• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşkın Kanatlarına Yolculuk
15 Aralık 2012 Cumartesi 14:22

'Aşkın Kanatlarına Yolculuk'

Meram Belediyesi, Hz. Mevlâna'nın 739'uncu Vuslat Etkinlikleri kapsamında farklı programlar düzenlemeye devam ediyor.

Meram Belediyesi, Hz. Mevlâna'nın 739'uncu Vuslat Etkinlikleri kapsamında farklı programlar düzenlemeye devam ediyor. Bu kapsamda Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın konuşmacı olarak katıldığı "Aşkın Kanatlarına Yolculuk" adlı konferans ile bestelenmiş Mevlâna eserlerinin seslendirildiği Mustafa Demirci Konseri'ne yoğun ilgi oldu.
Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Üstünel, N.E.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programdan önce kısa bir selamlama konuşması yapan Başkan Kalaycı, "Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Konya'mızda güzel programlar yapılıyor. Biz de belediye olarak Konevi Kültür Merkezi'ndeki arkadaşlarımızın hafta boyunca sahnelediği "Gönül Gözüyle Mevlâna" adlı tiyatro ve bu akşam düzenleyeceğimiz "Aşkın Kanatları" adlı programla Hz. Mevlâna'yı daha iyi anlamak ve tanıtmak için gayret gösteriyoruz. Bu programın düzenlemesinde emeği geçen Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi'ndeki arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum" dedi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, sevilen sanatçı Mustafa Demirci'nin sorduğu Hz. Mevlâna ile ilgili sorulara cevap verdi. Demirci de her sorunun cevaplandırılmasından sonra Hz. Mevlâna'nın bestelenmiş eserlerini icra etti. Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Hz. Mevlâna'nın önce güzel bir kul ve peygamber aşığı olduğunu ifade ederek, "O bir İslam alimidir. Birkaç yıldır düzenlenen programlarlarla Hz. Mevlâna bu noktada daha iyi anlaşıldı. Yerel yönetimler ona sahip çıktılar. O bir İslam alimidir; ne bir hümanist bir filozoftur ne de mistik bir düşünür. Bunlar onun kesinlikle ifade edilecek özellikleri değildir. Hz Pîr, gönlümüzü Allah aşkıyla doldurmak için önce Kur'an'a hizmetkâr olmamızı istemekte ve şöyle demektedir: 'Ben yaşadığım sürece Kur'an'ın kölesiyim, Hz. Muhammed'in ayağının tozuyum. Kim bundan başka bir söz naklederse benden, o kişiden de o sözden de uzağım, şikayetçiyim.'  Allah'a şöyle yalvarıyor: 'Ya Rabbi bana öylesine geniş bir dil lütfet ki; yerle gök arası kadar olsun ki meleklerin bile hayran olduğu Hz. Muhammed Mustafa'yı (S.A.V.) insanlara anlatayım'  İşte böyle bir aşkın sahibidir Hz. Mevlâna."   diye konuştu. Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, "Hz. Mevlâna'yı insanlara güzel bir değerimiz, kıymetimiz olarak tanıtmamız son derece tabii bir şeydir. Fakat onun sözlerini ne Peygamberimizin (S.A.V.) hadisinin önüne ne de Allah'ın ayetlerinin önüne geçirmek gibi hakkımız yoktur ve olamaz. Hz. Mevlâna'nın şikayet ettiği nokta da budur.  Bir takım kişilerin Mevlâna'nın Allah'a kulluk noktasını bir kenara bırakması ve onu sadece güzel şiirler söyleyen biri haline getirmesi son derece yanlıştır.  Allah'a güzel bir kul olan Mevlâna'yı biz kendimize rehber edinirken önce Allah'a güzel bir kul olmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Hz. Mevlâna'ya yakışan en güzel dua; "Allahım, beni kendine dost seçinceye kadar güzel kullukla yaşat. Ve aşkınla yandığım bir anda canımı al ki  ölüm sana olan aşkımın adı olsun.' Ancak bir güzel kul bunu söyleyebilir." dedi.  Programın sonunda Başkan Kalaycı ve İl Müftüsü Özbuğday, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ile Mustafa Demirci'ye günün anısına çiçek takdim ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Konya’da fener alayı coşkusu
  • Akyürek, "Konya geleneği olan şivlilik"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA