• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aslan payını aracı alıyor, çiftçi suçlanıyor
13 Mayıs 2010 Perşembe 14:08

'Aslan payını aracı alıyor, çiftçi suçlanıyor'

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, tarla fiyatları ile market fiyatları arasındaki farkın yüzde 300'lere varmasından şikayetçi oldu.
Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi (PANKOBİRLİK) ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, tarla fiyatları ile market fiyatları arasındaki farkın yüzde 300'lere varmasından şikayetçi oldu.
 
'Dünya Çiftçiler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Konuk, tohumu tarla ile buluşturan ellerin buğdayın değirmene, değirmenden çıkan unun sofraya yolculuğunu başlattığını söyledi. Konuk, "O ellerin sahipleri toprağa tohum attığı için sofralar nimetle bezenir, pazarda tezgâhlar, markette raflar, mağazalarda vitrinler ve daha niceleri boş kalmaz." dedi.
 
Çiftçiler Günü vesilesiyle tarladaki emeğiyle, ürettiği ürünle ayakta kalan çiftçilerin hatırlanacağını dile getiren Konuk, "Beklentimiz ve olması gereken odur ki, tarımın sorunları gündeme gelecek, sektörün daha iyi bir gelecek beklentisine cevap olacak umut kapıları açılacak. Ülkemizdeki istihdamın hala yaklaşık dörtte biri tarım sektörünce sağlanıyor, ülke nüfusunun ise yüzde 24,46'sı hala köy ve beldelerde yaşıyor. Köylerde istihdam edilen bu büyük kitleden toprağı olanlar çiftçilikle, olmayanlar ise rençperlik ile hayatlarını kazanıyorlar. Ve bu büyük kitlenin, milyonlarca insanımızın 2009 yılı rakamlarıyla Gayri Safi Yurt İçi Hâsıladan aldığı pay sadece yüzde 9,6. Onların rant geliri yok, borsa ekranlarından, pariteden geçimlerine katkı sağlayacak başka gelirleri de yok. Onlar sadece ektikleri karşılığında aldıkları ürünle, elle tutulur, gözle görülür bir değer üreterek geçimlerini sağlıyorlar." diye konuştu.
 
Çiftçilerin ürünleri üzerinden başka gelirler oluştuğunu ve geçinenler bulunduğunu söyleyen Konuk, şunları kaydetti, "Ziraat odaları her ay açıklıyor tarla fiyatları ile market fiyatları arasındaki farkı, yüzde 300'lere varan fiyat farkları başkalarının geliri oluyor mesela. O gelirler, o ürünün fiyatına yansıyor ve ürün de üretim de üreten de pahalı üretmekle suçlanıyor. Yani emeğiyle üretip geçimini helal kazançla sağlayan çiftçi pahalı üretmekle suçlanıyor, aslan payını alan aracılar aradan çıkarılamadığı için. Bugün vesilesiyle bunları hatırlatmaz, tartışmaz ve gündemimize almazsak yayınlanacak mesajlar ve salonlarda yapılacak toplantılar unutulmamanın dışında geleceğe dair hangi ümidi verebilir biz çiftçilere?"
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA