• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASKONda eğitim faaliyetleri
25 Haziran 2012 Pazartesi 14:37

ASKON'da eğitim faaliyetleri

ASKON(Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Konya Şubesinin yapmış olduğu eğitim faaliyetleri kapsamında bu haftaki konuğu Yrd.Doç.Dr. Yaşar Erdinç ti. Dünya üzerindeki gelişmelerin Türkiye ekonomisi
ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Konya Şubesinin yapmış olduğu eğitim faaliyetleri kapsamında bu haftaki konuğu Yrd.Doç.Dr. Yaşar Erdinç ti. Dünya üzerindeki gelişmelerin Türkiye ekonomisine ne yönde etkileyeceğinin, Ülke ekonomisinde önümüzdeki dönemde yatırımcıları nelerin beklediği gibi konuların işlendiği programda ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırımın açılış konuşmasından sonra sözü  Yrd.Doç.Dr. Yaşar Erdinç devraldı.

Erdinç konuşmasında “2008 sonrasında dünyada global kriz başladı, genel anlamda tüm krizlerin nasıl başladığı, nasıl geldiği konusunda “adeta görünmez bir el dengeleri sağlıyor yada dengeleri bozduğunu, krizlerin asıl sebeplerinin Nefis ve Hırs”  olduğunun altını çizdi. Halk diliyle ve en basit sekliyle ekonomiyi anlatan Erdinç” İnsanların daha rahat yasama arzusu ile daha çok para kazanma dürtüsünün ekonomiye can verdiğini, ancak politik, siyasi yada dünya üzerinde oluşan bazı olumsuz etkenlerden ötürü insanların mevcut sermayesini yada birikimlerini kaybetmemek için alım yapmaktan, yada stok yapmaktan kaçınması sonucunda ise Krizlerin oluştuğunu söyledi.

Sözlerine “27 ülkenin 42 Krizini incelediğini; Ekonominin 3 sacayağından meydana geldiğini 1 nci ayağın Bireylerden, 2nci ayağın şirketlerden 3ncü ayağın ise Devlet olduğunu. Krizlerin sebeplerinden birinin de ya bireyler yada devletlerin geleceğini önceden tüketmesi sonucunda oluştuğunu, bir örnekle sabit maaşlı bir çalışanın ayda 100 TL biriktirerek 25 ay sonra alabileceği bir Beyaz eşyayı Bugün satın alması ve 25 ay borçlu yaşaması, hesapta olmayan işini, yada pazarını kaybetmesi sonucunda ise borcu ödeyemeyince Ekonomik Krize giriyor. Diye devam etti

 Erdinç “Ekonomide göz önünde tutulması gereken 12 temel esas olduğunu ve bunlardan 3 değerin kırmızı sinyal vermesinin Kriz başlangıcı olduğunu, Asya Krizindeki örnekte olduğu gibi % 8,5 büyümenin olduğu Milli gelir artısının % 42 olduğu, Cari açığın % 2 gibi göründüğü tablolarda insanların ve Birçok Ekonomistin fark edemediği ancak derin krizlerin az Ekonomist tarafından grafiklerin doğru okunduğu  ve işin en ilginç tarafının  ise Asya ve İrlanda ekonomisinin yüksek tırmanışını  iyi zannedip birçok ülkede uygulanma kararı alınmasının ve örnek gösterilerek Ekonomi kitapları yazılmasının, ardından çok zaman geçmeden Asya Krizinin patlak verdi.  Örnek vermek gerekirse işgücü ve Sermaye % 3 büyürken Ülke % 8 büyürse  % 5 borçlanma vardır.” dedi

2008 Krizine de kısaca değinen Erdinç ”Krizin başlangıç noktasının Amerika olduğunu, yani Amerika hapşursa Avrupa Nezle olur. Amerika nın Morgate sisteminde yapmış olduğu hatanın tüm dünya tarafından Bedel ödemesi olarak değerlendiriyor. 2004 de faizlerin % 1,5 tan 2006 yılında % 5,25 oranına çıkan Amerika da; Morgate sistemiyle ev alan insanların 1.000 dolar aylık geri ödeme yaparken 2006 da ise bir anda 1.800 dolar gibi rakamlar ödemesi gerektiğini, fakat hesap edilemeyen 1 milyon kişinin aynı anda ödeme yapamamasından ve buna paralel vadeleri uzatıp ödemeleri eski seviyesine düşürülmesi gerekirken insanların evlerinin tekrar bankalar tarafından el konulması ile hata üzerine hata yapıldığını. Amerika nın bu krizden 500 milyar dolara kurtulabilecek iken  1.500 milyar dolara mal etmesinin hatasını tüm dünyaya ödetmiştir” dedi. “Ülkede pozitif beklenti çoğaldıkça harcamanın arttığını, bunun tam tersi yani negatif beklentinin çoğalması sonucunda tasarruf ekonomisine ve Krize gidildiğini belirten Prf.Dr Yaşar Erdinç“Her krizden sonra büyüme olduğuna dikkat çekiyor ve özellikle ilk 6 -9 ayın krizlerin derinleştiğini 12-15 aylık dönemde ise krizlerin derinliğini kaybettiğini ve hızla Ekonominin büyüdüğünü belirtiyor. Özellikle İnşaat sektörü nün Ekonomiyi canlandıran ana sektör olduğunu da belirtiyor. 1949 Amerika krizini bu konuda örnekliyor ; % -5 grafiğinden 1 yıl sonra  % +17 seviyelerine gelmesi örneklerden sadece bir tanesi…
 Yunanistan ın yaşadığı Krizin önümüzdeki günlerde Eylül –Ekim aylarında Beklenen İtalya(2,1 Trilyon Euro) ve İspanya (1,4 Trilyon Euro) toplamda 3,5 trilyon Euro luk Avrupa birliği geri ödesin de yaşanacak olan büyük Kriz sinyali veren bu iki Avrupa birliği üyesi ülkenin yanın da küçük kalacağını belirtiyor.
Ekonomik verilerin yönünü özellikle 1 ocak 2013 yılında yapılacak Amerika Seçimlerinin belirleyeceğinin altını çiziyor. Dünyanın güçlü ekonomisine sahip olan Çin ise son zamanlarda Konut fiyatlarının düşmesi, cari açığın yükselmesi, üretici fiyatlarının düşmesi şeklinde görülen grafiğin ise Ülkenin Krize doğru sürüklendiğinin bir göstergesi olduğunu, ancak kendi içlerinde ülkenin kısa zamanda çözeceğine inandığını belirten Prf.Dr.Yaşar Erdinç Ülkemizin ise 4 krizi yani 94 körfez krizi,98 Rusya Krizi ,2001 ve 2008 krizlerini hafif sıyrıklarla atlatmasının ülke ekonomisinin bağışıklık sistemini artırdığını bundan sonraki yıllarda daha sıklıkla yaşanacak krizlere bağışıklık kazandığını belirtiyor ve Türk insanının daha çok öz sermayesi ile hareket etmesine bağlı olarak ciddi zararlar görmediğini hatırlatıyor.

 Önümüzdeki günlerin değerlendirmesini yapan  Doç.Dr.Yaşar Erdinç ; Krizler olağan hale gelecek,Faizler düşük seviyelerde kalacak, Enflasyon yavaş yavaş gelecek ve 2 yıldan sonra hızla Enflasyon alevlenecek diyor. 14,7 trilyon Dolar borcu olan Amerika nın sürekli para basarak rahatlama olayını ise sürekli ağrı çeken bir hastanın morfin vurularak ağrısının dindirilmesine, ancak belli bir süre sonra vücudun morfine bağışıklık kazanması sonucunda ise başka tedavi çözümü kalmayan hastaya benzetiyor.  Buna bağlı olarak 2 yıl sonra alevlenecek Enflasyonun bedelinin Tüm dünyanın ve hatta açlıkla mücadele eden Somali deki çocuğun bile bu bedeli ödeyeceğini öngörüyor.
 Erdinç son olarak şu önerilerde bulunuyor ”Önümüzdeki 1 yıl içinde küçülmeye gidin, küçülemiyorsanız büyümeyin ve Öz sermayeniz ile iş yapın, Arsanız varsa satmayın, Altın rövanşta olacak ve 2-3 yıl sonra çok değer kazanacak dedi.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA