• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Askeri fabrikalar özel sektöre açılıyor
10 Haziran 2009 Çarşamba 18:07

Askeri fabrikalar özel sektöre açılıyor

Savunma sanayiine yeni düzenleme. Önümüzdeki 7 yılda askeri fabrikaların bir kısmı kapatılacak, kalanı özel sektöre devredilecek.

Savunma sanayiine yeni düzenleme. Önümüzdeki 7 yılda askeri fabrikaların bir kısmı kapatılacak, kalanı özel sektöre devredilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), sektörün 2016 yılına kadar uzanan yol haritasını belirledi. 'Sektörel Strateji Dökümanı 2009 - 2016' adlı rapora göre, 'Askeri fabrikaların üretime yönelik yetenekleri özel sektörün kullanımına' açılacak. Dokümanda, 'Sanayide mevcut olan yetenekler için askeri fabrikalarda tekrar yatırım yapılmayacaktır. Askeri fabrikaların mevcut durumunun değerlendirilmesi amacıyla bir fizibilite çalışması yapılması yönünde girişimde bulunulacaktır' ibaresi yer aldı. 2016 yılına kadar 'duplikasyon' yaratan askeri fabrikaların kademeli olarak kapatılacağı veya özel sektöre devredileceği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, özellikle yurtiçinde üretilen malzeme ve sistemlerin fabrika seviyesi bakımıyla yine yurtiçinde imali yapılan yedek parça ve malzeme üretimi özel sektöre verilecek. Verimli olmadığı değerlendirilen asetilen tüp ve dikenli tel üreten fabrikalar şimdiden kapatıldı.

TSK'nın, Kayseri'de 1009. Ordudonatım Ana Tamir Fabrika Müdürlüğü, Adapazarı'nda 1010. Ordudonatım Ana Tamir Fabrika Müdürlüğü, Ankara'da 1011. Ordudonatım Ana Tamir Fabrika Müdürlüğü, Balıkesir'de 1012. Ordudonatım Ana Tamir Fabrika Müdürlüğü ve Tuzla'da 1013. Ordudonatım Ana Tamir Fabrika Müdürlüğü bulunuyor.

'MİLLİ' ÜRETİM

Strateji dokümanında üretimi gerçekleştirilecek silah sistem ve araçları da belirlendi. Belgeye göre, TSK'nın kritik silah sistemlerinin 'milli' üretilmesini hedefliyor. Buna göre; Türkiye 2012'ye kadar milli piyade tüfeği, Parçacıklı programlanabilir mühimmat ve hafifletilmiş silah sistemleri geliştirilecek. 2013'e kadar orta ve uzun menzilli tanksavar silah sistemi hayata geçirilecek.

2016'ya kadar helikopter ve jet eğitim uçağı üretilecek, alçak irtifa hava savunma füzesi geliştirilecek. Uydu yol haritasında yer alan tüm uydulara hizmet edecek kapasitede bir Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi kurulacak.

İnsansız hava aracı projelerine de geniş yer ayrılan belgede, 'Görünmezlik teknolojilerinin uygulanması konusundaki araştırma 2009'da tamamlanacaktır' dendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA