• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aspir için en uygun mevsim
20 Mart 2010 Cumartesi 10:32

Aspir için en uygun mevsim

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, verimli, kaliteli ve ekonomik değeri yüksek aspir bitkisi elde etmek için en uygun ekim zamanının Mart ayı olduğunu söyledi.

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, verimli, kaliteli ve ekonomik değeri yüksek aspir bitkisi elde etmek için en uygun ekim zamanının Mart ayı olduğunu söyledi.
    

Aynı zamanda Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akınerdem, aspirin yakın zamanda ülkenin vazgeçilmez tarımsal ürünlerinden birisi olacağını belirtti.
    

Kuraklığa dayanıklı, Anadolu orijinli bir bitki olmasının aspirin ülkesel ve yöresel üretim gelişmelerinde en şanslı bitkiler arasında olmasını sağladığını ifade eden Prof. Dr. Akınerdem, ''Bilindiği gibi aspir bir yağ bitkisidir. Kuraklığa dayanıklı, yetişme masraflarının düşük ve her türlü ekstrem şartlarda yetişiyor olması en önemli özellikleridir'' dedi.
    

Prof. Dr. Akınerdem, aspir bitkisinin iklim değerlerine bağlı olarak kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebildiğini anlatarak, şunları kaydetti:''Kışlık formları daha çok kışı ılıman geçen Akdeniz, Ege ve Güney Doğu, yazlık formlar ise genelde Orta Anadolu ve geçit bölgelerimizde yetişme alanı bulmaktadır. Kışlık çeşitler için ekim zamanı geçti, ancak yazlık çeşitler için ekim zamanı devam ediyor. Verimli, kaliteli ve ekonomik değeri yüksek ürün için en uygun zaman mart ayıdır. Üreticilerimiz bugünlerde tohumu toprakla buluşturmalıdır.''
    

Çiftçilere geç kalmamaları ve bu kısa dönemi çok iyi değerlendirmeleri çağrısında bulunan Prof. Dr. Akınerdem, bugünlerde aspir ekimi yapılmasının hasat döneminde yüksek verime ulaşmada önemli olduğunu vurguladı.
    

Aspirin Türkiye'nin 3 milyar dolara varan yağ açığını kapatmada yakın gelecekte yağ bitkileri arasında önemli yer tutacağını kaydeden Akınerdem, 2010 yılı programında aspire kilogram başına 30 kuruş destek verilmesinin üreticiler için de ayrı bir avantaj olduğunu belirtti.
    
     -''ÇİFTÇİNİN GÖZ BEBEĞİ OLACAK''-
 
Öte yandan yağ sanayicilerinin aspir bitkisinin yağ kalitesini giderek tanımasıyla aspir yağının mutfaklarda bol miktarda kullanılacağını dile getiren Akınerdem, şöyle devam etti: ''Aspir bitkisinin uygun arazilerde büyük miktarlarda üretilmesiyle çiftçiler için pazar problemleri ortadan kalkacak. Basında yer alan pazar sıkıntısı haberleri üzerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığının aspir bitkisi için alım garantisi getireceği yönünde duyumlar alıyoruz. Bu gerçekleşirse pazar sorunu tamamen ortadan kalkacak. Yine yağ bitkileri içinde en büyük desteğin aspire verilmesi bakanlığın ciddi manada bu bitkiyi desteklediğini gösteriyor. Pazar sıkıntısı aşılan, yağ bitkileri içinde kilogram başına 30 kuruş ile en büyük desteği alan ve birim alanda buğdaydan 2 kat fazla kazandıran aspir bu yıl çiftçinin göz bebeği olacak.''
    

Prof. Dr. Akınerdem, ithalatta ayçiçeğine uygulanan 1'e 1 ithalat izninin aspir bitkisi için de uygulanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA