• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASKONdan Balkanlara iş köprüsü
22 Ekim 2015 Perşembe 13:02

ASKON'dan Balkanlara iş köprüsü

12-17 Ekim tarihleri Bosna Hersek ve Sırbistan'a ziyaret gerçekleştiren ASKON Konya Şubesi heyeti, geziden döndü.

ASKON Konya Şubesi yöneticileri ve üye iş adamlarından oluşan 20 kişilik heyet, yurt dışı ticaret hacimlerini artırmak ve  ticari hacmi görme ve analiz edilmesini sağlamak amacıyla 12-17 Ekim tarihleri arasında düzenlediği Sırbistan ve Bosna Hersek iş gezisinden döndü. 20 kişilik heyet, 5 günlük gezi kapsamında verimli görüşmeler gerçekleştirdi. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'la başlayan gezi kapsamında ilk olarak Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay ziyaret edildi. ASKON Konya heyetini Sırbistan’da görmekten mutluluk duyduğunu belirten Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, ASKON  üyesi işadamlarını bölgeye yatırım ve ticaret konusunda çabuk hareket etmeleri hususunda önerilerde bulundu. Ziyaret sonrasında Belgrad Ticaret Müşaviri İsmail Bozdemir'den brifing alındı. Ardından Sırbistan Ticaret Odası üyeleri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi ve daha sonra Bosna Hersek'e geçildi.

BOSNA HERSEK'E HAYRAN KALDILAR

Avrupa ve Asya'yı bağlayan, iklimler, mevsimler, medeniyetler, imparatorluklar, inançlar, kültürler ve en önemlisi insanların buluştuğu, karıştığı ve bir araya geldiği gönülleri fetheden bir ülke Bosna Hersek'e ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren ASKON heyeti, tertemiz hava, su ve toprağı ile organik ve kimyasal anlamda Avrupa'nın en temiz ülkesi, dünyanın su kaynakları açısından en zengin alanı ve yeşil alanı ile büyük beğeni toplayan Bosna Hersek'e hayran kaldıklarını dile getirdi. ASKON Konya  Şubesi heyeti, Bosna’daki temasları kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay ve Ticaret Müşaviri Sedat Yıldız ile bir araya geldi.

İŞBİRLİKLERİ MASAYA YATIRILDI,

ASKON Konya Şubesi heyeti son olarak, Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası  Başkanı Mirsad Jasarspahic, Bosna Hersek Yatırım Ajansı Başkanı ve yetkilileri ile biraya geldi. Bu ziyarette ise Konya ve Bosna Hersek’te yapılabilecek ortak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ardından Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası  üyeleri ve ASKON heyeti ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.ayrıca heyetimiz, Makine ve Otomotiv yedek parça üretimi gerçekleştiren firmaların üretim bantlarında teknik incelemerde bulunmuştur.

DOLU DOLU BİR ZİYARET OLDU

Sırbistan ve Bosna Hersek’te 5 gün süren ticari heyet gezisi dönüşü değerlendirmelerde bulunan ASKON Konya Şubesi  Heyet Başkanı  Atilla Sinacı, gezinin verimli geçtiğini, yatırım için bekleyen bir bölge olduğunu dile getirdi. Bosna Hersek ile tarihsel bağın, yatırıma dönüşeceğini dile getiren Atilla Sinacı, şunları söyledi: "ASKON Konya  Şubesi olarak gerçekleştirilen dolu dolu 5 günlük  Sırbistan ve Bosna Hersek ziyaretinin ardından üyelerimiz, yeni pazarlar bulma noktasında güzel neticeler aldılar.

  Ben inanıyorum ki tarihsel anlamda önemli bağlarımızın olduğu Bosna Hersek’le, ilişkilerimize kısa zaman içerisinde yeni bir çehre ve soluk katacağız. Bu ziyaretlerimizin yatırıma dönüşeceğinden de şüphem yok.

 ASKON ve ASKON’lular, geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Bosna’nın yanında olacaktır. Benim dileğim bu ziyaretin oraya yapılacak olan yatırımlarla daha da somut bir hal kazanmasıdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA