• Konya10 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aslında Olan Nedir

01 Mart 2010 12:13

Gündem çok yoğun, onun için Konya Sporun başarısızlığını, tramvayların tıklım tıklım olmasını ve tramvayla ya da belediye otobüsüyle yolculuğun artık Konya’da çekilmez hale geldiğini yazamıyoruz. Haftada birkaç gün yazı yazabilsek, ona zamanımız olsa ve bütün bu konuları da siz değerli okurlarımızla paylaşabilsek tabiî ki çok daha güzel olur ama olmuyor işte, bazen insanı zaman karlı dağlara götürüyor ve sığınacakta bir al bayrak vermiyor. Neyse biz asıl konumuza Türkiye’de yaşanan gelişmelerin asıl ne anlama geldiğini anlamaya çalışalım.

 
Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tutuklandı. Türkiye’de ilk defa Orgeneraller, Oramiraller, Korgeneraller, Koramiraller darbeye teşebbüs ettiklerinden dolayı tutuklanıyorlar. Yanlış biliyor olabilirim ama tutuklu general sayısı 18 civarındaymış. Birileri çıkıp, “balyoz balon oldu patladı” desin fark etmez, yine birileri Başbakana Genelkurmay Başkanının “anladığı dilden konuştu” ifadelerini kullansın fark etmez olan biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını müthiş bir şekilde sevindirmektedir. Yalan mı söyleyelim, bu duruma müthiş bir şekilde seviniyoruz, ülkede darbecilerin gücünü kaybetmesi Ergenekon terör örgütünün deşifre olması biz sade vatandaşları sevindirmektedir. Başbakanımızı ve hükümeti dirayetlerinden dolayı kutluyoruz. Bu halk bu insanlara tamda bunun için oy vermiştir. Bunun altını yürekli bir şekilde çizmek istiyorum.
 
Bu arada geçen hafta bildiğiniz gibi Sırrı Sakık bir iddia ortaya attı. Buna göre Deniz Baykal 20 militan getirin aday gösterelim demiş. Sonra Ahmet Türk konuya bir düzeltme yaptı 20 kişi getirin aday yapalım dedi şeklinde konuştu. CHP’li Mustafa Özyürek’in açıklamasını dinliyorum, CHP kendisi ile ilgili iddiaları ne kadar basitleştiriveriyor. Özyürek belki böyle bir konuşma olmuştur ama bu CHP’yi bağlamaz diyor. Aynı CHP’ye göre Ak Parti ile ilgili bir gazetede yalan olduğu ortaya çıkan haber bile Ak Partiyi bağlayabiliyor. Deniz Baykal hafta sonunda konuşuyor, Türkiye ile Hükümet arasında bir çatışma var diyor. Yahu Baykal sen gerçekten tuhaf bir insansın Ak Partiyi, Hükümeti dolayısıyla da Sayın Başbakanı Türkiye seçmedi mi? Türkiye ile hükümet arasında değil, Türkiye’nin baş belalarıyla hükümet arasında bir çatışma var. Sana göre darbeciler Türkiye öyle mi? Sana göre bir sürü cinayet işleyen Ergenekon Terör örgütü mensupları Türkiye öyle mi? Ah zavallı Baykal İnsan Hakları Derneği Mardin Şube Başkanı Cemil Aydın senin PKK’nın Avrupa sorumlularıyla görüştüğünü söylüyor, sen bu ülkenin gerçek sözcüsüsün ve de hükümet Türkiye’yle çatışıyor öyle mi? Sen PKK ile görüş, onlarla yol haritası yap ama hükümetin girişimlerini ağır bir şekilde eleştir… Rakı masalarında başka TBMM kürsüsünde başka CHP…
 
Baykal ve kirli oyunların oyuncakları bilmelidir ki tereddütsüz hükümeti Türkiye seçti ve Türkiye’nin Başbakanıdır Sayın Erdoğan ve olanlar Türkiye ile Türkiye’nin baş ağrılarının hesaplaşmasıdır.

Bunları ben partizanlığımdan yazmıyorum, yürekli bir şekilde darbecinin değil darbenin karşısında olabilmeliyiz diye yazıyorum. Mesele bu; doğruya bütün yüreğinle doğru diyebilmek… Umarız ülkemizde darbeler artık sonsuza değin biter ve ülkemizde art niyetli, karanlık oda serüvencileri, baş ağrıları hiçbir zaman etkin olamazlar.

 
Şili’deki Deprem

 

Haiti’de deprem yüz binlerce can aldı ve daha etkisini atamadan Şili’de 8,8 büyüklüğünde 1,5 dakika süren bir deprem oldu.

Tam anlamıyla kıyamet provası, tabiî ki her şeyi veren Allah ve verdiklerinde bizim anlayamayacağımız derin manalar olduğuna da tereddütsüz inanıyoruz. Geçenlerde History Channel’i izliyorum. İncil’den, din adamlarının görüşlerinden ve bilim adamlarının yorumlarından birleştirerek doğal felaketleri ve dünyada yaşanan gelişmeleri yorumluyorlar. Ben İncil’i hiç okumadım bilmiyorum da, ama Kuran’ı Kerimi çok okudum fakat yorum yapma gücüm olmadığı için günümüz olaylarını ona göre yorumlayamam da ama her halde bir Tefsir Uzmanımız çıkıp günümüzde yaşananların Kuran-ı Kerim’e göre açıklamasının var olup olmadığını anlatabilir. Bu konuda güzel bir belgesel bile yapılabilir ama bizde hala o kadar gelişmiş algılar olmadığı için biliyorum daha uzun bir süre batının yorumu ile yetinmemiz gerekecek. İzlediğim o programda Armegedon diye bir savaştan bahsediliyor. Bugünkü İsrail’in bulunduğu bir alanın adıymış bu aynı zamanda. Büyük felaketlerin olacağından, denizlerin ve akarsuların kırmızıya boyanacağından, büyük depremlerin olacağından ve tabi üçüncü dünya savaşının çıkacağından bahsediliyor. Ben bunu basit bir internet komplo teorisinden okumadım, History Channel’den izledim ve burada hem din adamlarını hem de bilim adamlarını konuşturmuşlar. Bu önemli… Allah’tan korkan başka hiçbir şeyden korkmaz elbette ve korkmamalıyız da ama şunu da bilmeliyiz dünyadaki ateş bir şekilde bizi de etkiler. Bu sene Konya’ya hiç kar yağmadı, sadece birkaç gün ısı sıfırın altına düştü. Bunların bir açıklaması olmalıdır ve birileri bu konularda bir açıklama yapmalıdır diye düşünüyorum. Mesela Konya’da böyle bir kış bundan önce hiç geçmiş mi? Bu yeni bir durum mu? Allah Şili’ye Haiti’ye felaket mi gönderiyor yoksa bunlar doğal olaylar mı? Bizim profesörler ne adına profesör oldu, nasıl profesör oldu, bu konularda açıklamaları hiç yok mu? Kafa karışıklığı yaşadığımız zamanlarda bizi aydınlatmayacaklar da niye profesör oldular, bol maaş alıp sarsılmaz koltuklarda yaşamak ve zaman zamanda siyaset ya da makam kavgası vermek için mi?

Allah hakkımızda hayırlısını versin, ne diyebiliriz ki başka…                   

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA