• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASKON Suriye gerginliğini değerlendirdi
26 Haziran 2012 Salı 10:19

ASKON Suriye gerginliğini değerlendirdi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım Suriye ile ülkemiz arasında oluşan gergin ortam neticesinde etkilenen ekonomimiz üzerine görüşlerini açıkladı.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım Suriye ile ülkemiz arasında oluşan gergin ortam neticesinde etkilenen ekonomimiz üzerine görüşlerini açıkladı.

ASKON Konya Şube Başkanı Yakup yıldırım; Suriye’nin test ve eğitim uçuşu yapan silahsız RF-4 uçağımızı herhangi bir uyarı olmadan düşürmesinden ve Suriye ile gelinen bu noktadan rahatsız olunduğunu ifade etti.

ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım “'Gösterilen her türlü iyi niyet ve iyi komşuluk anlayışlarına aykırı olan bu saldırgan tutumun, uluslararası hukukun açık ve vahim bir ihlalini teşkil etmektedir. Bu ihlal neticelerinde ve son olarak uçağımızın düşürülmesi sonucu Suriye ile gelinen bu noktadan hem Türkiye hem de Konyalı iş adamlarının ticari geleceği açısından çok rahatsızız. Suriye hükümetinin izlediği bu savaşçı politikaya ve zulme karşı Türkiye olarak kardeş Suriye kalkının yanındayız. Tüm dünyanın Suriye'nin yalanlarına karşı uluslararası camiayı doğru bilgilerle donatması gerekiyor. Çünkü bu bilgilendirme, doğruları ortaya koyma yolu tercih edilmeden bir eyleme girişilirse, beraberinde başka türlü sıkıntı getirir.” dedi. Suriye-Türkiye arası ilişkilerin akıbetinin bir an önce netliğe kavuşması ve yaşanan kaosun sona ermesi için Hükümetin izlediği politikanın destekçisi oldukları şeklinde açıklamalarını sürdüren Yıldırım, “ İnanıyoruz ki Türkiye, uluslararası hukuka uygunluk ve kusursuzca uygulayacağı çözüm planı ile kardeş Suriye halkının zarar görmesine izin vermeden var olan sancılı süreci bir an önce netliğe kavuşturacaktır. Bu gergin sürecin bir an önce bitmesi, Suriye ile kapalı olan karayolunun açılarak ticari hayatın devam etmesi, ekonomik yapısı bozulan iş adamlarımızın istikrara kavuşması açısında çok önemlidir.” ifadesini kullandı.
Hükümet yetkilileri Komşularla sıfır sorun politikası ile Türkiye’nin bölgenin ticaret ortağı haline geleceğini hedeflemişlerdi. Bu durumu iş dünyası olarak bizlerde sonuna kadar destekledik. Ancak Piyasa ekonomilerinin olmadığı bir dünyada yabancı piyasalara nüfuz edebilmek için yabancı sermayeyle aranızı iyi tutmanız gerekir. Siyasi dönüşüm dönemlerinde bunu başarmanın bir bedeli vardır. Bölge kanlı bir siyasi dönüşüm sürecinden geçmektedir.  Bu durum iş dünyası için kesinlikle kötüdür.
İhracat kaybı 450 milyon dolar.
Mayıs ayında Suriye’ye ihracatın yüzde 85 oranında daraldığını ifade eden Yıldırım, “Ocak - Mayıs döneminde ise Suriye’ye ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 oranında düştü” dedi. İhracatımızda önemli pazarlardan biri olan Suriye’de yaşanan gelişmeler ve Avrupa Birliği’nin (AB) içinde bulunduğu durum nedeniyle ilk çeyrekte ihracat kaybımız yaklaşık 450 milyon dolar düzeyinde” diye konuştu.

Suriye’ye ihracat yapan pek çok il ekonomik açıdan ciddi acılar içerisindedir. En çok etkilenen iller Gaziantep ve Hatay’dır. Uygulanan ekonomik yaptırımlar Suriye için kötü müdür? Evet, öyledir. Ancak yaptırımlar Türkiye ekonomisi için de kötü sonuçlar doğurmaktadır. Yani, sadece Suriye ekonomisinin gücü değil, Türk iş dünyasının sabrı ve dayanma gücü de gerilim testine tabi tutulmaktadır. Konya sanayimizde üretilen 70, 80 kalem sektörden birçok ürün Suriye’ye ihraç edilmekteydi. Şimdilerde başta güvenlik sorunu nedeniyle ve karayolu ulaşımın durması nedeniyle bu ihracatların tamamına yakını durmuş durumdadır. Bu süreç böyle devam ederse Konya Sanayimizde gün geçtikçe ağır yaralar alacaktır.

ASKON başkanı yıldırım açıklamalarını şu ifadelere yer vererek sonlandırdı: “Esed yönetimi baskı, zorbalık, katliam gibi zulümlerle Suriye halkına çok büyük zararlar vermiştir. Başta Türkiye olmak üzere dünyaya karşı saldırgan bir tutum izlemektedir. Biz Suriye halkı ila savaşa karşıyız. Baskıcı yönetimin bir an önce değişmesi Türkiye-Suriye arası ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerin ivedi bir şekilde düzelmesini sağlayacaktır.”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA