Türbesi’nin ziyaretiyle devam etti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçe belediye başkanları ile yerli ve yabancı çok sayıda aşçı katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, etkinliklerin 2010 yılından itibaren İstanbul’da düzenlendiğini söyleyerek, “Son iki yıldır Ateşbaz-ı Veli hazretlerinin medfun olduğu mekanın ruhunu da hissettirmek amacıyla mekan ve içerik yönüyle birlikteliği de gözeterek Konya’da düzenlenmeye başlandı. Bir günden beş güne çıkarılmak suretiyle 20-24 Eylül tarihleri arasında muhtevası da zenginleştirilmek suretiyle Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültür Günleri olarak icra edilecektir” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek ise, Hz. Mevlana dergahında Ateşbaz-ı Veli’nin tenceresinde, ikram edilen yemeklerin yanı sıra değerli insanlarında adeta pişerek yetiştiğini dile getirdi. Akyürek, "Bu tencere insan-ı kamillerin meydana gelmesine vesile oluyordu. Böylece toplumun huzurunu ve mutluluğunu artmasına vesile olunuyordu. Günümüzde de böyle mana erlerine ve kamil insan yetiştirme ocaklarına ve kamil insan olma çabasına ihtiyacımız var. Bu duyguyla insanımızın eşref-i mahlukat olan insanın manasının sırrına ermesini Ateşbaz-ı Veli’yi anarken kamil insan olma yolculuğuna da bu programların çıkma vesilesi kılmamızı diliyor, programa emek veren, katkı yapan herkese ve programa katılan başta sayın bakanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bütün kadim medeniyetlerin kendine has kültürü ve mutfak kültürü olduğunu söyledi. Tüfenkci, “Bizim medeniyetimizin de kendine has mutfak kültürü olduğu bunu yaşatanlar yaşayanlar çok iyi biliyor. Bu yemek kültürünün esasında sevgi var, aşk var, muhabbet var, kanaat var, israftan uzaklaşma var. Bu ilkeler doğrultusunda yoğrulan pişen yemek, ekmek, bundan tadanlara zevk, bu yemeklerin pişmesine vesile olanlara mutluluk vermektedir. Ben bu sevgi tohumunun bu aşkın muhabbetin günümüzde de gerçekten ihtiyaç duyduğumuz şekliyle yaygınlaşarak devam etmesi dileğiyle bu etkinliğin hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci ve Konya protokolünün stantları ziyaret etmesiyle açılış programı sona erdi.
Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri 24 Eylül Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yeni sistem Türkiye'nin kurtuluş reçetesi olacak
  • Türkiye'den 'Sincar' hamlesi
  • Türk Büyükelçiliği'ne çirkin pankart
  • Selçuklu’da Gençlere Daha Çok Görev Düşüyor
  • Yeni Sistemle Güven Ve İstikrar Kalıcı Hale Gelecek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA