• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASKONdan Kosova açılımı
06 Mayıs 2012 Pazar 13:45

ASKON'dan Kosova açılımı

Askon Konya Şube Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Serdar Usman, Kosovaya yaptığı gezide Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Yıldırım ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.
Askon Konya Şube Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Serdar Usman,  Kosova’ya yaptığı gezide Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Yıldırım ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Kosova ile ticari bağlantıların artırılması ve iş fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan toplantıdan çıkan sonuca göre sadece ticaret değil ülkenin ciddi yatırımlara da ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Askon Konya Şubesinden yapılan yazılı açıklamaya göre bölgede yapılacak her tür çalışma için Türk işadamları davet ediliyor.
 
Usman, “Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Mazrek, Yönetim Kurulu Üyesi Halit Halaç, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ulu ile geçtiğimiz hafta Kosova’nın başkenti Priştina’ da ki dernek merkezinde yaptığım görüşmede, 2008 yılında tanınan gencecik bir devletin ticari ve yatırım olarak çok sayıda işbirliğine ihtiyacı olduğunu söylediler. Bu ihtiyaçları karşılamak ve Türk işadamlarına sağlam ortaklar bulabilmeleri için dernek olarak ellerinden geleni yapacaklarına temas eden dernek yetkililerinin samimi alakasından ASKON adına gurur duydum. İşadamlarımız için çok sayıda fırsatın hazır beklediğine bizzat şahit oldum. Şu anda kim gider ve üzerine düşeni yaparsa bunun meyvesini fazlasıyla elde edecektir. Özellikle de ödemeler konusunda hiçbir risk olmadığını, direk havale sistemiyle işadamlarımızın peşin çalışma yapmalarının mümkün olduğunu gördüm. Türkiye Ekonomi Bankası’nın Kosova’da çok sayıda şubeler açtığını ve bankacılık sisteminin çok sağlıklı işlediğini gözlemledim.” diyerek işadamlarının ticari kaygılar taşımasının yersiz olduğuna temas etti. Sadece bir davetiye yazısı ile vizesiz seyahat edilebilen ülkeye İstanbul’dan binilen uçakla sadece 1 saat 15 dakikada ulaşılabiliyor. Ülkenin kendi havayolu şirketi olmadığı için THY ve Pegasus’un Kosova’ya devamlı tarifeli uçuşlar gerçekleştirdiği ve ulaşım sorunu yaşanmadığı belirtildi. Askon Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Usman, Yakın bir tarihte Kosova’nın Türkiye için Avrupa’ya açılan kapı olacağına işaret ederek Avrupa ülkelerince Kosova’ya kota uygulamasının olmadığını ifade ederek Türk işadamlarının bu fırsatı değerlendirmek için bugünden tezi yok adım atmasının elzem olduğunu sözlerine ekledi. Geçmişten gelen ortak kültürel değerlerimiz sebebiyle Osmanlı tarihiyle gurur duyan Kosova halkının zihinlerinde kendileri için motor vazifesi olabilecek gücün Türkiye olduğunu düşündüklerini sözlerine ekledi.
ASKON olarak yakın bir tarihte bu ülkeye ciddi bir iş gezisi organizasyonu planladıklarına da temas eden Usman, “ Böyle bir çalışma başlattığımızda tüm Türk işadamlarının ASKON’a üye olsun veya olmasın katılımını beklediğimizi ifade ediyorum. Kosova’nın gelişmesi ve diğer art niyetli ülkelere yem edilmemesi için var gücümüzle çaba gösterilmesi için her girişimcimize görev düşmektedir.” dedi. Ülkenin yer altı zenginliklerine de işaret eden Usman, ülkede dünyanın bir numaralı kömür rezervi olduğunu Kosova işadamları derneği görüşmelerimde öğrendim. Bunu duyan Amerika ve Avrupa ülkeleri şimdiden pay kapma yarışına girmişler. Kosova halkı o ülkelerin bunda samimi olmadığını çok iyi bilmektedir. Bu sebeple Türkiye’den gelecek ek atılımlar için beklentiler olduğu ifade edildi. Nuhi Mazrek ise açıklamasında “ Derneğimize yapılan bu ziyaretten fazlasıyla mutlu olduk. Bunun devamının geleceğinden ve atılan adımların her iki ülke arasında hem kardeşlik hem de ticari anlamda ciddi getirirleri olacağından şüphemiz yok.” diyerek, toplam nüfusu 2 milyon olan Kosova’nın ciddi bir tüketim ekonomisine sahip olduğuna değindi. Mazrek, “ Bu ülkeye yapılan tüm ticari ve yatırım amaçlı çalışmaların kısa vadede Kosova ile birlikte, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek’le ileride ise tüm Avrupa devletleriyle ticari alakaların artması ve iş potansiyelinin genişlemesi anlamı taşımaktadır.” dedi.  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA