• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aspirin kullananlar dikkat!
20 Ekim 2011 Perşembe 12:23

Aspirin kullananlar dikkat!

Zengin, Hollanda Sinirbilim Enstitüsü ve Akademik Tıp Merkezi'nden Dr. Paulus de Jong'un liderliğinde 65 yaşın üzerindeki 4 bin 691 kişiye ait sağlık bilgilerinin araştırıldığını söyledi.
 Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TOSAGEM) Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre her gün sabah akşam aspirin kullanan 839 kişinin yüzde 4.3'ünün gözünde sarı leke hastalığının ıslak tipi denilen ağır biçiminin saptandığını belirterek, ''Ancak, aspirin kullanımını gerektiren kalp veya damar hastalığı olanlar, bu ilacı kullanmayı bırakmasınlar'' dedi.
    
Zengin, Hollanda Sinirbilim Enstitüsü ve Akademik Tıp Merkezi'nden Dr. Paulus de Jong'un liderliğinde 65 yaşın üzerindeki 4 bin 691 kişiye ait sağlık ve hayat tarzı bilgilerinin araştırıldığını söyledi.
    
Çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Zengin, ''Hollanda'da yapılan araştırmaya göre, her gün sabah akşam aspirin kullanan 839 kişinin yüzde 4.3'ünün gözünde sarı leke hastalığının ıslak tipi denilen ağır biçimi saptandı. Daha az sıklıkta ve dozda aspirin alanlarda ise bu oran sadece yüzde 2 civarında. Araştırmacılar, aspirin kullanımıyla hastalığın kuru tipi ya da daha hafif tipleri arasında bir ilişki bulamadılar'' dedi.
    
Sarı noktanın, gözün arkasında yer alan, retina kısmında en net görülen ve içinde sarı renkli maddelerin bulunduğu görme merkezi olduğunu anlatan Zengin, bu merkezi bozan tüm hastalıkların makula dejeneresansı olarak adlandırıldığını, sarı nokta hastalığında gözün arkasındaki sarı noktada lekelerin oluştuğunu anımsattı.
    
     -''Gerekliyse, aspirin kullanmayı bırakmayın''-
    
     Aspirinin ise ağrı kesici, iltihap azaltıcı ve kanı sulandırıcı etkileri olduğunu vurgulayan Zengin, aspirinin şimdilerde en yaygın kullanım yerinin damar tıkanmalarının önlenmesi olduğunu dile getirdi.
     Kalp hastalıkları ile sarı leke hastalığı arasında bilinen bir ilişki olduğuna da değinen Zengin, şunları kaydetti:
     ''Bu etkinin aspirin kullanımına değil de kalp veya damar rahatsızlıklarına bağlı olabileceği akla gelebilir. Ancak mevcut araştırmada aspirin kullanımı, ağır tip sarı leke hastalığında, kalp damar hastalıklarından bağımsız bir risk faktörü olarak bulunmuştur. Aspirin kullanımını gerektiren kalp veya damar hastalığı olanlar bu ilacı kullanmayı bırakmasınlar. Çünkü, kalp veya damar hastalıkları yaşamı görmeden daha fazla etkiler. Kalbi çalışmayan bir vücutta iyi gören bir gözün olması çok da önemli değildir.''
 
 
 
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA