• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Askerden Besicilere Destek
20 Şubat 2009 Cuma 15:02

Askerden Besicilere Destek

Milli Savunma Bakanlığının Et ve Balık Kurumu'ndan 30 bin ton et alımı yapacağı bildirildi.
Milli Savunma Bakanlığının Et ve Balık Kurumu'ndan 30 bin ton et alımı yapacağı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı ve Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü arasında, kamu kurumlarının doğrudan Et ve Balık Kurumu'ndan et alımına olanak tanıyan Kamu İhale Yasası'nda yeni düzenleme yapılmasının ardından, 30 bin ton et alımına ilişkin sözleşme imzalandığı belirtildi.

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sözleşmeye göre, Milli Savunma Bakanlığının, hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Erzurum, Diyarbakır, Bingöl, Ağrı ve Van bölgesindeki kombinalarından 20 bin ton kırmızı et ve 10 bin ton da beyaz et alacağını söyledi.

Ulubaş, Milli Savunma Bakanlığı ile yaptıkları sözleşmenin 1 Nisandan itibaren geçerli olacağını ve 1 yıllık dönemi kapsayacağını belirterek, şunları kaydetti:

''Orta Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'da et balık kombinalarının özelleştirmeye alındığı günden bu yana besicilerin sürdürülebilir pazar bulamadıklarını biliyoruz. Ekonomik kriz ortamında pazar sıkıntısı yaşayan besici, bu sözleşme sayesinde sürdürülebilir pazar imkanını yakalamış oldu. Bu kararla besicilerimizin sürdürülebilir pazar imkanını yakalamış olmalarının ülke hayvancılığını atağa geçirmesini bekliyoruz.''

-BESİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ-

Doğu Anadolu Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı da Kamu İhale Yasası'nda Et ve Balık Kurumu'nun kamu kurumlarına ihale düzenlemeksizin et satışı imkanı tanıyan yasal düzenlemenin besici açısından çok büyük önem taşıdığını belirterek, bu yasal düzenlemenin ardından Milli Savunma Bakanlığı ile Et ve Balık Kurumu arasında et alımı için anlaşma yapılmasının kendilerini çok sevindirdiğini söyledi.

Hayvancılık sektörünün son yıllarda çok fazla gerilediğini ve besicinin ekonomik sıkıntı içinde olduğunu anlatan Ilıcalı, şöyle konuştu:

''Besici, hayvanını besliyordu ama pazar bulmakta güçlük çekiyordu. Hayvanını satacağı yerin ve fiyatın garantisini alamıyordu. Bu nedenle besicilik yapmaktan vazgeçen çok sayıda yetiştiricimiz var. Fakat Milli Savunma Bakanlığının 30 bin ton et alacak olması besicimiz için büyük bir pazar yaratmıştır. Bu sözleşme, yıllardan beri beklediğimiz bir sözleşmeydi. Bu sözleşmenin yapılmasına imkan tanıyan yasal düzenlemede emeği geçen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker başta olmak üzere herkese besicilerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz.''

Ilıcalı, Et ve Balık Kurumu'nun besiciye sunduğu pazar imkanının, doğuda ekonominin yeniden canlanmasında büyük rol oynayacağına inandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Ekonomik şartlar yüzünden besicilerimizin çoğu, ahırlarına besi hayvanı çekememektedirler. Eğer Et ve Balık Kurumu, boş ahırlara besi için hayvan alımına yönelik yetiştiriciye avans ödeme şeklinde destek olursa bölge hayvancılığı yeniden atağa geçer.''

-YENİ SÖZLEŞMELER YOLDA-

Erzurum Et ve Balık Kurumu Müdürü İsmail Atasever de Kamu İhale Yasası'nda yapılan değişiklikle birlikte et alımı için sözleşme imzalamak isteyen yeni bazı kamu kurum ve kuruluşlarıyla temasa geçtiklerini söyledi.

Kars'ta bazı hastanelere et satışı için anlaşma yaptıklarını anlatan Atasever, ''Bundan sonra yılın her döneminde tam kapasiteyle kesim yapabileceğiz. Bu besicimiz açısından, bölge ekonomisi açısından çok önemli bir gelişme'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA