• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ateş düştüğü yeri yaktı
17 Mart 2012 Cumartesi 16:42

Ateş düştüğü yeri yaktı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu helikopter kazasında hayatını kaybeden askerlerin baba ocağına ateş düştü.
Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu helikopter kazasında hayatını kaybeden askerlerin baba ocağına ateş düştü. 12 şehit için ilk tören Kabil'de Bagram Hava Üssü'nde düzenlendi. Törene NATO'ya üye ülkelerin askerleri katıldı. 12 şehidimizin cenazesi uçakla Türkiye'ye getiriliyor.

Şehit askerlerimiz için ilk tören Afganistan'da düzenlendi. Şehitlerimizin cenazeleri daha sonra uçakla Türkiye'ye gönderildi.
 
ORDU'DAN 2 ŞEHİT

HAVA BİNBAŞI BAĞDATLI'NIN GÖREV SÜRESİNİN DOLMASINA BİR AY VARDI

Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu helikopter kazası'nda hayatını kaybeden Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı'nın (41) acı haberi memleketi Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Beldesi'ndeki baba ocağına ulaştı.

Afganistan'daki görev süresinin dolmasına bir ay kalan Bağdatlı'nın şehit düştüğü haberi ailesine Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca ve askeri yetkililer tarafından bildirildi. Evine ambulans ve subayların geldiğini gören anne Emine Dağlı oğlunun şehit olduğunu anlayarak, fenalaştı. Oğlunun şehit haberiyle yıkılan baba Şükrü Bağdatlı'ya sağlık görevlileri müdahale etti.
 
 
Hava Binbaşı Bağdatlı'nın 8 kardeşten tek erkek olduğu öğrenilirken, eşi Nedime ve 3 yaşındaki kızı Melis Bağdatlı'nın da Fransa'da yaşadığı bildirildi. Çiftin Fransa’da tanışıp evlendiği kaydedildi.

ÜSTEĞMEN OKAN MELİKOĞLU 1,5 YILLIK EVLİYDİ

Helikopter kazasında hayatını kaybeden Üsteğmen Okan Melikoğlu'nun (30) ailesine acı haberi Ordu İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İsmail Güzey verdi.

Ordu'nun merkeze bağlı Kumbaşı Mahallesi'nde oturan şehit Üsteğmen Melikoğlu'nun babası Halis ile annesi Nebahat acı haberle yıkıldı.

Görev süresinin dolmasına bir ay kala şehit düşen Üsteğmen Melikoğlu'nun 1.5 yılık evli olduğu eşi Melike Melikoğlu'nun İstanbul'da olduğu öğrenildi
 
 
BİLECİK

ŞEHİT BİNBAŞI ÇOLAK, 1,5 AY SONRA ANKARA'YA DÖNECEKTİ

Harita Binbaşı Mithat Çolak'ın, Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki baba evinde yas var.

Yediler Mahallesi'nde yaşayan baba Abdullah ve anne Ayşe Çolak'a oğullarının şehit olduğu haberi, ilçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Alper Koç ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can tarafından verildi.

Acı haberi alınca fenalaşan aileye sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine askerler tarafından Türk bayrakları asıldı. Garnizon Komutanı Koç, “Vatan bizim, devlet bizim, şehidimiz bizim. Binbaşı Çolak vatanımız için görev yapıyordu” dedi.

Evli ve 2 çocuk babası Şehit Binbaşı Çolak'ın Ankara'da görev yaptığı, 4.5 aydır bulunduğu Afganistan'a 6 aylık geçici görevle gittiği öğrenildi.
 
 
MALATYA

ŞEHİT PİLOT YÜZBAŞI ERDOĞAN, AFGANİSTAN'A 5 AY ÖNCE GİTMİŞ

Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan’ın Malatya’da görevli olduğu ve 5 ay önce NATO görevi için Afganistan’a gittiği öğrenildi.

Helikopter kazasında şehit düşen Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan’ın 4 yıldır Malatya 2. Ordu Komutanlığı Kara Hava Alayı’nda görevli olduğu ve yaklaşık 5 ay önce NATO Barış Gücü’ne katılmak üzere Afganistan’a gittiği öğrenildi. Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan’ın, evli ve 2 kız çocuğu sahibi olduğu ve Kastamonu nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi. Anne ve babasının İstanbul’da oturduğu öğrenilen Şehit Yüzbaşı Erdoğan’ın ailesinin Malatya Hava Lojmanları’nda kaldığı bildirildi.
 
 
ISPARTA

ŞEHİT ASTSUBAYIN BABASI: VATAN SAĞOLSUN

Şehit helikopter teknisyeni Astsubay Kıdemli Çavuş 28 yaşındaki Mehmet Akbaş’ın Isparta’daki baba evine ateş düştü.Acı haberin duyulması üzerine Akbaş’ın yakınları Merkez Halıkent Mahallesi’ndeki evine akın etti. Şehidin baba ocağına askerler tarafından Türk bayrağı asılırken, bir ambulans ve sağlık görevlileri de evin önünde hazır bekletildi. Oğlunun şehit düştüğünü haber alan emekli astsubay Süleyman Akbaş, "Vatan sağolsun. Diyeceğim başka bir şey yok" dedi. Şehit annesi Ayşe Akbaş ise güçlükle ayakta durmaya çalışırken, yakınları tarafından teselli edildi.

Isparta Merkez Komutanlığı’nda görevli çok sayıda subay da eve gelerek başsağlığı dilediğinde bulundu. 5 ay önce Afganistan’daki Türk birliğinde görevlendirilen bekar Mehmet Akbaş’ın cenazesinin Isparta’ya getirileceğini belirtildi.
 
 
ERZURUM'DAN 2 ŞEHİT

İSMAİL CEM YAKINLAR 6 AY ÖNCE BİNBAŞI OLMUŞ

Şehit olan Binbaşı İsmail Cem Yakınlar’ın Erzurum’da eşine acı haber verildi. Şehit binbaşının Konya’nın Akşehir İlçesi’ne yaşayan annesi de gözyaşlarına boğuldu.

Aslen Konyalı olan Binbaşı Yakınlar’ın öğretmen olan eşi Ümmü Yakınlar, hayat arkadaşının ölüm haberi ile yıkıldı. Teknoloji Tasarım Öğretmeni olan Ümmü Yakınlar gözyaşları arasında, "Eşim Binbaşı İsmail Cem Yakınlar, Ankara’da görevliyken Kabil’e gitti. Benim tayinim 4,5 ay önce Erzurum’a çıktı. Mustafa Kemal İlköğretim Okulunda öğretmenim. Kızımız Çağla 10 yaşında, oğlumuz Emir ise çok küçük. Ben Nevşehirliyim. Eşim Konya Akşehirli. Babası yok, annesi yaşıyor. Cenaze büyük bir ihtimalle eşimin memleketi olan Konya’da toprağa verilecek" diye konuştu.

Ümmü Yakınlar, eşinin şehit olduğu haberini aldığı günü anlattı. Ders için okuldayken, kayınvalidesi Cevriye Yakınlar’ın telefonla arayarak Afganistan’da bir helikopterin düştüğü haberini verdiğini söyleyen Ümmü Yakınlar, ardından koşarak eve geldiğini ve televizyondan haberleri izlemeye başladığını aktardı. Yakınlar, dün saat 15.00 sıralarında Erzurum Garnizon Komutanlığı’na bağlı subayların evine gelip acı haberi verdiğini söyledi.

SUBAYLAR DENETLEMEYE GİTTİ

Ümmü Yakınlar, helikopterin düştüğü haberini aldıktan sonra eşinin ölmüş olabileceğini tahmin ettiğini orada birlikten çıkma yasağı olduğunu ancak 4 gün kadar önce Türkiye’den, Afganistan’daki Türk birliklerin kaldığı bölümleri denetlemek için subayların gittiğini anlattı. Yakınlar, denetlemeler için eşinin arkadaşlarıyla hazırlık çalışması yaptığını da belirtti.
 
 
KAZADAN 1 GÜN ÖNCE GÖRÜŞTÜ

Helikopter kazasından 1 gün önce eşi İsmail Cem Yakınlar ile telefonla görüştüğünü anlatan Ümmü Yakınlar, şunları söyledi:
''Eşimle bir gün önce Türkiye saati ile 17.00 sıralarında görüştüm. 'Normalde çıkmamamız gerekiyor. Ama çok uzak birliklere benim bile bilmediğim birliklere gidiyoruz. Zırhlı araçlarla gittik. Yarın da çıkacağız' dedi. Ben de çıkmasanız olmaz mı ? dedim. O da, 'Görmek istiyorlar' dedi. Ben şu an da güvenlik açısından çıkılmaması gerekirken, çıktıkları için çok isyan ediyorum. Neden çıkıldı? Zaten onlar oraya eğitim amaçlı gitti.''

11 AYLIK ALİ EMİR BABASINI GÖRMEDİ

Ümmü yakınlar, bir sabotaj veya saldırı ihtimalinin olup olamayacağı yönündeki soru üzerine, ”Pilotların gözüne dengeyi kaybetmeleri için aşağıdan lazer ışığı tutuyorlarmış. Helikopter o kadar aşağıdan gidemez. Türkiye’de 10 katlı binalar var. Neden helikopterler çakılmıyor. Öyle değil mi ? Benim 11 aylık bebeğim var. Daha babasını görmedi. Bunun vicdanını nasıl kaldıracak bunlar. Acımız büyük demekle olmuyor. Bak 10 yaşında kızım var. Ben Erzurum’da o karın altında öğretmenlik yapacağım diye savaş veriyorum. Eşim yok benim yanımda. Şu anda, hiç yok artık. Kim benim yanımda olacak. Nerdeler? Hiç kimse yok” dedi.

KIZINA BABASININ KAYIP OLDUĞU SÖYLENMİŞ

Apartmandakiler şehit haberi üzerine evlerinin balkonlarına bayrak asarken, sağlık ekiplerinin de hazır bulunduğu görüşme sırasında Binbaşı Yakınlar’ın kızı Çağla’ya babasının kayıp olduğu bildirildi.

AKŞEHİR’DE ŞEHİT ACISI

Şehit Binbaşı İsmail Cem Yakınlar’ın Konya’nın Akşehir ilçesi’nde yaşayan annesi Cevriye Yakınlar’a acı haber, Garnizon Komutanı Albay Ali İhsan İmre ve Akşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Özden tarafından, sağlık ekibi eşliğinde verildi. Cevriye Yakınlar, acı haberle gözyaşına boğuldu. Şehit Binbaşı Yakınlar’ın babası Ali Yakınlar’ın 2004 yılında kanserden yaşamını yitirdiği belirtildi.

6 AY ÖNCE BİNBAŞI OLMUŞ

Afganistan’da Sikorsky tipi askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan İsmail Cem Yakınlar’ın 6 ay önce binbaşılığa terfi ettiği öğrenildi.

Oğlunun acı haberini duyduktan sonra sinir krizi geçiren 1’i kız 2 çocuk annesi Cevriye Yakınlar, ”Anam, yavrum. İki tane kuzum öksüz kaldı. Gencecik çöktün yavrum. Neden gittin elin memleketine? Kuzum. Keşke bende yavrumun yanına gitseydim. Kuzum Cem’im” dedi. Anne Yakınları, evde bulunan akrabaları sakinleştirmeye çalıştırdı. Şehit Yakınlar’ın amcası Mustafa Yakınlar da, ''Ateş düştüğü yeri yakıyor. Takdiri ilahi diyelim artık. İki tane evladı vardı. Yetim kaldı'' diye konuştu. Sinir krizi geçiren Mustafa Yakınlar, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Şehidin evine ise Türk bayrakları asıldı.
 
 
ŞEHİT VURUCU GEÇEN YIL BABASINI KAYBETTİ

Afganistan'da meydana gelen helikopter kazasında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Önay Vurucu'nun (35) Erzurum'daki evinde yas var.

Önay Vurucu'nun Yakutiye ilçesi Şükrüpaşa Mahallesi'nde yaşayan annesi, kardeşleri ile eşi Arzu Vurucu'ya, “Şehitlik” haberi 9. Kolordu Komutanlığı yetkililerince verildi. Haberi aldıktan sonra fenalaşan aile fertlerine, sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine Türk bayrağı asıldı.

Şehidin kardeşi Sinan Vurucu, ağabeyinin 28 Kasım 2011'de Afganistan'a gittiğini belirterek, büyük üzüntü içinde olduklarını söyledi.

Babasını geçen yıl kaybeden şehit Vurucu'nun, Emirhan (6) ile Azra (1) isminde iki çocuğu bulunuyor. İstanbul'da görev yaptığı bildirilen şehit Vurucu'nun cenazesinin, Karskapı Şehitliği'nde toprağa verileceği öğrenildi.

Şehit Önay Vurucu’nun cenazesinin 19 Mart günü toprağa verileceğini belirten kayınbiraderi Murat Bingöl, "Yeğenim Azra 19 Mart’ta 1 yaşına girecek. O gün Önay’ın cenazesi toprağa verilecek. Bu çok acı bir tesadüf oldu" dedi. 
 
 
 
ANKARA

ŞEHİT ÜSTEĞMEN BARUTÇU’NUN BABAOCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ

27 yaşındaki Üsteğmen Tahsin Barutçu’nun baba ocağına ateş düştü.

Ankara Çukurambar Semti’ndeki Başak Sitesi’nde oturan Nesrin ve Fevzi Barutçu çifti acı haberle yıkıldı. Şehit evine bayrak asılırken şehit babası Fevzi Barutçu, oğlunun nişanlı olduğunu bu yıl düğün yapmayı planlarken şehit düştüğünü söyleyerek gözyaşı döktü.

İZMİR

ŞEHİT ÜSTEĞMEN AİLESİYLE HELALLEŞMİŞ

Şehit ateşinin düştüğü Türkiye’nin çeşitli kentlerine İzmir de eklendi. Şehitlerden Üsteğmen Murat Yıldız’ın, ailesinin yaşadığı Gaziemir İlçesi’ndeki baba ocağından ağıtlar yükseldi. Şehit haberinin ardından aralarında Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muharrem Balta, Ak Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait’in de bulunduğu çok sayıda kişi, Yıldız ailesine taziye ziyaretinde bulundu.  
 
 
"BEN OLAMADIM, ONA NASİP OLDU"

Taziyeleri kabul eden, oğlunun şehit düşmesiyle gözyaşlarına boğulan emekli hava astsubay Turgut Yıldız, "Vatan sağolsun. Murat’ım vatanı için oraya gitti, şehit oldu. Ben 25 yıl orduya görev yaptım, şehit olmadım. Ama ona nasip oldu. Allah’ımdan sabır istiyorum. 20 gün önce izne geldi. En son kazadan bir gün önce telefonda görüştüm. Hem buraya geldiğinde hem de telefonda sanki şehit olacağı içine doğmuştu. Bizden helallik istedi. İçim yanıyor. Herşey Allah’tan. Boynumuz kıldan ince. O bizim doğuştan kınalı kuzumuzdu. Başında kına vardı. Ne mutlu bana ki, şehit babasıyım. Beni şehit babası yaptı" dedi.

"GELİNİMİ BANA EMANET ETTİ"

İki çocuğundan büyük olanı şehit veren anne Özgül Yıldız ise gelini Ayşegül Yıldız’a sarılıp ağıtlar yaktı. Özgül Yıldız, "Benim çocuğum Allah’tan çok korkardı. Annem ben sensiz ne yapacağım. 20 gün önce geldiğinde ’Eşim sana emanet’ dedi" diyerek gözyaşı döktü.

Şehit Üsteğmen Murat Yıldız’la dört yıldır evli olan Ayşegül Yıldız da, gözyaşlarına uzun süre hakim olamadı. Taziyeye gelenlerden Şehit Üsteğmen Yıldız’ın takım komutanı olan Binbaşı Mustafa Sıtkı Tatar da duygularını gizleyemedi. Binbaşı Tatar, "Eski bölük komutanıyım. Vatanı ve milleti için hiçbir karşılık beklemeden şehit oldu. Murat her askerin dua edeceği yere gitti. Vatan sağolsun. Türkiye, geleceği pırıl pırıl olan değerli bir subayını kaybetti. Şehitlik, ailesi için üzüntü değil tesellidir" dedi.

KAPTAN OLMAYI İSTEMEMİŞ

Bir erkek kardeşi olan şehit Üsteğmen Murat Yıldız’ın, üç ay önce geçici görevle Afganistan’a gittiği, mayıs ayında dönmeyi planladığı öğrenildi. Çocuğu bulunmayan Üsteğmen Yıldız’ın, Kara Harp Okulu’nu kazandığı sene İstanbul’daki bir üniversitenin Kaptanlık Bölümü’nü kazandığı ancak baba mesleği askerliğe devam etmeye karar verdiği öğrenildi. 30 Nisan’da yeni yaşını kutlayacak olan şehit  Üsteğmen Yıldız’ın, pazartesi günü Gaziemir Güven Camisi’ndeki askeri törenle son yolculuğuna uğurlanacağı bildirildi.

DİĞER ŞEHİTLERİN İSİMLERİ

BİNBAŞI SERKAN DOĞAN

İKMAL YÜZBAŞI İLKER AYDIN

SAĞLIK KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ SALİH HELVACI
 
 
                
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA