• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASKON Fasa çıkarma yapacak
18 Temmuz 2011 Pazartesi 16:41

ASKON Fas'a çıkarma yapacak

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Eylül ayı ortalarında Fasa bir iş gezisi düzenleyecek.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Eylül ayı ortalarında Fas’a bir iş gezisi düzenleyecek.
 
Konuyla alakalı olarak gazetemize bilgi veren Askon Şube Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Serdar USMAN, Fas seyahatinin işadamları için verimli geçmesi için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini ifade ederek, Fas’ta ki tüm resmi kurum ve kuruluşlarla birebir görüşmeye geçtiklerini ifade etti.
 
 Fas’ı tercih etmelerinde ana etkenin, Fas’la artan ticaret hacminin daha da geliştirilmesi ve işadamlarının seyahat süresince yapılacak olan Fas’lı işadamlarıyla alakalı ikili iş görüşmeleri neticesinde ticaret ve yatırım alanında yeni kapılar aralamak olduğunu ifade eden Usman, Fas’ın devlet yapısının diğer Arap ülkelerine nazaran daha oturmuş ve daha güvenilir olduğunun altını çizdi. Bu nedenle özellikle inşaat ve makine sektöründe çalışan firmaların bu geziye katılımını hassaten beklediklerini ifade etti. Usman, gerekli gayretin gösterilmesi durumunda Ticari pastada ki en büyük dilimi Türkiye’nin alacağına olan inancını ifade etti.
 
Özellikle Türkiye’nin büyüyen ve gelişen sanayisinin dış ülkelere yansıyan cazip görüntüsü karşısında, yabancı alımcıların ve yatırımcıların bu konuda ki hassasiyetine vurgu yapıldı.
Geziyi, Fas’ın ticari başkenti Casablanca’da her iki yılda bir düzenlenen CONSTRUMAR inşaat fuarına denk getirmek için planlanacağına değinen yetkililer, bu fuarın özellikle inşaat sektörüne yönelik çalışan, PVC sektöründen, mobilya sektörüne, asansör sektöründen, fayans, seramik sektörüne kadar her alanda imalatçıya hitap ettiğine değinilerek gezinin önemine işaret edildi.
 
İş gezisinin % 60 KOSGEB destekli olduğunun altıda çizilerek, firmaların seyahat dönüşünü müteakip yaptıkları başvuru neticesinde masrafların % 60’ının devlet tarafından karşılandığı ifade edildi.
 
Geziye katılım için ASKON üyesi olma şartı aramadıklarına değinen Usman, amaçlarının ülkemize girecek her bir kuruş dövizde pay sahibi olmaktan ibaret olduğunu söyledi. Askon olarak, şubat ayında 49 işadamıyla Rusya’ya yapılan iş gezisinin de verimli geçtiği ifade edilerek, gezi dönüşünde bazı firmaların Rus firmalarla bağlantıya geçtiği ve bazı işadamlarının ise Rusya’da ki fuarlara katılım amacıyla başvuruda bulunduğu belirtildi.
Fas pazarının ülkemiz için devasa bir yapı arzu ettiğine vurguda bulunan Serdar USMAN, geziye başvuruda bulunup ön ödemeyi yapan tüm firmalara seyahat öncesi kendi sektörlerinde faaliyet gösteren ve ithalat yapan firmalar listesini takdim edeceklerini ifade etti. Bu vesile ile iş gezisine çıkmadan önce tüm katılımcı firmaların bu müşterilerle kontakta geçerek ön görüşmeler yaptıktan sonra, Fas seyahati esnasında da çalışmalarını olgunlaştırabileceklerine değinildi. İş yoğunluklu düzenlenecek gezi programında Fas’ın bazı önemli turistik yerlerinin de gezdirileceği ve gezinin tam anlamıyla verimli olması için gereken tüm çabanın gösterileceğinin altı çizildi.

Fas gezisi için ön başvuruda bulunmak isteyen firmaların www.askonkonya.org.tr  web adresinde ki iletişim bilgilerinden irtibata geçebileceği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA