• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASKON başkanlar toplantısı gerçekleştirildi
23 Mayıs 2012 Çarşamba 15:55

ASKON başkanlar toplantısı gerçekleştirildi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından mutat olarak düzenlenen başkanlar toplantısı Mardinde gerçekleşti.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından mutat olarak düzenlenen başkanlar toplantısı Mardin’de gerçekleşti. Toplantıda, ASKON Konya şubesi ise başarıları ile yine göz doldurdu.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından Mardin’de düzenlenen başkanlar toplantısının gündeminde; “Türkiye’de cereyan eden sosyo-politik problemlere en iyi çözüm çabası, hayvancılık, tarım, sanayinin bazı özel alanları ve madencilik konularında yeni yatırım çalışmaları ve yeni teşvik kanunu ile Eğitim Reformu” gibi konular görüşüldü. Mardin Valisi Turhan AYVAZ’ın da katıldığı başkanlar kurulu toplantısında Ekonomi Bakanlığı Irak Masası Uzmanı Yavuz Selim Özden’in “Kuzey Irak-Güneydoğu Anadolu Ekonomik Potansiyeli Üzerine” bir sunum yaptı.
 
ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA, Genel Başkan Yardımcıları, Genel Merkez yönetim kurulu üyeleri,  sektör kurulu başkanları ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen şube başkanlarının katıldığı Başkanlar Kurulu toplantısı, Genel merkez ile şubelerin faaliyet raporlar, programları  ve önümüzdeki dönem gerçekleşecek faaliyetler irdelendi.
Gerçekleşen toplantılarda öne çıkan tespit, problem ve öneriler bir sonuç bildirgesiyle duyuran ASKON, önemli konulara dikkat çekti. Türkiye’de cereyan eden sosyo-politik problemlere en iyi çözüm çabasının, ekonomik işbirlikleri, yeni yatırımlar ve yoğun ticari ilişkilerle sağlanabileceğine dikkat çekilen Sonuç bildirgesinde, “Mardin toplantımızda ülkemizin önemli ve öncelikli meseleleri tekrar gözden geçirilmiş ve bilinen stratejik sektörlere özel ilgi dışında; Hayvancılık, Tarım, Sanayinin bazı özel alanları ve madencilik konularında yeni yatırım çalışmaları yapılabilmesi için yönlendirici analizler yapılmıştır” denildi. Yeni teşvik kanununa göre 6. bölgede yer alan Mardin’den Irak pazarına da önemli bir projeksiyon tutulduğuna dikkat çekilen bildirgede, “Gelişen ilişkilerin, daha iyi olabileceği değerlendirilmiştir. Bu konuda özellikle bölge üzerinden neler yapılabileceği müzakere edildi. Ayrıca, ülke ekonomisi” ile ilgili olarak bazı önemli ana başlıklar müzakere konusu yapıldı.
 
Türkiye ekonomisinin diğer önemli bir probleminin de gelir dağılımındaki adaletsizlik olduğuna dikkat çekilen Sonuç Bildirgesinde, “Bu konu makul bir seviyeye gelmeden kimse huzur bulamayacaktır. Bu konuda henüz kalıcı bir iyileşme yoktur. Yeni teşvik yasası, olumlu bir siyasi karardır. Ancak, önceki teşvik sistemi ile iyi entegre edilmelidir. O dönemde yatırma başlayanlar için haksız rekabet oluşturmasına fırsat vermemelidir” denildi. Yeni teşvik yasasının bütçe dengelerini sarsıcı bir etki oluşturmaması temennisi de dile getiren ASKON bu konudaki değerlendirmesi şöyle: “Yani bütçe açığını büyütmemeli, enflasyonu azdırmamalı, kredi kartı ödemelerini aksatmamalı. Bir tarafı düzeltirken diğer tarafları bozmamalıdır. Artık daha iyi hesaplanmış işler yapabilmeliyiz.  Yeni teşvik yasasında sözü edilen ‘stratejik sektörler’ daha ciddi bir anlam taşımalı idi. Gerçekten ülkemizi öne çıkaracak, rekabetçi üstünlük sağlayacak ve iyi yatırım çekecek nitelikte belirlemeler olmasını beklerdik.”
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA