• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşkın Sadasında Nabi ve Itri Paneli
23 Eylül 2012 Pazar 11:09

Aşkın Sadasında Nabi ve Itri Paneli

Klasik Türk Müziğinin en önemli temsilcilerinden Buharizade Mustafa Itri ve Divan Edebiyatının en ünlü şairlerinden Nabi, UNESCOnun 2012yi Nabi ve Itri Yılı ilan etmesi ve Mevlananın 805. Doğum
Klasik Türk Müziğinin en önemli temsilcilerinden Buharizade Mustafa Itri ve Divan Edebiyatı’nın en ünlü şairlerinden Nabi, UNESCO’nun 2012’yi ‘Nabi ve Itri Yılı’ ilan etmesi ve Mevlana’nın 805. Doğum Yıldönümü Anma Etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi’nde anılacak. Mevlana Araştırmaları Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ‘Aşkın Sadasında Nabi ve Itri’ konulu panel, Türkiye’de edebiyat, şiir ve musikiye gönül veren  pek çok bilim adamını bir araya getirecek.
 
BİLİM ADAMLARI NABİ VE ITRİ’Yİ ANLATACAK
25 Eylül 2012 Salı günü saat 14:00’te Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonu’nda gerçekleştirilecek panel,  Selçuklu Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Behlül Altunkeser’in moderatörlüğünde düzenlecek. Panele, TRT İstanbul Radyosu Emekli Ney Sanatçısı Niyazi Sayın, Yıldız Teknik Üniversitesi Koro Şefi Prof. Dr. Ruhi Ayangil, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan konuşmacı olarak katılacak.
TÜM KONYALILAR DAVETLİ
 Panelin bilim, edebiyat, şiir ve musiki alanındaki önemli bilim adamlarını bir araya getireceğini belirten Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü  Doç. Dr. Nuri Şimşekler, “Hz. Mevlana’nın 805. Doğum Yıldönümü Anma Etkinlikleri kapsamında Enstütümüz tarafından düzenleyeceğimiz panel ile ülkemizin çok değerli bilim insanlarını Konyamızda buluşturacak olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz.  Gerçekleştireceğimiz bu panel, UNESCO tarafından 2012 yılının 300. ölüm yıldönümlerinde ‘Nabi ve Itri Yılı’ ilan etmesi sebebiyle de ayrı bir önem arzetmektedir. Hz. Mevlana’ın öğretileri ışığında Itri ve Nabi’yi anacağımız bu etkinliğimize şiire, musikiye ve edebiyata ilgi duyan tüm Konyalıları davet ediyoruz.” diye konuştu. 
 
BUHURİZADE MUSTAFA ITRİ KİMDİR?
 Türk Musikisi’nin en önemli şair ve bestekarlarından olan Itri’nin 1630-1660 yılları doğduğu, çeşitli kaynaklarda ölüm yılının ise 1711-1712 tarihleri olduğu belirtilmektedir.
Asıl adı Mustafa’dır. Itri, şiirlerinde kullandığı mahlasıdır. Bu nedenle Buhurizade Mustafa Itri diye anılmıştır. Çağının kaynakları onun Mevlevi olduğunda birleşir. Mevlevi Tekkelerinde okunmak üzere bir Ayin ve na’t bestelemiş olması da bunun bir kanıtıdır. Divan şairlerinden Şeyhi’nin yazdığına göre Mevlevihane Yenikapısı haricine gömülmüştür. Nabi, Baki, Nazım, Naili ve Nefi gibi ustaların şiirlerini bestelemiştir. Itri’nin din dışı bestelediği eserlerinin başında bir sanat şaheseri olan Neva Kar gelmektedir. Mevlevihanelerde ‘Sema Ayini Şerifi’nden  önce okunan Rast makamındaki Na’t-ı Mevlana, Itri’nin Mevlevi müziğine en önemli katkısıdır. Bu Na’t-ı Şerif’in bestelenmesinden sonra Mevlevihanelerdeki her sema töreninde okunması bir gelenek haline gelmiştir.
 NABİ KİMDİR?
 Divan Edebiyatı şairlerinden olan Nabi, 1642 yılında Şanlıurfa’da dünya’ya gelmiştir. O, bir düşünce ve hikmet şairidir. Şahsi duyguları gönül arzularını aşmış, hakiki bir müslümanın hayatını hem yaşamış hem de şiirlerinde yaşatmıştır. Ünlü bir divan şairi olarak bilinir, ama hakikatte bir peygamber aşığıdır. En meşhur şiiri, Hz Peygamber’e Medine yolunda yazdığı şiirdir. Bazı kaynaklara göre Nabi aynı zamanda ço güzel ve etkiliyici bir sese sahiptir ve müzük konusunda da fazlasıyla başarılıdır. ‘SeyyidNuh’ adıyla bazı besteleri olduğu söylenir. Nabi, İstanbul’da 1712’de hayatını kaybetmiş, Üsküdür’daki Karaca Ahmet kabristanlığında defnedilmiştir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA