• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Askerler meclis kapılarından çekiliyor
29 Ocak 2010 Cuma 10:19

Askerler meclis kapılarından çekiliyor

TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu, Meclis'in üç giriş kapısının askerler yerine polisler tarafından korunması kararı aldı
Arka arkaya darbe planı iddiaları ortaya çıkarken Meclis kendi içinde "nizamiye" ayarı yaptı.

TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu, Meclis'in üç giriş kapısından askerlerin çekilerek buraların polisler tarafından korunması kararı aldı.

Yeni kararla Çankaya, Dikmen ve Ayrancı kapılarında 24 saat polis görev yapacak, askerlerin nöbet tuttuğu kulübe sayısı da azaltılacak.

Meclis'in Atatürk Bulvarı'na Bakan Çankaya Kapısı'nı genellikle milletvekilleri ve protokol kullanıyor. Dikmen Kapısı'ndan ağırlıklı olarak ziyaretçiler giriş yaparken, Güvenlik Caddesine bakan Ayrancı (Lojman) Kapısı da kullanılıyor.

Bu kapılarda hafta sonları ile saat 22.00'den sonra kampus içinde bulunan taburdaki askerler görev yapıyor. Genel Kurul'un çalışma saatlerinin uzaması halinde çalışma bitene kadar polis görevini sürdürüyor.

Askerler, milletvekillerini tanıyamadıkları için kapılarda sorun yaşanıyor. Hafta sonu ya da gece Meclis'e gelen milletvekillerini bazen askerler içeri almıyor. Bu nedenle sorunlar büyüyüp kimi zaman TBMM Başkanlığı'na kadar iletiliyor.

Bazı milletvekillerinin de kapılarda asker bulunması, asker görevi devraldıktan sonra da kapıların dışına bariyer çekilmesinden duyduğu rahatsızlığı Meclis Başkanlığı'na ilettiği de biliniyor. Milletvekillerinin bu yöndeki şikayetleri üzerine Meclis, uzun süredir yaptığı çalışmaya son noktayı koydu. Geçen günlerde toplanan Meclis Güvenlik Koordinasyon Kurulu, askerin kapılardan çekilmesine ilişkin bir karar aldı. Bu karara göre Meclis'in üç kapısında 24 saat polisler nöbet tutacak. Kapılardaki giriş çıkışları, arama ve kontrolleri polis yapacak. Kurul kararında, şöyle denildi:

24 SAAT KORUMA

"Koruma Müdürlüğü'nce giriş-çıkışların güvenlik ve kontrolü amacıyla Çankaya, Dikmen ve Lojman kapılarında gündüz saatleri esasına göre 24 saat yeteri kadar personel bulundurulmasına ve bu işlemin personel ihtiyacını karşılanması için Başkanlık makamının onay tarihinden itibaren bir ay sonra gerçekleştirilmesi ile yönetmelik güncellemesine de eklenmesine karar verildi." Tabur tarafından yürütülen dış çevre nöbet emniyet sisteminin kameralarla takviye edilmesi nedeniyle nöbet yeri sayısı azaltılacak. Nöbet kulübeleri değiştirilecek. Meclis'in mimari yapısına uygun, kamera görüntülerini alan, telefonu, ısıtma sistemi bulunan kulübeler konulacak. Meclis içinde Muhafız ve Tören Taburu'nun bulunması da yıllardır tartışılıyor. Zaman zaman milletvekilleri Meclis'te taburun bulunmasına karşı çıkıyor. Taburun yerine milletvekilleri odalarının bulunduğu halkla ilişkiler binasının yapılması, taburun kampüs içinde başka bir yere taşınması sık sık tartışılmıştı. Ancak bu konuda henüz bir ilerleme sağlanamadı.

Sabah
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA